fbpx
A password will be e-mailed to you.

Moda na jednoślady retro, klasyczne, vintage czy jak je zwał, trwa już kilka lat i na szczęście ma się dobrze. Romet Valentine 125 wpisuje się w nią zgrabnym wyglądem i uroczą nazwą.

Pierwszy boom skuterowy na przełomie lat 50./60. XX wieku ukazał urodę jednośladów na małych kółkach. Najwięcej przedstawicieli trendu retro, inspirowanych tamtym okresem, znajdziemy wśród miejskich skuterów. Romet wyglądem nawiązuje do doskonałej, włoskiej szkoły stylu. Lekkość formy, subtelnie zaokrąglone linie nadwozia – to tworzy klimat elegancji. Wszelkie detale, zarówno te ozdobne jak i wymagane przepisami, nie narzucają się. Stylistycznym mistrzostwem świata są tylne, nowoczesne, LED-owe kierunkowskazy i lampa zespolona. Zostały tak wkomponowane w nadwozie, że nie zakłócają jego opływowej linii.

Z przodu Valentine trochę przypomina obecną Vespę, jednak kierunkowskazy ma wtopione w obudowę kierownicy. Na kierownicy znajdziemy estetyczny, oszczędny jeśli chodzi o ilość podawanych informacji, ale bardzo czytelny zestaw wskaźników. Składa się z analogowego i cyfrowego prędkościomierza, drogomierza i wskaźnika paliwa oraz kontrolek. Po co dwa prędkościomierze? To pozostanie tajemnicą producenta. Trochę szkoda za to, że jedynym schowkiem Valentine jest przestrzeń pod kanapą, gdzie zmieści się kask ochronny z rękawicami. Funkcjonalność Rometa podnosi niewielki, metalowy bagażnik za kanapą.

W napędzie nie spodziewajmy się cudów. Sprawdzony, dwuzawodowy czterosuw zasilany wtryskiem paliwa generuje prawie 9 KM. Wydaje się, że to niewiele, jednak gwarantuje dobrą dynamikę. Na pochwałę zasługują również doskonale działające hamulce. Minusem Rometa jest natomiast mały, bo zaledwie 6-litrowy zbiornik paliwa. Wizyty na stacji paliw trzeba planować mniej więcej co ok. 200 km.

Dobra dynamika, skuteczne hamulce i trakcja sprawiają, że Valentine w ruchu miejskim czuje się jak ryba w wodzie. To żywioł Rometa. A kierujący, oprócz wymienionych walorów, ma w bonusie pełne zachwytu spojrzenia innych kierowców, podziwiających szykowny skuter.

Dane techniczne

Romet Valentine 125

SILNIK
Typ: czterosuwowy, chłodzony powietrzem
Układ: jednocylindrowy
Rozrząd: OHC, 2 zawory na cylinder
Pojemność skokowa: 125 ccm
Średnica x skok tłoka: 52,4 x 57,9 mm
Moc maksymalna: 6,5 kW (8,8 KM) przy 7500 obr./min
Moment obrotowy: 8,6 Nm przy 6000 obr./min
Zasilanie: wtrysk
Smarowanie: ciśnieniowe, mokra miska
Rozruch: elektryczny

PRZENIESIENIE NAPĘDU
Sprzęgło: suche, odśrodkowe
Skrzynia biegów: bezstopniowa, CVT
Napęd tylnego koła: pasek klinowy

PODWOZIE
Rama: stalowa
Zawieszenie przednie: teleskopowe
Zawieszenie tylne: wahacz wleczony, jeden element resorująco-tłumiący
Hamulec przedni: tarczowy, Ø 141 mm, CBS
Hamulec tylny: tarczowy, Ø 110 mm
Ogumienie przód/tył: 120/70-12 / 130/70-12

WYMIARY I MASY
Długość: 1850 mm
Szerokość: 715 mm
Wysokość: 1165 mm
Rozstaw osi: 1380 mm
Masa pojazdu: 102 kg
Zbiornik paliwa: 6 l

DANE EKSPLOATACYJNE
Prędkość maksymalna: 85 km/h, w teście 98 km/h
Średnie zużycie paliwa: 2,8 l/100 km
Zasięg: 214 km
Cena: 7499 zł

Importer:
ARKUS & ROMET Group Sp. z o.o.
DZIAŁ ROMET MOTORS
39-200 Dębica
ul. Podgrodzie 32C
fax. +48 14 68 48 175
e-mail: [email protected]

KOMENTARZE