fbpx
A password will be e-mailed to you.

Lasek Arkoński w Wierzchowie. Godzina  9:00. To tu zbierają się wszyscy ci, którzy chcą oddać cześć i chwałę wolnej od 103 lat Ojczyźnie. To właśnie tu ma swój początek XI Motocyklowa Parada Niepodległości zorganizowana przez członków BMM Pancerny ze Złocieńca.

Przyjechali na nią motocykliści z różnych stron Polski, min. z Koszalina, Łodzi, Wałcza, a nawet Ostródy, pokonując około 430 km. Stawili się tu, by celebrować tak ważne dla każdego Polaka święto, Święto Odzyskania Niepodległości. Bo jak każdy z nas wie i pamięta,  nie było Polski ma mapie świata przez 123 lata. Nasi przodkowie nieraz podejmowali próby odzyskania przez nasz naród wolności przelewając krew i oddając własne życie w imię dobra Ojczyzny, ale dopiero rok 1918 przyniósł to, na co czekaliśmy tyle lat. Dlatego też dzień 11 listopada jest dla nas Polaków tak wyjątkowym i ważnym świętem.

Każdy przybyły motocyklista, mimo dalekiej drogi i niesprzyjających warunków pogodowych stawił się tutaj z radością w sercu i rozpierającą pierś dumą, dumą z bycia Polakiem. I jak powiedział Władysław Anders „ Odrzućmy wszystko, co nas dzieli i bierzmy wszystko, co nas łączy…”, tak i oni bez względu na poglądy i przekonania stawili się tu, by pokazać, że Braterstwo, Honor i Ojczyzna są dla nich najcenniejszymi wartościami.

Otwarcia Parady o godzinie 10:40 dokonał Przewodniczący Rady Wierzchowa. Po jego wystąpieniu miała miejsce niespotykana jak do tej pory sytuacja. Odczytano list Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy specjalnie napisany na tę okazję i przesłany na adres siedziby BMM Pancerny: „W szczególnym czasie Narodowych Obchodów 103 Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej, z okazji  XI Motocyklowej Parady Niepodległości  Pojezierza Drawskiego uroczyście przekazuje Bractwu Miłośników Motocykli PANCERNY flagę Rzeczpospolitej Polski. Eksponujcie ja Państwo z dumą i radością – jako wyraz patriotyzmu naszej tożsamości narodowej.”.

Flaga ta została  zatknięta na motocykl Prezesa BMM Pancerny Eugeniusza Nowackiego, jako wyraz patriotyzmu i naszej narodowej tożsamości, otwierała Paradę Niepodległości. Miło było patrzeć na rozpromienione twarze motocyklistów, oraz ich roziskrzone oczy zwrócone na  powiewającą na wietrze flagę. Bo przecież Biało-Czerwona zawsze była, zawsze jest i zawsze będzie powodem do dumy dla każdego Polaka. W dalszej części Parady sygnałem dźwiękowym wydobywającym się ze silników motocyklowych podziękowano wszystkim motocyklistom-żołnierzom, który w tych trudnych czasach strzegą naszych granic i w związku z pełnioną służbą nie mogli stawić się na dzisiejszej Paradzie.

Następnie po odśpiewaniu „ Mazurka Dąbrowskiego” kawalkada licząca około 600 motocyklistów ruszyła w drogę, która przebiegała przez okoliczne miejscowości: Wierzchowo, Żabin, Nowe Laski, Sośnicę, Świerczynę, Pławno, Czaplinek i Będlino. W każdej z tych miejscowości, przy pomnikach upamiętniających żołnierzy, którzy przelali krew za naszą Ojczyznę, oddawano im hołd dźwiękiem motocyklowych klaksonów i zapaleniem zniczy. Na całej trasie przejazdu Parady, motocykliści witani byli  przez mieszkańców poszczególnych miejscowości, którzy przybrani w barwy narodowe wiwatowali na cześć niezwykłych gości. W Świerczynie pod przewodnictwem Pani Sołtys ugoszczono przejeżdżających motocyklistów smacznym ciastem upieczonym przez tutejsze gospodynie. Po przyjeździe do Wierzchowa, gdzie zaczynała się i kończyła trasa Parady na wszystkich czekała gorąca grochówka oraz kawa i herbata, która została przygotowana przez tutejszy Gminny Ośrodek Kultury.

Organizatorzy Parady pragną podziękować Władzą Gminy Wierzchowo, OSP z Wierzchowa i Czaplinka za pomoc w organizacji Parady, gdyż dzielni strażacy zabezpieczali przejazd motocyklistów na całej trasie przejazdu, oraz redakcji „Świata Motocykli”, która pełniła medialny patronat nad całą imprezą.

I choć dzień pełen wrażeń i emocji dobiegł końca, panująca wśród motocyklistów atmosfera jest nadzieją na to, ze mimo różnych zawirowań „ Jeszcze Polska nie zginęła…” i nie zginie dopóki będą tacy jak oni spowici w biało-czerwone barwy, dla który Polaka to najwyższe dobro i powód do dumy. Do zobaczenia za rok. LWG

Tekst: Asia Pancerna

KOMENTARZE