fbpx

Sportowe, offroadowe czy może turystyczne? Najpierw zastanówcie się na jaki motocykl czy skuter potrzebujecie rękawiczek. Będziecie jeździć tylko przy dobrej pogodzie, czy zawsze. Jeśli macie skuter 125 ccm raczej nie warto inwestować w najbardziej ?wypasione? sportowe modele. Te zostawcie do sportowych maszyn. Na skuter wystarczą dobre rękawice skórzane lub tekstylne z ochraniaczami. Na dłuższe trasy […]

Sportowe, offroadowe czy może turystyczne?

KTM 1290 Super Duke R kontra BMW S 1000R

Najpierw zastanówcie się na jaki motocykl czy skuter potrzebujecie rękawiczek. Będziecie jeździć tylko przy dobrej pogodzie, czy zawsze.

Jeśli macie skuter 125 ccm raczej nie warto inwestować w najbardziej ?wypasione? sportowe modele. Te zostawcie do sportowych maszyn. Na skuter wystarczą dobre rękawice skórzane lub tekstylne z ochraniaczami.

Na dłuższe trasy przyda się model posiadający np. membranę. W końcu nie wiadomo, co może nas w trasie spotkać. W takich rękawiczkach deszcz nie będzie problemem.

Wielu producentów proponuje bardzo szeroką gamę uniwersalnych rękawic. Jeśli mają być to wasze jedyne rękawiczki na motocykl celujcie raczej w coś takiego.

Jaki krój rękawiczek wybrać

Honda CB 1100EX

Długie rękawiczki, czy może jednak krótkie? Te pierwsze, szczególnie przewiewne modele wykonane z perforowanej skóry czy ze wstawkami z materiału mesh sprawdzą się w mieście podczas ciepłych dni. Pamiętajcie jednak, że takie rękawice raczej nie chronią nadgarstka. W chłodniejsze dni już nie będzie tak fajnie.

Długie rękawiczki będą bardziej uniwersalne, ale podczas ciepłych dni na pewno nieco stracicie na komforcie.

Modele z membraną i np. ociepleniem to raczej propozycja jako już kolejny model rękawiczek. W ciepłe dni mogą być po prostu za ciepłe. Oczywiście wszystko zależy od membrany jednak pamiętajcie, że raczej nie będą to uniwersalne rękawice.

Co zatem wybrać? Najlepiej mieć jednak dwie pary. Jedną na bardzo ciepłe dni i drugą, dłuższą na zimniejsze.

Ochraniacze

Motocyklem przez Amerykę Południową

Tu jak zwykle im więcej tym lepiej. Chociaż nie ma sensu przeinwestować i, jak już wspominaliśmy na skuter, kupić czegoś co pochodzi wprost z toru wyścigowego. Pamiętajcie jednak, że sama skóra, mimo tego że wytrzymała, nie pochłonie energii uderzenia. Protektory na kostkach czy palcach to podstawa. Przydają się też ochraniacze umieszczone po wewnętrznej części dłoni (na kości łódeczkowatej) pozwalające na poślizgnięcie się ręki w razie uderzenia o asfalt. Dzięki temu możecie uratować kości dłoni i nadgarstka przed złamaniem.

Niektórzy producenci na długie mankiety rękawic naszywają specjalne duże protektory. Mają one chronić nadgarstek. To rozwiązanie jest bardzo ciekawe. Warto jednak przymierzyć takie rękawiczki bo nie każdemu pasuje takie usztywnienie ręki.

Zwróćcie też oczywiście uwagę czy protektory są certyfikowane i nie są tylko zwykłą pianką!

Dopasowanie rękawiczek motocyklowych

KTM 690 Duke R vs Yamaha MT-07

To klucz do waszego komfortu i pośrednio do bezpieczeństwa. Rękawiczki powinny ściśle przylegać do dłoni. To gwarantuje, że protektory będą w odpowiednich miejscach i rzeczywiście będą chronić dłoń.

Koniecznie mierzcie rękawice! W miarę możliwości złapcie w nich manetkę motocyklową i sprawdźcie czy bez problemu dosięgacie do dźwigni i jak rękawica się układa.

Jeśli na wewnętrznej części dłoni tworzą się fałdy materiału oznacza to, że rękawiczka jest za duża. Ten materiał będzie się marszczył i w trakcie jazdy powodował znaczny dyskomfort. Zwróćcie też uwagę czy nie jest za gruba i czy po założeniu jej na dłoń „czujecie” manetkę.

Jeśli natomiast szwy w palcach wbijają Wam się pod paznokcie to znak, że rękawice są za małe. Nie liczcie na to, że bardzo się rozejdą i staną wygodne – na długość rękawice się nie rozbijają! Skórę trzymają szwy. Za małe rękawiczki to też problem by obsługiwać przyciski na kierownicy i dźwignie.

Patrzcie też na zapięcia. Te tuż pod dłonią i na nadgarstku pozwalają nie tylko dopasować rękawiczkę do obwodu dłoni, ale zapobiegają też ściągnięciu rękawicy podczas szlifu.

Paniom doradzamy patrzenie od razu na modele przeznaczone specjalnie dla nich. Męska S-ka może być bowiem (i zwykle jest) zbyt szeroka. Damskie rękawiczki są zwykle węższe i mają nieco dłuższe palce, co bardziej odpowiada anatomicznym kształtom drobniejszej kobiecej ręki.

Skóra czy tekstylia?

Shoei GT-Air

Wybór rękawiczek jest ogromny. Patrzcie na to jak są wykonane. Jeśli ze szwów na dzień dobry wystają jakieś nitki to nie jest fajnie i dobrze nie będzie.

Wybierać te skórzane czy tekstylne? Ten wybór zostawiamy Wam. Oczywiście skóra to zawsze dobry pomysł ale też nie każdemu pasuje. Kupcie te, w których jest Wam wygodnie i najbardziej Wam pasują. Oczywiście pamiętajcie o protektorach!

KOMENTARZE