Poszukujesz pojazdu do przemieszczania się po mieście, który nie zrujnuje Twojego portfela, a jednocześnie będzie dawał przyjemność z jazdy? Dojeżdżasz do pracy i masz problem ze znalezieniem miejsca parkingowego? Chcesz, aby Twój środek transportu zwracał na siebie uwagę w pozytywnym tego słowa znaczeniu?
Na skróty:
Moment, w którym podejmujemy decyzję o zakupie pojazdu elektrycznego to dopiero początek przygody. Musimy się zagłębić w temacie, aby wybrać właściwy pojazd, który będzie dopasowany do naszych potrzeb oraz posiadał wszystkie interesujące nas funkcje. Dodatkowo, obecne przepisy dotyczące uprawnień do kierowania pojazdami cały czas ewoluują. Dlatego też spieszymy z pomocą i podpowiemy na co zwrócić uwagę aby nasz zakup był dla nas powodem do radości a nie koszmarem spędzającym sen z powiek.
Co powinniśmy wybrać?
Pierwszym wyzwaniem będzie sprecyzowanie do czego taki pojazd elektryczny ma nam służyć – czy ma być to nasz podstawowy środek lokomocji, którym będziemy podróżować dzień w dzień, czy ma być to sprzęt na okazjonalne podróże za miasto. Pojazdy które użytkowane będą regularnie powinny wyposażone być w baterie litowo-jonowe, które cechuje dłuższa żywotność w porównaniu z bateriami żelowymi. Dzięki czemu podczas codziennej eksploatacji bateria będzie zużywała się wolniej i wystarczy na dłużej, co dodatkowo obniży nam koszta utrzymania elektryka. Dodatkowo warto, aby baterię można było wyjąć, dzięki temu ładowanie takiego skutera nie będzie stanowić problemu – możemy wziąć akumulator ze sobą do pracy i na przykład ładować pod naszym biurkiem, albo możemy ładować skuter bezpośrednio z gniazda na parkingu pod naszym biurem. Jeżeli ma to być pojazd którego używać będziemy okazjonalnie – wtedy te czynniki mają nieco mniejsze znaczenie. Warto przeanalizować naszą sytuację i zastanowić się czy jesteśmy w stanie zrezygnować z wyjmowanego akumulatora – pozwoli to nieco zaoszczędzić.
Kolejnym kryterium jest prędkość maksymalna pojazdu. Do wyboru mamy szeroką gamę pojazdów, jednak w świetle polskiego prawa do poruszania się nimi wymagane mogą być dodatkowe uprawnienia. I tak, do poruszania się hulajnogą elektryczną nie będziemy potrzebować żadnych dodatkowych uprawnień.
Przeczytaj również:
MOTOCYKLE ELEKTRYCZNE. SZANSA CZY ZAGROŻENIE?
Ważnym jest, że do przemieszczania się hulajnogą elektryczną uprawnieni jesteśmy wyłącznie po ścieżkach rowerowych i chodnikach. Jeżeli chcemy poruszać się normalnymi drogami, to dobrym rozwiązaniem będzie skuter elektryczny. Skuterem o mocy będącej odpowiednikiem spalinowych 50 cm3 wystarczy nam dowód osobisty, lub ukończone 14 lat i uprawnienia kategorii AM. Pojazdy te wyposażone są w ogranicznik prędkości, który pozwala na rozwinięcie maksymalnej prędkości 45 km/h. Jeżeli będzie to dla nas za mało i oczekujemy od pojazdu nieco więcej, kolejną propozycją może być elektryczny motocykl. W przypadku pojazdów elektrycznych będących odpowiednikiem mocy spalinowej 125 cm3 wymagane będzie prawo jazdy kategorii B od minimum 3 lat lub prawo jazdy kategorii A1. W przypadku mocniejszych silników wymagane będą już odpowiednie kategorie motocyklowych praw jazdy.
Zasięg i serwis motocykla elektrycznego
Zasięg pojazdu również ma ogromny wpływ na naszą decyzję. Dojeżdżając do pracy większy dystans musimy mieć świadomość, że nasz pojazd może wymagać doładowania, gdyż gdy o tym zapomnimy, w połowie trasy rozładuje się i nasz pojazd będzie stanowił dla nas balast w drodze powrotnej. Dlatego też wybór odpowiedniego dla nas pojazdu musi uwzględniać dystans jaki będziemy na nim dziennie pokonywać i oferować lekką rezerwę tego zasięgu, aby w przypadku gdy nasza głowa zaprzątnięta będzie codziennymi sprawami zawsze dowiózł nas do domu.
Serwis pojazdu elektrycznego to temat, o którym nie myślimy w momencie zakupu, a dopiero przy pierwszej awarii. Niestety może się wtedy okazać, że zostaliśmy sami z problemem, a jedynym rozwiązaniem jest ściąganie części na własną rękę z Azji. Dlatego warto zawsze zwrócić uwagę na gwarancję jaką oferuje producent naszego pojazdu oraz na siatkę serwisową, abyśmy mieli gdzie się zwrócić po pomoc w przypadku gdy będziemy chcieli dokonać przeglądu lub naprawy w naszym pojeździe.
Dodatkowym kryterium które możemy wziąć pod uwagę przy wyborze naszego pierwszego elektrycznego pojazdu jest jego dodatkowe wyposażenie. Producenci prześcigają się w dodatkowych opcjach które oferują ich sprzęty, od najbardziej podstawowego wyposażenia jakim są alarmy i tempomaty po systemy multimedialne, które pozwalają nam sparować telefon z pojazdem i odbierać z poziomu pojazdu powiadomienia o połączeniach czy śledzić parametry naszego pojazdu i jego lokalizację. Jednak nie należy podejmować decyzji w oparciu o dodatki jakie oferują pojazdy.
Wybieraj mądrze
W przypadku gdy kupimy pełen bajerów pojazd ze słabą żelową baterią, to gdy po raz kolejny będziemy musieli pchać naszego elektryka do domu przekonamy się że lepiej skupić się na podstawowych parametrach pojazdu, a dodatki potraktować jako wisienkę na torcie, która ma tylko uprzyjemnić i ułatwić podróż.
Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom rozjaśniliśmy nieco temat elektromobilności i możliwości które oferuje. Ważne jest, aby wybrać dla siebie pojazd, który będzie spełniał nasze oczekiwania – czasem lepiej wydać dwa lub trzy tysiące złotych więcej, ale mieć pewność, że pojazd który kupujemy będzie odpowiedniej jakości, oferuje odpowiedni dla nas zasięg oraz moc, a gwarancja którą objęty jest pojazd da nam komfort psychiczny w przypadku gdy trzeba będzie dokonać niezbędnych napraw.
Od redakcji:
autorem tego tekstu są eksperci w dziedzinie elektromobilności z firmy eJack’s. Wpadnijcie na ich stronę, na pojazdach elektrycznych znają się jak mało kto!
Przeczytaj również:
ENERGICA EVA. NIE LĘKAJCIE SIĘ PRĄDU
oraz obejrzyj: