fbpx

Junak M11 już na pierwszy rzut oka kojarzy się z Hondą Rebel, jednak wygląda jakby trochę nowocześniej. Zapachniało herezją? Niekoniecznie.

Junak M11

Junak M11 125 | Prawie jak Rebel

Jakim cudem motocykl chiński mógłby być nowocześniejszy od japońskiego pierwowzoru? Może, tylko trzeba mu się dokładniej przyjrzeć. Junak nie jest kalką małego chopperka Hondy, ale raczej wariacją na jego temat. Wygląd Junaka trochę się różni od japońskiego wzorca. Zamiast typowego dla chopperów, płytkiego błotnika przedniego zamontowano głębszy. Kierownica jest bardziej rozłożysta. Seryjne są chromowane gmole oraz oparcie dla pasażera. Wiele detali zostało pokrytych chromem. Drobnymi zabiegami stylistycznymi osiągnięto połączenie cech choppera i cruisera.

Junak M11 125 | Prawie jak Rebel

Nowoczesny motocykl 125

Junak M11 125 | Prawie jak Rebel

Jeśli wgłębimy się w rozwiązania techniczne, zobaczymy, że mamy do czynienia z nowoczesnym motocyklem. Nad bezpieczeństwem jadących czuwają wzorowo działające hamulce tarczowe (podwójne z przodu, pojedyncze z tyłu). Jak na motocykl klasy 125 – aż za dobre. Do napędu Junaka M11 zastosowano dwucylindrowy czterosuw chłodzony cieczą. Ten fakt został zaakcentowany sporych rozmiarów chłodnicą osłoniętą chromowanym grillem. Motocykl robi bardzo pozytywne ogólne wrażenie. Jedynie prowadzenie przewodów elektrycznych i linek mogłoby być bardziej dyskretne.

Junak M11 – jazda

Junak M11 125 | Prawie jak Rebel

Gdy tylko zasiądziemy na nisko umieszczonym siedzisku, wsiąkamy w świat cruiserów i chopperów. Szeroka kierownica i wysunięte do przodu podnóżki podkreślają ów klimat. Podczas spokojnej jazdy można rozkoszować się wygodą i charakterystyką dość elastycznego silnika. Lecz jeśli postanowimy wykorzystać w pełni dynamikę M11, musimy porzucić ów chopperowy klimat. By z małolitrażowego silnika wydobyć w miarę godziwe osiągi, trzeba go utrzymywać na wysokich obrotach. W efekcie podczas dynamicznego przyspieszania ten motocykl, budzący swym wyglądem zupełnie inne skojarzenia, wydaje dźwięki godne małej maszyny sportowej. Junak na pewno nie jest zawalidrogą, a wręcz zaskakuje dynamiką, lecz nie ma co liczyć na jego efektowne brzmienie. Jeśli chodzi o spalanie, to nawet przy bezpardonowym obchodzeniu się z roll-gazem nie przekraczało trzech litrów na setkę.

Junak M11 125 | Prawie jak Rebel

Dzięki zwrotności, przyzwoitej dynamice i doskonałym hamulcom, w ruchu miejskim sprawdzał się na szóstkę. Gorzej było po opuszczeniu miasta. Jazda motocyklem klasy 125 ccm w trasie wymaga od szofera sporej cierpliwości. Wprawdzie Junak potrafił przekroczyć setkę, lecz utrzymywanie tej prędkości nie jest tym, co silnik lubi najbardziej. Najrozsądniej poruszać się ok. 75-80 km/h. Może to niedużo, ale wówczas i obroty niższe i zapotrzebowanie na paliwo naprawdę malutkie. A do takich prędkości da się przywyknąć, zwłaszcza gdy okolica piękna.

Dane techniczne Junak M11 125

Junak M11 125 | Prawie jak Rebel

SILNIK

Typ: czterosuwowy, chłodzony cieczą

Układ: dwucylindrowy, rzędowy

Rozrząd: OHC, 2 zawory na cylinder

Pojemność skokowa: 124 ccm

Średnica I skok tłoka: 44 mm I 41 mm

Stopień sprężania: 10,2: 1

Moc maksymalna: 7,88 kW (10,7 KM) przy 9500 obr./min

Moment obrotowy: 8,4 Nm przy 7500 obr./min

Zasilanie: gaźnik

Smarowanie: mokra miska olejowa

Rozruch: elektryczny/nożny

PRZENIESIENIE NAPĘDU

Sprzęgło: wielotarczowe mokre

Skrzynia biegów: pięciostopniowa

Napęd tylnego koła: łańcuch

PODWOZIE

Rama: stalowa, rurowa

Zawieszenie przednie: teleskopowe

Zawieszenie tylne: wahacz wleczony, dwa elementy resorująco-tłumiące

Hamulec przedni: tarczowy, podwójny, hydrauliczny

Hamulec tylny: tarczowy, hydrauliczny

Ogumienie przód I tył: 90/90-18 I 130/90-15

WYMIARY I MASY

Dł. I Szer. I Wys.: 2280 I 895 I 1110 mm

Wysokość siedzenia: 690 mm

Masa pojazdu gotowego do jazdy z pełnym bakiem: 150 kg

KOMENTARZE