Mottem tego artykułu mogłoby być powiedzenie ?wiara czyni cuda?. Faktycznie, wiara we własne siły pomaga doskonalić umiejętności. To temat często pomijany podczas szkoleń z techniki jazdy motocyklem, lecz nie u nas.
Na skróty:
W jaki sposób nasze podejście wpływa na technikę jazdy?
Zrozumieć tę zależność pomaga „schemat łańcuchowy” od myśli do działania: myśli – powodują Twoje nastawienie; nastawienie – powoduje Twój stosunek do danej rzeczy i działanie zgodne z nastawieniem oraz myślami; działanie – jest efektem dwóch wcześniejszych czynników. Podczas jazdy to Twój mózg wysyła sygnały z poleceniami dla rąk i nóg: zrób to lub nie rób tego. To Ty decydujesz, jak ma jechać motocykl.
Jeśli chcemy nauczyć się nowej techniki jazdy, powinniśmy rozpocząć od myśli. Będą one generować w głowie takie procesy, które oddziałują na Twoje nastawienie do nauki nowych umiejętności. Pozytywne wywołają dobre nastawienie i – w konsekwencji – doprowadzą do sukcesu, natomiast negatywne wpłyną na niekorzystnie na nastawienie, a konsekwencją będzie porażka!
Pozytywne i negatywne nastawienie do jazdy motocyklem
Przykład pozytywny. Myślisz: chcę mieć prawidłową pozycję w zakręcie i wzorem dla mnie są zawodnicy MotoGP. Wiem, że jeśli odpowiednio się przygotuję teoretycznie i będę ćwiczył, osiągnę zamierzony cel i sprawi mi to satysfakcję.
Przykład negatywny. Myślisz: chciałbym mieć prawidłową pozycję w zakręcie jak zawodnicy MotoGP, ale przecież oni trenują od dziecka. Nie ma sensu ich naśladować, bo prędzej zaliczę glebę, niż się tego nauczę. Oni mają odpowiednie warunki i specjalnie przygotowane motocykle. Nie będę czytał teorii, aby głupoty nie przychodziły mi do głowy.
Pewnego razu, podczas przejażdżki z kolegą, wchodzisz w zakręt i zbyt mocno wynosi Cię na przeciwny pas ruchu. Ogarnia Cię strach, działasz w panice, pogarszasz swoją sytuację na drodze, upadasz. Porażka. Tymczasem ten zakręt był do pokonania w bezpieczny sposób, gdybyś wiedział, jak ćwiczyć pozycję, i podjął ten wysiłek. Morał z tego taki: może nie uda Ci się osiągnąć poziomu zawodników MotoGP, ale to, co jest w Twoim zasięgu, może Cię uratować np. przed upadkiem.
Zawsze szukaj rozwiązań
Niech w Twojej głowie krążą myśli: chcę się nauczyć prawidłowej pozycji na motocyklu w zakręcie. Gdy oglądam wyścigi MotoGP, jestem pod wrażeniem tego, jak oni prowadzą motocykl w złożeniu. Mój cel na ten sezon to zdobyć tę umiejętność. Już wyobrażam sobie, jak jesienią oglądam film z mojej jazdy przez zakręt i widać, że mam prawidłową pozycję. Jestem dumny, że udało mi się osiągnąć cel. Film ze swojej jazdy mogę oglądać godzinami i sprawia mi to wielką satysfakcję. Sformułowanie myśli w taki sposób spowoduje, że będziesz nastawiony na poszukiwanie rozwiązań i chęć realizacji marzeń. Zaczniesz szukać informacji (książki, filmy, artykuły itp), które zaznajomią Cię z tematem, i automatycznie zaczniesz ćwiczyć, czyli działać.
Twoje nastawienie spowoduje, że jazda sprawi Ci frajdę i będziesz czuł satysfakcję, nawet jeśli nie będzie Ci się udawało za pierwszym razem. Ty się jednak nie będziesz poddawał. Będziesz ćwiczył dalej, szukał rozwiązań i możliwości, a przeszkody staną się tylko zachętą do jeszcze bardziej wytężonej pracy. Za setnym razem Ci wyjdzie, a wtedy frajda z tego, że opanowałeś daną technikę, będzie jeszcze większa.
Podczas ćwiczeń możesz dojść do wniosku, że nie umiesz pokonać trudności, wysiłek nie ma sensu, i przestaniesz ćwiczyć. Co robić? Cofnąć się o krok: wróć do myśli o tym, jak będziesz się czuł, kiedy już Ci się uda. Przecież chcesz udoskonalić technikę jazdy. Wynikiem tak obranej drogi jest sukces!
Ćwiczenie. Od pozytywnego myślenia. Do pozytywnego rezultatu.
MYŚLI:
Chcę nauczyć się takiej pozycji na motocyklu!
NASTAWIENIE. Plan działań:
1. Opracować teorię.
2. Przygotować ćwiczenia.
3. Określić parametry
(czas, ilość powtórzeń, wynik).
DZIAŁANIE. Ćwiczenie:
1. Trenuję, aby zdobytą wiedzę zastosować w praktyce.
2. Mam film i zdjęcia do analizy.
3. Porównuję teorię z praktyką.
4. Wprowadzam ulepszenia do planu działań.
5. Wracam do ćwiczeń.