Problem niskiego wzrostu
Na skróty:
Problem niskiego wzrostu
Jeśli należysz do grupy osób, która liczy powyżej 170 cm wzrostu, ten problem zdecydowanie Cię nie dotyczy, mało tego wybór motocykla przy takim wzroście raczej nie stanowi żadnego problemu. Inaczej ma się to w przypadku osób niższych, bez względu czy są to kobiety, czy mężczyźni- wybór jest raczej ograniczony. Wiadomo jednak, że właśnie wysokość motocykla ma bardzo duże znaczenie podczas jazdy, nie tylko ze względu na sam komfort jazdy, ale również zważając na nasze bezpieczeństwo.
Co z tym fantem zrobić? Może poczekać, aż urośniemy, a może to maszyny ciągle rosną? W 1985 roku standardowa odległość między podłożem a siedziskiem wahała się od 750 do 800 milimetrów, dziś wysokość zaczyna się od 800-set do nawet 850 milimetrów (dotyczy głównie motocykli sportowych). Czy producenci zapominają o nieco niższych motocyklistach.
Jak już wspomnieliśmy, ten problem nie dotyczy tylko kobiet, często borykają się z nim również mężczyźni. Bezpieczeństwo na motocyklu to kluczowa rzecz składa się na nie w zasadzie wszytko. Począwszy od odpowiedniego ubrania, ochrony głowy, umiejętności, obserwacji otoczenia, innych uczestników drogowych, stanu ogumienia i tak dalej aż w końcu skończywszy na wysokości siedziska. Dlaczego? Otóż przy niskich prędkościach często konieczna jest asekuracją nogą o podłoże. Jak zatem mamy sobie pomagać, gdy zwyczajnie nie możemy sięgnąć asfaltu. Szczególnie ważne jest to przy motocyklach o dużej wadze. Dodatkowo świadomość o tym, że nie dosięgamy do ziemi, może źle wpływać na komfort naszej jazdy. Jak sobie z tym radzić. Niektórzy z Was decydują się na obniżanie motocykla. Jest to jakieś rozwiązanie. Niemniej jednak większość ekspertów radzi by nie stosować tego rozwiązania. Dlaczego? Wysokość kanapy jest uzależniona od wielu czynników, m.in. wpływa na środek ciężkości jednośladu, co więcej wielkość kół również wynika z wysokości siedziska, równie istotny jest prześwit wynikający zarówno z mechaniki rządzącej poruszaniem się motocykla, jak i wymagań ergonomii, co z kolei pozwala bezpiecznie pokonywać przeszkody. Warto, zatem zdawać sobie sprawę z faktu, iż wszytko w motocyklu zostało zaprojektowane z wielką precyzją i dokładnością, więc każda próba 'majstrowania’ na własną rękę może wpłynąć na nasze bezpieczeństwo. Jeśli jednak zdecydujesz się na obniżenie lepiej kombinować z samym siedziskiem, tzn. jego wypełnieniem, gąbkami lub żelami, choć licz się z tym, że takie zmiany mogą zrujnować komfort twojej jazdy, bo nawet minimalne zmiany w siedzeniu mogą mieć dość duży wpływ na to, jak będziesz siedział. Konsekwencją takiego rozwiązania mogą być również przykurcze nóg podczas samej jazdy, podnóżki przecież zostają na swoim miejscu.
Dobrym rozwiązaniem, które nie wpłynie na bezpieczeństwo, może być 'przedłużanie nóg’. Oczywiście nie mam na myśli tego, które od wielu lat możemy obserwować w Azji, gdzie kobiety rozcinają sobie kość udową i leżąc przez wiele miesięcy na wyciągu, wydłużają sobie nogi nawet o 11 centymetrów. W tym wypadku mniej drastyczne rozwiązanie to zwyczajne ubranie butów ze specjalną wkładką nie mylić z butami na platformie.
Wyżej wymienione pomysły mogą stanowić pewne rozwiązanie z tej sytuacji, jednak bez względu na to, jaki rodzaj motocykla wybierzemy, warto go zwyczajnie 'przymierzyć’. I choć wybór dla osób niskich jest mocno okrojony, to my przygotowaliśmy dla Was Top 10 motocykli dla niskich. Jeśli na naszej liście zabrakło waszych propozycji, dajcie znać w komentarzu, jak sami radzicie sobie z tym 'problemem’.
Victory Vegas 8-Ball 640mm
Victory Vegas 8-Ball 640mm
Indian Scout 643mm
Indian Scout 643mm
Honda VT750 650mm
Honda VT750 650mm
Harley-Davidson Softail Slim 650mm
Harley-Davidson Softail Slim 650mm
Victory Magnum 654mm
Victory Magnum 654mm
Harley-Davidson CVO Softail Deluxe 655mm
Harley-Davidson CVO Softail Deluxe 655mm
Victory Judge/Boardwalk 658mm
Victory Judge/Boardwalk 658mm
Harley-Davidson Breakout 660mm
Harley-Davidson Breakout 660mm
Victory Hammer 8-Ball 660mm
Victory Hammer 8-Ball 660mm