fbpx

Odpowiedni dobór ubrań motocyklowych do najprostszych nie należy. Spowodowane jest to faktem, że ma ona zupełnie inne przeznaczenie niż zwykłe ubrania, a odpowiednie dopasowanie jest wymuszone pozycją motocyklową.

Dobór spodni motocyklowych jest jedną z najtrudniejszych czynności podczas pasowania całego stroju motocyklowego. Każdy z nas jest inny. Posiada dłuższe, bądź krótsze nogi, obwód pasa czy ud. Również proporcja w długości nogi do kolana i od kolana jest u każdego zupełnie inna. Po założeniu spodni warto wejść na motocykl i sprawdzić, czy protektor kolanowy leży na miejscu i czy kostki u dołu spodni mamy zakryte.

Tekstyl czy skóra

To kolejne pytanie przy, którym stajemy podczas naszych poszukiwań. Pamiętajmy o jednym tekstyl ma dużą szersze zastosowanie i dużo przyjemniej będzie się nam jeździć w niskich jak i w tym najwyższych temperaturach (pod warunkiem posiadania wypinanej membrany oraz otwieranych wlotów powietrza). W spodniach czy kurtce tekstylne bez problemu będziemy mogli jechać w deszczu, w temperaturze 10 stopni, a nawet 30 – chociaż w tej wyższej będzie nam ciepło nawet w krótkich spodenkach (oczywiście nie polecamy).

Odzież skórzana nie będzie miała tak szerokiego zastosowania. Zdecydowanie najlepiej będziemy się w niej czuć w temperaturach, powiedzmy na poziomie 18-26 stopni Celsjusza. Pamiętajmy, że od normy zawsze znajdą się odstępstwa. Również należy pamiętać, że odzież skórzana nie będzie tak odporna na deszcz jak odzież tekstylna z dobrą membraną.

Wyższość odzieży tekstylnej na skórą

Nic z tych rzeczy. Każdy z materiałów użytych do wykonania odzieży ma inną specyfikację. W przypadku odzieży skórzanej będzie na pewno bezpieczniej. Skóra nie powinna się przetrzeć po jednym szlifie czy wywrotce. Odzież skórzana będzie również lepiej dopasowana, dzięki rozbiciu, które następuje w pierwszych dwóch tysiącach kilometrów.

Tekstyl natomiast ma prawo się przetrzeć lub stopić. Nie zrozumcie mnie źle. To nie jest tak, że spodnie się rozlecą przy kontakcie z asfaltem. Ich zadaniem jest utrzymać tarcie oraz temperaturę z dala od naszej skóry. Natomiast po zakończonym locie materiał ma prawo się rozejść, wykruszyć lub po prostu rozlecieć.

Ochraniacz leży na miejscu? To błąd!

Najczęstszym błędem popełnianym przez klientów sklepów motocyklowych w trakcie wyboru spodni jest wybór spodni, w których ochraniacze leżą na miejscu. Brzmi to dziwne, ale tak jest!

Jeżeli po założeniu na tyłek spodni, macie ochraniacze na kolanach, to znaczy, że protektory kolanowe są za wysoko. W pozycji stojące ochraniacz musi znajdować się pod kolanem. Zawsze! Dopiero po zgięciu kolana i podniesieniu nogi ochraniacz trafi na właściwe miejsce.Dlatego nieodzowny okaże się motocykl, na którym możemy zasiąść i sprawdzić czy nasze kolana są zakryte. Ochraniacz powinien kończyć się tuż za zagięciem nogi i chronić całą część przednią i dolną kolana.

Im mniej zmarszczek tym lepiej!

Spodnie należy zmierzyć z warstwami wewnętrznymi oraz bez nich. Różnica między skrajnymi punktami może dochodzić nawet do pół rozmiaru, a więc jest ona spora. W przypadku spodni skórzanych pamiętamy o rozbiciu. Protektory muszą leżeć w tej samej pozycji co w odzieży tekstylnej, ale muszą być ciasno spasowane. Tym bardziej jeżeli na wierzchu mamy slajder. Cała część chroniąca nie może ruszać się na boki. Warto również zwrócić uwagę na cztery litery. Im mniej zmarszczek na materialne w nowej skórze, tym mniejsze prawdopodobieństwo efektu pampersa po rozbiciu.

KOMENTARZE