Zastanawialiście się kiedyś, jak działa sprzęgło antyhoppingowe i czy warto zainwestować w „antyhopping” do swojego motocykla? Sprawdźcie sami!
Na skróty:
Jeszcze do niedawna termin „antyhopping” zarezerwowany był dla motocykli wyścigowych, które musiały być przygotowane na bezkompromisowe użytkowanie i dosłowne poniewieranie podczas walki o setne sekund. Zaczęto jednak dostrzegać zalety użytkowania sprzęgła antyhoppingowego nawet podczas codziennego użytku motocykla i teraz można je spotykać nie tylko w supermoto, czy rasowych ścigaczach, pojawiają się nawet w cruiserach, czy modelach adventure’owych gdzie kierowców również potrafi ponieść fantazja. W końcu nie tylko przyczynia się do poprawy trakcji i bezpieczeństwa, ale również zwiększa żywotność silnika. Co to jest więc sprzęgło antyhoppingowe i jak działa?
Sprzęgło antyhoppingowe – proste i skuteczne
Jest to sprzęgło, które oprócz przeniesienia momentu obortowego z z silnika na koło i manualnego rozłączania napędu, potrafi również zrobić to samoczynnie, bez wciskania klamki sprzęgła. Antyhopping najważniejszą rolę odgrywa podczas agresywnych redukcji o kilka biegów, najczęściej podczas ostrych dohamowywania do zakrętów. Taki manewr potrafi nie tylko wywołać utratę trakcji tylnego koła i jego podskakiwanie prowadzące do upadku, ale gdzy nie straci przyczepności może nawet rozpędzić silnik powyżej dopuszczalnych obrotów ograniczanych „odcinką”. Dzieje się tak ponieważ powstaje odwrotne obciążenie układu napędowego i silnik jest napędzany obrotami koła. Jak można się więc domyślić sprzęgło antyhoppingowe redukuje również siłę hamowania silnikiem, więc jazda czterosuwem z antyhoppingiem może przypominać dwusuwa.
Jak działą sprzęgło antyhoppingowe?
Dzięki specjalnie zaprojektowanemu koszowi zewnętrznemu i wewnętrznemu, sprzęgło antyhoppingowe przy nagłych odpuszczeniach manetki gazu, czy redukcjach o kilka przełożeń, rozłącza układ napędowy i motocykl zachowuje się tak, jakby została wciśnięta klamka sprzęgła. Wewnętrzny kosz obraca się na specjalnych łożyskach, odsuwając od kosza zewnętrznego i tarcze sprzęgła są rozklejone, prawie jak przy rozłączonym napędzie. Zapobiega to podskakiwaniu tylnego koła i napinania się łańcucha lub też nadmiernemu napędzaniu silnika przez koło w przypadku utrzymania trakcji. Sprzęgło antyhoppingowe zapewnia więc nie tylko większe bezpieczeństwo niż normalne, ale również i większą wytrzymałość podzespołów.
Poznaj rodzaje sprzęgieł motocyklowych.