Na co zwrócić uwagę przy zakupie szyby motocyklowej? Jak dobrać wysokość i rodzaj materiału, z jakiego została wykonana? Zobacz, co wynika z naszego rekonesansu.
Na skróty:
Podział szyb motocyklowych na różne typy to wbrew pozorom dość skomplikowane zagadnienie. Mówiąc krótko – szyba szybie nierówna.
Stałe i niestałe…
Po pierwsze – wyróżniamy szyby stałe i szybkiego montażu. Najczęściej spotykamy te pierwsze, trwale przykręcone do konstrukcji motocykla. Ich demontaż zajmuje kilka minut i wymaga użycia narzędzi. Szyby szybkiego montażu można zdejmować i zakładać w kilka sekund. Z reguły spotykamy wygodne w użyciu mechanizmy zatrzaskowe.
Po co komu możliwość błyskawicznego zdejmowania szyby? Choćby do dokładnego mycia motocykla albo na co dzień, gdy wolimy jeździć po mieście bez niej. Lecz gdy psuje się pogoda lub ruszamy w dalszą trasę, wolimy, by ochroniła nas przed tym, co może nam zafundować aura. Najważniejszą zaletę szyb szybkiego montażu zostawiłem na koniec. Chodzi tu o kwestię bezpieczeństwa. W razie wypadku, gdy kierowca przelatuje przez kierownicę i uderza w szybę, ta nie stawia oporu, tylko odpina się z zaczepów i odpada. Zamontowana na stałe, może spowodować dodatkowe urazy. Niezwykle istotny jest również materiał, z jakiego szyba została wykonana, ale o tym później.
Montowane tak i inaczej…
Kolejny podział jeszcze precyzyjniej odnosi się do rodzaju montażu. Pod tym względem wyróżniamy trzy grupy. W pierwszej znajdą się deflektory – małe, dyskretne, najczęściej montowane do górnej półki widelca. Nie stanowią idealnej ochrony przed wiatrem, ale w pewnym stopniu poprawiają aerodynamikę pojazdu i ułatwiają jazdę z dużymi prędkościami. W drugiej są szyby z mocowaniem dwupunktowym, na ogół montowane na kierownicy. Nie jest to idealny rodzaj montażu ze względu na małą stabilność. Znacznie lepiej wypadają szyby z trzeciej grupy, czyli wyposażone w mocowanie czteropunktowe. Montaż na kierownicy i dodatkowo na lagach zapewnia najwyższy poziom stabilności.
Wypadałoby jeszcze wspomnieć, że poza szybami z własnym mocowaniem jest całe mnóstwo takich z okuciami zewnętrznymi. Te spotykamy najczęściej w dużych, ciężkich cruiserach.
Akrylowe i te lepsze…
Sprawa materiału jest banalnie prosta, ponieważ możemy ją sprowadzić do wyróżnienia dwóch podstawowych grup. Na rynku mamy tańsze szyby akrylowe oraz droższe, wykonane z poliwęglanu (popularna nazwa handlowa – Lexan). Pierwsze są twardsze, ale w momencie uderzenia, podobnie jak szkło, natychmiast pękają i rozpadają się na wiele elementów. Ostre odłamki akrylowej szyby podczas wypadku stwarzają poważne niebezpieczeństwo. Z tego względu coraz częściej producenci rezygnują z akrylu na konto poliwęglanu.
Jest to miękki materiał, który daje się łatwo formować i pozwala na produkcję szyb w najróżniejszym kształcie. Nie ma możliwości, aby podczas wypadku szyba wykonana z poliwęglanu pękła. Może być jedynie porysowana. Producent udziela trzyletniej gwarancji. Taka gwarancja obejmuje każde pęknięcie, niezależnie od powodu jego powstania (wyjątkiem jest jedynie uszkodzenie mechaniczne powstałe przy zbyt mocnym skręceniu śrubą podczas montażu).
Poliwęglan ma jedną wadę. Otóż w związku z tym, że jest miękki, może łatwo ulec porysowaniu i zmatowieć. Z tego względu niektórzy producenci decydują się na dodatkowe utwardzanie powierzchni. Warto o tym pamiętać przy zakupie. n
Jak wysoką szybę zamontować?
Dostosuj wysokość szyby do swojego wzrostu. W sezonie jest u nas tyle insektów, że widoczność przez szybę może zostać poważnie ograniczona już po kilkunastu minutach jazdy. M.in. z tego względu zalecany jest taki dobór jej wysokości, aby patrzeć na drogę „nad szybą”, a nie „przez szybę”. W tym celu odmierz odległość
5 metrów od motocykla i oznacz punkt na ziemi. Szyba może mieć maksymalnie taką wysokość, abyś widział oznaczony punkt tuż nad jej krawędzią.
Wyjątek stanowią skutery. Jeśli jeździsz głównie w mieście i potrzebujesz maksymalnej ochrony przed warunkami atmosferycznymi, możesz śmiało zamontować wysoką szybę, sięgającą powyżej linii wzroku.
Podziękowania
Za pomoc w realizacji materiału oraz dzielenie się fachową wiedzą dziękujemy firmie Polkom. Polkom jest polskim dystrybutorem marki National Cycle – największej firmy na świecie, specjalizującej się w produkcji szyb motocyklowych.
Więcej na stronie: www.motomoto.pl.