Z linii produkcyjnej Borgo Panigale zjechał pierwszy motocykl Superleggera V4!. Jest to pierwsza z pięciuset jednostek zaplanowanych w limitowanej i numerowanej serii, a przy okazji jest to jedyny motocykl na świecie dopuszczony do ruchu drogowego z ramą, wahaczem i obręczami kół z włókna węglowego!
Na skróty:
Doskonałość materiałów i rozwiązań technicznych zastosowanych w Superleggera V4 znajduje również odzwierciedlenie w maksymalnej liczbie przewidzianych motocykli: 500 numerowanych egzemplarzy z certyfikatem autentyczności. Stopniowa numeracja motocykli (XXX/500), zbieżna z numerem podwozia, znajduje się na kierownicy i na kluczyku. Pierwszy ze szczęśliwych właścicieli tego fantastycznego motocykla został zaproszony do Borgo Panigale na ceremonię przekazania maszyny i w ciągu kilku następnych dni osobiście spotka się z Claudio Domenicali, dyrektorem generalnym Ducati.
Motocykl dostarczany jest w drewnianej skrzyni, specjalnie dostosowanej do transportu. Na koniec, wszyscy klienci otrzymują rzeźbę Superleggera V4 w skali 1:10- model o futurystycznych, aerodynamicznych kształtach. Prawdziwy przedmiot kolekcjonerski spersonalizowany za sprawą umieszczonego na nim numeru motocykla.
Superleggera V4. Motocykl unikalny
Superleggera V4 to jedyny motocykl na świecie dopuszczony do ruchu drogowego z całą konstrukcją nośną podwozia (rama, rama pomocnicza, wahacz i obręcze kół), wykonaną z materiału kompozytowego, co pozwoliło uzyskać, tylko w przypadku tych komponentów, zmniejszenie wagi o 6,7 kg w porównaniu do Panigale V4 MY20. Aby zapewnić najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa, inspekcja tych komponentów w 100% odbywa się za pomocą najbardziej zaawansowanych technik zapożyczonych z przemysłu lotniczego, takich jak termografia, badania ultradźwiękowe i tomografia.
Specyficzne ustawienie podwozia daje niezrównaną zdolność hamowania, niezwykłą prędkość zjazdu podczas pokonywania zakrętów oraz wyraźną tendencję do zamykania trajektorii podczas wychodzenia z zakrętów.
Wiele elementów wykonanych jest z włókna węglowego, modelowanych w zaawansowanych kształtach aerodynamicznych. Należą do nich owiewki, które osiągają poziom wydajności wyższy niż w przypadku dzisiejszych motocykli MotoGP, które są w tym zakresie ograniczone przez obowiązujące przepisy techniczne. Dzięki aerodynamicznym, dwupłatowym skrzydłom inspirowanym najbardziej wydajnym w tym zakresie MotoGP Ducati 2016, maszyna jest w stanie zagwarantować do 50 kg „siły docisku” przy 270 km/h, o 20 kg więcej niż w przypadku skrzydeł Panigale V4 MY20 i V4R. Wspomniana siła docisku poprawia przyspieszenie poprzez przeciwdziałanie tendencji do kołysania się i zwiększa stabilność hamowania.
Owiewki karbonowe posiadają kolorystykę inspirowaną Desmosedici GP19, z naprzemiennym układem linii i głębi zauważalnej pomiędzy czerwonym kolorem GP19 a widocznym karbonem, który podkreśla kształty, materiały i elementy techniczne. Czerwony występuje także na kolorowych bokach opon OEM Pirelli Diablo Supercorsa SP, opracowanych specjalnie podczas konstruowania Superleggera V4.
Moc ma znaczenie. Ducati Superleggera V4
Silnik Desmosedici Stradale R jest ukryty pod karbonową powłoką. Jednostka 998 cm3 90° V4 Superleggera V4 waży o 2,8 kg mniej niż 1 103 cm3 V4 i dzięki wydechowi Akrapovič wytwarza 224 KM mocy w konfiguracji do jazdy po drodze (wartość homologacji UE), oczywiście po wymianie wydechu, wchodzącego w skład zestawu otrzymamy w 234 KM.
Wyścigowe skojarzenia podkreśla zastosowanie suchego sprzęgła oraz rozrządu Desmodromic wykonanego ręcznie przez specjalistę, który po sprawdzeniu potwierdza pozytywny wynik umieszczając swój podpis na metalowej płytce zdobiącej karbonową osłonę tylnego cylindra.
Całość robi niebywałe wrażenie. Mamy nadzieję, że uda się nam kiedyś ten motocykl zobaczyć na żywo, chociaż nie ukrywamy, że wolelibyśmy na nim pojeździć…