fbpx

Na targach w Mediolanie Honda zaprezentowała 13 nowości na przyszły rok. Dwie niespodzianki zostawiła na Tokio Motor Show. Już je znamy. To cruiser Gold Wing F6C i nowa wersja klasyka CB 1100.

Gold Wing bez owiewek

Honda Gold Wing F6C

Honda F6C powstała na bazie podwozia i silnika GL1800 Gold Wing (na zdjęciu poniżej).

Fot. Honda

Honda Gold Wing Gl1800Fot. Honda

Jest lżejsza o całe 70 kg niż GL1800. Wyposażona jest w 6-cylindrową jednostkę napędową o pojemności 1832 cm3 zasilaną wtryskiem paliwa. Silnik, już od biegu jałowego, dostarcza potężną falę momentu obrotowego, która sprawia wiele satysfakcji i ma przyprawiać o dreszcze wywołane dźwiękiem z podwójnych, ostro zakończonych tłumików. F6C tworzy pomost pomiędzy nowym CTX1300, a Gold Wing F6B (zdjęcia w kolejności poniżej) i GL1800 Gold Wing.

Fot. Honda

Honda CTX 1300Fot. Honda

Fot. Honda

Honda Gold Wing F6BFot. Honda

Jest lżejszy niż w pełni przygotowani do turystyki bracia spod znaku złotego skrzydła. Dzięki dopracowanemu zawieszeniu, podwójnym 4-tłoczkowym zaciskom hamulcowym z przodu i ergonomicznej pozycji za kierownicą zapewnia, kiedy tylko potrzeba, niezwykle dynamiczną jazdę, ale może również toczyć się spokojnie i po prostu tylko robić wrażenie na obserwatorach. Jego nadwozie podparte masywną aluminiową ramą oraz imponujące głowice silnika podkreślają potężną posturę. Nie ma możliwości, aby ktoś zignorował F6C.

Niski ale napakowany

Honda Gold Wing F6C

Wykonana z lekkich, przestrzennych profili aluminiowych, podwójna belkowa rama Hondy Gold Wing F6C wykorzystuje silnik jako element nośny, który w tym zestawieniu jest kluczowym elementem obniżającym środek ciężkości. Całość ma tworzyć maszynę doskonale wyważoną i poręczną przy każdych prędkościach. Nowa, aluminiowa rama pomocnicza obniża tył F6C. Łatwe oparcie nóg na ziemi – przy wysokości siedzenia zaledwie 734 mm – i wygodne, starannie wyprofilowane siedzisko, o szerokości jedynie 300 mm, pomagają zachować pewność siebie i stabilność przy manewrowaniu.

45 mm widelec teleskopowy współpracuje z wahaczem HMAS (Honda Multi-Action System), który ma ręczną, bezstopniową regulację napięcia wstępnego sprężyny. Tylne zawieszenie pracuje, poprzez system Pro-Link, z jednoramiennym wahaczem aluminiowym. Nastawy sprężyn oraz tłumienia, zarówno z przodu, jak i z tyłu, zostały zmodyfikowane tak, aby dostosować je do masy i osiągów miejskiego krążownika jakim jest F6C. W porównaniu z rodzeństwem, geometria podwozia w F6C została wyciągnięta: pochylenie główki ramy wynosi 30,5°, a wyprzedzenie – 121,5 mm. Wymiary całkowite: długość – 2473 mm, szerokość – 942 mm i wysokość – 1154 mm. Rozstaw osi – 1707 mm, a masa własna 341 kg.

Aby zapewnić wymagany poziom przyczepności i swobodę prowadzenia F6C zastosowano specjalne, aluminiowe, 19-calowe koło przednie współpracujące z oponą o niskim profilu 130/60-R19, a z tyłu 17-calowe – z szeroką oponą 180/55-R17.

Układ hamulcowy posiada z przodu podwójne, pływające tarcze 310 mm z 4-tłoczkowymi zaciskami, natomiast z tyłu wentylowaną tarczę 316 mm i 3-tłoczkowy zacisk. Standardowo montowany dwuobwodowy ABS zdecydowanie poprawia bezpieczeństwo w trakcie hamowania na śliskiej nawierzchni.

Bokser wagi ciężkiej

Honda Gold Wing F6C

Podczas projektowania silnika Hondy Gold Wing F6C najważniejszym założeniem było zapewnienie niebywałego przyśpieszenia, odczuwanego od samego momentu ruszenia z miejsca i to w ciągu ułamka sekundy. Niezwykle istotne było również dostarczenie niepowtarzalnych wrażeń z jazdy na najwyższym biegu, już od niskich obrotów. Poza tym ważne były także płynne reakcje przepustnicy w całym zakresie obrotowym.

6-cylindrowy, 12-zaworowy silnik Hondy, typu bokser, o pojemności 1832 cm3 jest niedoścignionym wzorem, od samego startu, jeśli chodzi o zakres dostarczania mocy i kulturę pracy. Układ zasilania to elektronicznie sterowany wtrysk paliwa PGM-FI, z dwoma 40 mm gardzielami przepustnic Keihin, wykorzystującymi specjalnie przygotowany dla F6C, 6,6-litrowy airbox oraz panelowy filtr powietrza. Średnica i skok tłoka wynosi odpowiednio 74 mm x 71 mm, przy stopniu sprężania 9,8:1. Jednostka napędowa generuje 167 Nm maksymalnego momentu obrotowego już przy 4000 obr/min i moc maksymalną o wartości 115,6 KM przy 5500 obr/min.

Umiejscowienie chłodnic okazało się ciekawym wyzwaniem, ponieważ nie mogły być one zamontowane z przodu. Umieszczenie ich po bokach motocykla okazało się najlepszym rozwiązaniem, aby z pomocą specjalnych osłon, zoptymalizować właściwy przepływ powietrza.

5-biegowa skrzynia biegów (która wykorzystuje najwyższe przełożenie jako nadbieg, niezwykle ważny podczas „cruisingu”, przekazuje moment obrotowy silnika na tylne koło za pomocą wału napędowego.

Ponad 10 prototypowych układów wydechowych, z licznymi wewnętrznymi przegrodami i zakończeniami, zostało przetestowanych podczas rozwoju F6C. Inżynierowie szukali doskonale zbilansowanego przepływu spalin prowadzonego poprzez podwójne tłumiki, które przy niskich obrotach wydają gardłowy, basowy warkot, a w najwyższym zakresie przechodzą do wysokiego i piskliwego crescendo. Konstruktorzy, w efekcie końcowym, byli bardzo zadowoleni ze swoich wysiłków oraz osiągniętego rezultatu. Tłumik po lewej stronie ma nieco większą, wynoszącą 3,8-litra objętość, a prawy liczy sobie 3,3-litra pojemności.

Klasyk z nagrodami

Honda CB1100

Honda CB1100 nawiązująca wyglądem do klasycznych motocykli zdobyła wiele nagród przyznawanych przez motocyklistów i czasopisma motocyklowe, m.in. I miejsce w kategorii naked i classic w Plebiscycie Czytelników Świata Motocykli.

Do sukcesu przyczyniła się zarówno klasyczna i sugestywna linia motocykla, jego elegancki silnik, jak również wysoka jakość i staranność wykonania. Honda jednak nie spoczęła na laurach i na podstawie uwag użytkowników wprowadziła w tym modelu pewne zmiany. W 2014 dostępne będą standardowy CB1100 z drobnymi modyfikacjami i nowym malowaniem (na zdjęciu) oraz CB1100 EX z większą liczbą dodatków i modyfikacji.

Szprychowe koła i podwójny wydech

Honda CB1100EX

Przeprojektowany motocykl otrzymał większy zbiornik paliwa, nowe siedzenie, pokrywy boczne oraz uchwyt pasażera. Podniesiono też mocowanie reflektora. EX ma również szprychowe felgi – to nawiązanie do początku historii CB. Układ wydechowy 4-2-1 CB1100 został zastąpiony systemem dwóch tłumików 4-2-2.

Fot. Honda

Honda CB1100EXFot. Honda

Podwójna, stalowa rama kołyskowa CB1100 EX mieści rzędowy, 4-cylindrowy silnik o pojemności 1140 ccm i pracuje z 41 mm tradycyjnym widelcem teleskopowym z przodu oraz dwoma amortyzatorami z tyłu. Całość tworzy sprawne i bardzo dobrze zestrojone zawieszenie. Wyprostowana i naturalna pozycja za kierownicą pozostała bez zmian.

Fot. Honda

Honda CB1100EXFot. Honda

Najprawdopodobniej najważniejszą modyfikacją na rok 2014 okaże się 6-stopniowa skrzynia biegów, która sprawi, że jazda stanie się jeszcze bardziej relaksująca. Natomiast nowy zestaw wskaźników z sugestywnymi, dwoma, okrągłymi zegarami analogowymi otrzymał dodatkowo wyświetlacz biegu oraz komputer informujący o zużyciu paliwa i zasięgu. Zmodyfikowane i zmniejszone kierunkowskazy uzupełniają aktualizacje CB1100 EX.

Zobacz także

EICMA | Znamy nowości Hondy na 2014 rok

Fot. Honda

Honda CBR 300RFot. Honda

Honda MSX 125 | Jak cukierek

Fot. PSP Świderek

Honda MSX 125Fot. PSP Świderek

KOMENTARZE