Čezetę zna praktycznie każdy kto wychował się we wspaniałych latach 80-tych, ale i Ci którzy dorastali w kolejnym dziesięcioleciu na pewno ją doskonale kojarzą. Legendarna marka należała w czasach prosperity do największych na świecie. Niestety dobre czasy minęły, a marka po raz kolejny jest na sprzedaż
Čezeta to marka z bardzo bogatą historią i wieloma sukcesami nie tylko sprzedażowymi, ale i sportowymi. Čezeta to przede wszystkim brand rozpoznawalny na całym świecie – tym bardziej smuci fakt, że po raz kolejny trafia pod młotek.
Smuci jeszcze bardziej fakt, że od poprzedniego przejęcia marki minęło zaledwie 6 lat. W roku 2014 firmę przejął Brytyjczyk Neil Eamonn Smith – biznesmen wszedł w produkcję nowych modeli z olbrzymią energią. Na początek zaproponował światu następcę modelu 501 w elektrycznym wydaniu, model Čezet Type 506/02. Całość robiła niezłe wrażenie. Stylistycznie utrzymywała klimat starej produkcji, ale była pełna nowoczesnych rozwiązań oraz całkiem ciekawych smaczków stylistycznych.
ELEKTRYCZNA ČEZETA. CZY SKUTER MA SZANSE NA POWRÓT W WIELKIM STYLU?
Ciężko jest nam to przyznać, ale Cezeta ze swoim produktem nie miała większych szans na przebicie się przez produkty konkurencji – następca modelu 501 był zdecydowanie zbyt drogi. Aby stać się właścicielem 506-tki trzeba wydać 16.526 dolarów, co oznacza, ze skuter kosztuje ponad 60 tysięcy złotych. To sporo, tym bardziej, że za taką kwotę możemy stać się właścicielem np. BMW C-Evolution, a z kolei klasyczna Vespa Elekttrica to wydatek rzędu około 30 tysięcy złotych.
Od siedmiu lat marzyłem o wskrzeszeniu tej wspaniałej marki i o ponownym uruchomieniu czeskiego biznesu motocyklowego. Dzięki ciężkiej pracy i poświęceniu personelu oraz wsparciu ze strony inwestorów korzystających z finansowania społecznościowego, udało nam się zbudować jeden z najlepszych skuterów elektrycznych na świecie. (…) Jednak w ciągu ostatnich 12 miesięcy stało się jasne, że firma nie może ruszyć naprzód bez nowego partnera, który ma odpowiednie środki, aby zainwestować w ulepszenie skutera Čezety i wykorzystanie jego potencjału. Z tego powodu z żalem zdecydowałem, że nadszedł czas, aby sprzedać firmę.
-Napisał w swoim liście otwartym Neil Eamonn Smith, właściciel marki.
Czy Čezetę uda się sprzedać i czy trafi w ręce biznesmena lub konsorcjum, któremu uda się odbudować potęgę marki? Na to przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.