fbpx

Nocowanie w Lasach Państwowych nie tylko stanie się łatwiejsze, ale przede wszystkim legalne. W życie weszły nowe zasady!

Coraz więcej osób chce spędzać czas na świeżym powietrzu i w dużej odległości od wszelakich zabudowań. Fani bushcraftu oraz survivalu są osobami, które zdecydowanie najbardziej skorzystają z nowego prawa.  Poza nimi jedną z grup szczególnie często spędzających noce po chmurką są motocykliści.

Nocleg w lesie? To przyjemność!

Lasy Państwowe postanowiły pójść z duchem czasu z nieco zliberalizować prawo ustanowione w roku 1991. Według Art. 30 do tej pory nocowanie poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu, bądź nadleśniczego było zabronione. Dodatkowo nigdy nie sprecyzowano definicji biwakowania i tak oto przez 28 lat prawo zabraniające biwakowania w lesie praktycznie było martwe. Z jednej strony wielu z nas spędzało noce w lesie bez żadnych konsekwencji, z drugiej można było wpędzić się w kłopoty. Od dzisiaj będzie łatwiej.

Lasy Państwowe postanowiły w kilkunastu regionach polski wprowadzić w życie pilotażowy program, który ma ułatwić biwakowanie na terenie Lasów Państwowych.

– Postanowiliśmy wyjść na przeciw oczekiwaniom i zaproponować rozwiązanie, które pozwala na biwakowanie. Skorzystaliśmy też z opinii prawnej, według której skoro ustawodawca nie określa dokładnie sposobu wyznaczenia przez nadleśniczego miejsc biwakowych, to można wskazać nie tylko konkretne, punktowe miejsce, ale również cały duży teren o precyzyjnie określonych granicach – informują Lasy Państwowe.

Korzystajmy z głową!

– Wyznaczyliśmy łącznie 43 takie obszary na terenie 15 z 17 regionalnych dyrekcji, w sumie obejmujące ponad 65 tys. ha lasów. Najmniejszy z nich liczy 224 ha, największy – 5371 ha. Na całej powierzchni tych obszarów bushcrafterzy będą mogli uprawiać najważniejsze dla nich aktywności zgodnie z ustalonym regulaminem – wyjaśnia Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych, który 21 października wydał stosowną decyzję.

Program pilotażowy potrwa od 21 listopada 2019 do 23 listopada 2020. Czy prawo to przyjmie się na stałe? Mamy nadzieję, że tak. Jak pewnie doskonale się orientujecie wszystko zależy od nas samych. Jeżeli nie zawiedziemy zaufania leśników, to być może ilość miejsc, w których będziemy mogli legalnie nocować znacząco wzrośnie. Dlatego apelujemy o rozwagę i odpowiedzialne korzystanie z możliwości, które dały nam Lasy Państwowe. I pamiętacie o jednym nocowanie w lesie nie oznacza możliwości wjazdu do lasu. To bardzo ważne.

 

KOMENTARZE