Mimo iż Rajd Dakar wymaga dużego wysiłku fizycznego i męskiej wytrwałości, coraz częściej biorą w nim udział kobiety. Przedstawiamy trzy panie, które jadą na motocyklach i quadzie.
Na skróty:
Laia Sanz: Od dziecka na motocyklu
Młoda i atrakcyjna Hiszpanka Eulalia Sanz (woli, żeby mówić na nią Laia) swoją przygodę z motocyklami zaczęła już w wieku dwóch lat, gdy ojciec sadzał ją przed sobą na zbiorniku paliwa i zabierał na przejażdżki. Jej zamiłowanie do motocykli rosło i wieku 4 lat w tajemnicy przed wszystkimi zaczęła jeździć na motocyklu brata. Kilka lat później dzięki wsparciu matki, wzięła udział w swoich pierwszych zawodach, w których zajęła ostatnie miejsce. Mimo to młoda Laia nie zraziła się i w 1997 r. odniosła sukces i wygrała pierwsze zawody. W niespełna rok później wzięła udział w pierwszej edycji Mistrzostw Świata kobiet w trialu, mając zaledwie 12 lat. Rywalki były dużo starsze i dużo bardziej doświadczone, a mimo to pokazała, na co ją stać i wygrała. Osiągnięcia te spowodowały, że młoda Hiszpanka postanowiła przejść na zawodowstwo.
Laia Sanz: Drugi Dakar
Dzięki zawziętości i wsparciu rodziny Laia doszła na szczyt kariery i dziś jest znana jako wielokrotna mistrzyni świata i Europy kobiet w trialu. Tytuł ten zdobywała aż 12 razy z rzędu, z wyjątkiem roku 2007, kiedy zajęła miejsce drugie. W 2010 r. po raz pierwszy wzięła udział w zawodach Woman’s Enduro World Championship, a rok później w Rajdzie Dakar wygrywając kategorię kobiet i zajmując 39 miejsce w rankingu ogólnym. Tę samą pozycję udało jej się osiągnąć także na kolejnej imprezie z tego cyklu. W tym roku Laia ponownie bierze udział w Rajdzie Dakar na motocyklu EC 450 Gas Gas.
Josefina Gardulski „Kuki”: Chilijska mistrzyni
24-letnia Josefina Gardulski „Kuki” pochodząca ze stolicy Chile, Santiago. Jej przygoda z motocyklami sięga wczesnej młodości. Od 8 roku życia jeździła w motocrossie i enduro, zdobywając kilka mistrzowskich tytułów w tych dyscyplinach. W roku 2010 zaliczyła International Six Days Enduro (ISDA) czyli sześciodniowe drużynowe zawody enduro będące sprawdzianem na niezawodność motocykli i umiejętności kierowców.
Josefina Gardulski „Kuki”: Zaproszona przez McKendricka
Josefina jest pierwszą kobietą z Ameryki Południowej, która bierze udział w tegorocznym Dakarze. Jak do tej pory młoda Chilijka tylko raz brała udział w rajdzie terenowym Desafio del Desierto, gdzie zajęła 6 miejsce. Start w rajdzie zaproponował jej John McKendrick, partner z teamu Yamaha. Początkowo nie była przekonana, jednak po namyśle zdecydowała się. – Zastanawiałam się, kiedy John zatelefonował w marcu i zaproponował mi udział w Dakarze, jednak po dłuższym namyśle postanowiłam pojechać – mówi Josefina.
Camelia Liparoti: Ambitna Włoszka
Camelia Liparoti, włoska dziennikarka, startuje w tegorocznym Dakarze na quadzie. W rajdzie uczestniczy już po raz piąty. W 2009 Camelia wzięła udział po raz pierwszy, lecz nie udało jej się dojechać do mety. Rok później wystartowała ponownie i była jedyną kobietą w swojej klasie. Mimo iż w Dakarze do tej pory nie osiągnęła swego celu, jakim jest miejsce w pierwszej piątce, ma na swoim koncie już drugi z rzędu tytuł mistrzyni świata kobiet oraz Puchar Świata FIM kobiet, a w klasyfikacji ogólnej zajęła czwarte miejsce w klasie quad. Ciekawostką jest również fakt, że nieraz korzystała z pomocy polskiego zespołu technicznego ATV Polska.
Zobacz także:
Motocykle, które jadą w Rajdzie Dakar 2013
Fot. KTM
Płynna energia, czyli nowe technologie w paliwach
Fot. Shell