fbpx

Marco Bezzecchi niespodziewanie, przebijając się przez Q1, zdobył pole position na torze Red Bull Ring! W popołudniowym sprincie obyło się jednak bez sensacji – po raz kolejny wygrał Marc Marquez.

Sobota w Austrii przywitała zawodników MotoGP słoneczną pogodą i warunkami wręcz idealnymi do jazdy. W drugiej sesji treningowej najszybszy był, podobnie jak w obu piątkowych sesjach, Marc Marquez. Do kilku niespodzianek doszło już jednak chwilę później – w pierwszej części kwalifikacji. Przez dłuższy czas wydawało się, że z sesji Q1 do Q2 awansują obaj zawodnicy fabrycznego składu Aprilii – Marco Bezzecchi oraz urzędujący mistrz świata Jorge Martin. W końcówce tempo podkręcił jednak Enea Bastianini i to on, nieco niespodziewanie, wygrał sesję Q1. Zaledwie 0,056 sek wolniej od zawodnika KTM-a pojechał jego rodak „Bez”. Trzeci wynik w pierwszej czasówce wywalczył Luca Marini, który tym samym otworzy na polach startowych piąty rząd. Obok niego ustawią się „Martinator” oraz dopiero piętnasty Fabio Quartararo, który po raz pierwszy w tym roku nie awansował do Q2.

Zaskakujące rozstrzygnięcia kwalifikacji

Stosunkowo spokojnie rozpoczęła się z kolei druga część „czasówki” i początkowo nie zanosiło się na rekordowe wyniki. Po tym, jak na pierwszym pomiarowym okrążeniu nieco odpuścił, na drugim kółku na pierwsze miejsce wskoczył już lider mistrzostw Marc Marquez. W końcówce sesji świetne okrążenie przejechał jednak Marco Bezzecchi i to on, po awansie z Q1, został niespodziewanym liderem… a Marquez przewrócił się w pierwszej szykanie! Hiszpanowi udało się jednak podnieść motocykl i wrócić do rywalizacji, próbując przejechać jeszcze jedno pomiarowe okrążenie.

Ostatecznie to Marco Bezzecchi sięgnął po pole position do Grand Prix Austrii, po raz pierwszy wygrywając kwalifikacje na Aprilii! Dla Włocha to także pierwsza wygrana sesja Q2 od czasu GP Indii w 2023 roku. Zwycięzca tegorocznego wyścigu na Silverstone ostatecznie o zaledwie 0,016 sek pokonał Alexa Marqueza. Pierwszą linię uzupełni z kolei zwycięzca pięciu ostatnich wyścigów (głównych i sprintów) w Austrii – Pecco Bagnaia, który w końcówce sesji nieco odpuścił.

Lider mistrzostw Marc Marquez ostatecznie startować będzie z czwartego pola. Warto pamiętać, że Red Bull Ring to jeden z zaledwie czterech torów (poza Balaton Parkiem, Mandaliką i Algarve), na którym ani razu nie udało mu się wygrać. Na bardzo dobrej, piątej pozycji zakwalifikował się z kolei Enea Bastianini, w domowej rundzie KTM-a będąc, jak na razie, najlepszym reprezentantem tej marki. Po kwalifikacjach potwierdzono, że z dalszej części weekendu na Red Bull Ringu wycofuje się team-partner Włocha z ekipy Tech3 Maverick Viñales, który nadal narzeka na ból barku. Szósty rezultat zgarnął z kolei najszybszy tegoroczny debiutant Fermin Aldeguer. W końcówce sesji o krok od wskoczenia nawet na pierwsze miejsce był Pedro Acosta, ale po wyratowaniu się z uślizgu przodu w ostatnim zakręcie – ostatecznie wywalczył siódmy czas.

Spokojny sprint w Austrii

Na starcie sprintu świetnie spisał się Alex Marquez, który objął prowadzenie! Fatalnie wręcz ruszył za to Pecco Bagnaia, który zaliczył uślizg i przy okazji zblokował wielu rywali. Podobne kłopoty do Włocha miał też szósty po Q2 Fermin Aldeguer. Tymczasem w czołówce, na drugie miejsce przedarł się Marc Marquez, który jeszcze w pierwszym zakręcie po wewnętrznej wyprzedził zdobywcę pole position Marco Bezzecchiego. Tuż za Włochem, na czwartej pozycji jechał Pedro Acosta, na piątą przeskoczył Raul Fernandez, a na szóstą – Brad Binder.

Pierwsze okrążenia to brak walki w czołówce – Alex trzymał bezpieczny dystans nad Marcem, nie dając mu szans na przeprowadzenie ataku. Na trzecią lokatę po drodze przedarł się Acosta, który próbował gonić liderujących Marquezów. Pół sekundy za nim plasował się z kolei Bezzecchi, a na uwagę zasługiwała świetna jazda Fabio di Giannantonio, który z 15. lokaty startowej, w kilka kółek przedarł się na siódmą lokatę. Tymczasem zwycięzca pięciu poprzednich wyścigów MotoGP w Austrii – Bagnaia, po fatalnym starcie nie tylko nie był w stanie wyprzedzać, ale i tracił kolejne lokaty na rzecz rywali. W połowie dystansu Włoch zajmował… szesnaste miejsce!

Do przetasowana w czołówce doszło na pięć okrążeń przed metą, kiedy to Alex słabiej wyszedł z szykany, a Marc od razu wykorzystał to na hamowaniu do trzeciego zakrętu. Kiedy lider mistrzostw objął prowadzenie, od razu odskoczył bratu na kilka dziesiątych sekundy i wszystko wskazywało na to, że jest już po zabawie w walce o wygraną. Tymczasem team-partner Marca – Pecco Bagnaia w międzyczasie, po widocznych problemach z motocyklem, wycofał się z dalszej rywalizacji. 

Marc Marquez bez problemów minął metę na pierwszym miejscu, wygrywając szósty sprint z rzędu, a dwunasty w tym sezonie! W tym roku jedynym, który w sobotnie popołudnie był w stanie pokonać ośmiokrotnego mistrza świata, był jego młodszy brat Alex Marquez (w Wielkiej Brytanii). Tym razem bracia Marquezowie znów zajęli dwa pierwsze miejsca, jako że reprezentant ekipy Gresini Racing był drugi. Podium uzupełnił z kolei Pedro Acosta, któremu pod koniec zabrakło jednak tempa by utrzymać się z liderami. 

Na czwartej pozycji finiszował, ruszający z pole position, Marco Bezzecchi, a czołową piątkę uzupełnił Brad Binder. Solidne, szóste miejsce zgarnął debiutant Fermin Aldeguer, który odrobił straty po problemach na starcie. Siódmy był Enea Bastianini, dzięki czemu trzy maszyny KTM-a znalazły się w punktach. Na ostatnich punktowanych lokatach finiszowali Fabio di Giannantonio oraz najszybszy z reprezentantów Hondy – Johann Zarco. Po problemach technicznych, ze sprintu wycofał się – jadący po finisz nawet w TOP5 – Raul Fernandez.

Czytaj też:

W niedzielę o godzinie 9:40 odbędzie się 10-minutowa sesja rozgrzewkowa. Wyścig MotoGP rozpocznie się punktualnie o 14:00.

Pełny harmonogram GP Austrii 2025 MotoGP – kliknij tutaj.

MotoGP Austria 2025 – wyniki sprintu:

  ZAWODNIK KRAJ TEAM CZAS/STRATA
1 Marc Marquez SPA Ducati Lenovo (GP25) 20m 56.071s
2 Alex Marquez SPA BK8 Gresini Ducati (GP24) +1.180s
3 Pedro Acosta SPA Red Bull KTM (RC16) +3.126s
4 Marco Bezzecchi ITA Aprilia Racing (RS-GP25) +4.032s
5 Brad Binder RSA Red Bull KTM (RC16) +4.782s
6 Fermin Aldeguer SPA BK8 Gresini Ducati (GP24)* +6.032s
7 Enea Bastianini ITA Red Bull KTM Tech3 (RC16) +8.294s
8 Fabio Di Giannantonio ITA Pertamina VR46 Ducati (GP25) +10.953s
9 Johann Zarco FRA Castrol Honda LCR (RC213V) +11.999s
10 Jorge Martin SPA Aprilia Racing (RS-GP25) +12.111s
11 Fabio Quartararo FRA Monster Yamaha (YZR-M1) +13.387s
12 Luca Marini ITA Honda HRC Castrol (RC213V) +13.704s
13 Joan Mir SPA Honda HRC Castrol (RC213V) +13.822s
14 Franco Morbidelli ITA Pertamina VR46 Ducati (GP24) +14.564s
15 Ai Ogura JPN Trackhouse Aprilia (RS-GP25)* +18.414s
16 Alex Rins SPA Monster Yamaha (YZR-M1) +19.365s
17 Jack Miller AUS Pramac Yamaha (YZR-M1) +20.844s
18 Miguel Oliveira POR Pramac Yamaha (YZR-M1) +21.581s
  Raul Fernandez SPA Trackhouse Aprilia (RS-GP25) DNF
  Francesco Bagnaia ITA Ducati Lenovo (GP25) DNF

MotoGP Austria 2025 – wyniki kwalifikacji:

  ZAWODNIK KRAJ TEAM CZAS/STRATA
1 Marco Bezzecchi ITA Aprilia Racing (RS-GP25) 1’28.060s
2 Alex Marquez SPA BK8 Gresini Ducati (GP24) +0.016s
3 Francesco Bagnaia ITA Ducati Lenovo (GP25) +0.142s
4 Marc Marquez SPA Ducati Lenovo (GP25) +0.160s
5 Enea Bastianini ITA Red Bull KTM Tech3 (RC16) +0.176s
6 Fermin Aldeguer SPA BK8 Gresini Ducati (GP24)* +0.242s
7 Pedro Acosta SPA Red Bull KTM (RC16) +0.356s
8 Franco Morbidelli ITA Pertamina VR46 Ducati (GP24) +0.379s
9 Raul Fernandez SPA Trackhouse Aprilia (RS-GP25) +0.488s
10 Joan Mir SPA Honda HRC Castrol (RC213V) +0.611s
11 Brad Binder RSA Red Bull KTM (RC16) +0.701s
12 Johann Zarco FRA Castrol Honda LCR (RC213V) +0.727s
  Q1:      
13 Luca Marini ITA Honda HRC Castrol (RC213V) 1’28.628s
14 Jorge Martin SPA Aprilia Racing (RS-GP25) 1’28.664s
15 Fabio Di Giannantonio ITA Pertamina VR46 Ducati (GP25) 1’28.687s
16 Fabio Quartararo FRA Monster Yamaha (YZR-M1) 1’28.738s
17 Alex Rins SPA Monster Yamaha (YZR-M1) 1’28.884s
18 Miguel Oliveira POR Pramac Yamaha (YZR-M1) 1’29.024s
19 Ai Ogura JPN Trackhouse Aprilia (RS-GP25)* 1’29.080s
20 Jack Miller AUS Pramac Yamaha (YZR-M1) 1’29.085s
21 Maverick Viñales SPA Red Bull KTM Tech3 (RC16) 1’29.586s

Zdjęcie: Ducati

KOMENTARZE