Grand Tour of Switzerland
Na skróty:
Grand Tour of Switzerland
Trasa liczy sobie łącznie około 1600 km i została wyznaczona tak, by pokazać najciekawsze miejsca i najwspanialsze widoki jakie oferuje ten kraj. Pierwszy jej etap to Zurych – Maienfeld.
Odcinek liczy sobie około 260 km. Głównymi atrakcjami tutaj są:
– malowniczy odcinek nad Jeziorem Bodeńskim
– krótka wizyta w Liechtensteinie
– możliwość zobaczenia największego wodospadu na kontynencie
– zwiedzanie opactwa ST. Gallen wpisanego na listę UNESCO
Maienfeld – Bellinzona
Ten odcinek liczy około 270 km i prowadzi przez krainę koziorożców i kolejne miejsca wpisane na listę UNESCO: Arena Tektoniczna Sardona, klasztor św. Jana w
Müstair, Koleje Retyckie Albula/Bernina. Motocykliści na pewno będą zadowoleni z jakości dróg oraz możliwości przejechania przez przełęcze Flüela, Julier, San Bernadino.
Chiasso – Zermatt
300 km odcinek wiedzie przez wyjątkowo malownicze, pełne zakrętów drogi – od palm do lodowców. Tu będzie można zakosztować śródziemnomorskich klimatów oraz przejechać koło jezior by w końcu trafić na słynną Przełęcz Gotarda.
Jadąc motocyklem warto zarezerwować sobie czas na wycieczkę statkiem na wyspy – ogrody Brisaggo.
Zermatt – St-George
Ten odcinek liczy 215 km. Trasa przebiega od wysokich gór, przez dolinę Rodanu do Jeziora Genewskiego. Po drodze warto zwrócić uwagę na podziemne jezioro St-Leonard czy zaporę Grand Dixence i w końcu samo Jezioro Genewskie. Jedną z większych atrakcji jest też opactwo St. Maurice założone w 515r.
Genewa – Neuchâtel
Jest to jeden z krótszych etapów na trasie. Liczy sobie 190 km. Drogi są jednak malownicze. Poza tym ten region słynie z zegarków i absyntu. To drugie jednak może zakłócić przebieg podróży zatem doradzamy rozwagę w kosztowaniu miejscowych specjałów.
Bazylea – Neuchâtel
Bazylea to miasto kultury. Spotkania z nowoczesną sztuką i architekturą. Liczne muzea. Odpoczynek przy fontannie autorstwa Tinguely. Bazylea jest miastem, w którym przeplata się nowoczesność z tradycją. Tutaj powstał też najstarszy uniwersytet w Szwajcarii. Na 37 km2 znajduje się 40 muzeów. Tu warto się zatem zatrzymać na dłużej. Reszta odcinka prowadzi natomiast przez tzw. „Szwajcarski Dziki Zachód” z malowniczymi, średniowiecznymi miasteczkami.
Neuchâtel – Berno
Ten odcinek liczy około 250 km. Na trasie znajdziecie wszystko od pięknych jezior po czterotysięczniki. Smakoszom polecamy natomiast ser gruyere, który jest produkowany w tym regionie. Koniecznie trzeba się zatrzymać w Bernie. Niewiele innych miast posiada tak dobrze zachowane historyczne centrum, jak właśnie stolica Szwajcarii. Berneńska starówka wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Berno – Lucerna
Do Lucerny prowadzi 180 km trasa. Miasto, brama do Centralnej Szwajcarii, położone jest nad Jeziorem Czterech Kantonów w otoczeniu malowniczych gór. Dzięki licznym zabytkom, sklepom z pamiątkami i zegarkami, atrakcyjnemu położeniu nad jeziorem i pobliskim szczytom Pilatus, Rigi i Stanserhorn w Lucernie zatrzymuje się wielu turystów podróżujących przez Szwajcarię.
Lucerna – Zurych
To ostatni odcinek podróży po Szwajcarii. Do pokonania jest około 130 km. Na tym odcinku jest też jedyna na trasie przeprawa promowa. Sam Zurych to miasto położone nad wodą z widokiem na pokryte śniegiem alpejskie szczyty na horyzoncie. Jako Downtown Switzerland oferuje wyjątkową mieszankę składającą się z ponad 50 muzeów i 100 galerii, międzynarodowych marek, najbardziej kolorowego i bogatego życia nocnego w Szwajcarii, kąpielisk w jeziorze i rzece w środku miasta oraz możliwości wędrówek na pobliskiej górze Uetliberg.
Niebawem wyjdzie też specjalny przewodnik dotyczący Grand Tour of Switzerland. Nie przegapcie go.
Grand Tour of Switzerland
Grand Tour of Switzerland