fbpx

W naszym kraju panuje powszechne przekonanie, że sezon motocyklowy kończy się wraz z początkiem października. Są jednak miejsca, gdzie polatać na maszynie można znacznie dłużej. Wyjazd za granicę pozwala na przedłużenie sezonu i wygrzanie kości.

Turystyka motocyklowa zyskuje w Polsce coraz bardziej na popularności. Podróżując na dwóch kółkach po Europie, na pewno będziemy mieli okazje przeprawić się promem przez Bałtyk, Morze Północne, Morze Śródziemne, Morze Irlandzkie. Adriatyk lub Kanał La Manche. Poza tym okazją do podroży promem może być wyprawa na event dla motocyklistów lub wydarzenia związane z sportami motocyklowymi. Warto wspomnieć tu chociażby:Isle of Man TT – coroczny wyścig na Wyspie Man na Morzu Irlandzkim; MotoGP Silverstone – Motocyklowe Mistrzostwa Świata na torze Silverstone w Anglii czy Dragon rally – rajd motocyklowy w Walii lub zimowe rajdy w Skandynawii.

Wiele europejskich wysp oferuje malownicze trasy dla motocyklistów, jak np. Korsyka, Sardynia czy Alandy. Bez problemu można też przedostać się do Afryki. Wielu właścicieli motocykli typu adventurebike wybiera się na przejażdżki np. po Maroko, by przemierzyć odcinek dawnej trasy słynnego rajdu Paryż – Dakar.

Przedstawiamy kilka wybranych, naszym zdaniem kierunków wypraw, oraz zasady, którymi należy kierować się podczas przeprawy promowej.

Popularne trasy promowe dla motocyklistów w Europie

Do popularnych tras promowych należą:

– do Anglii przez Kanał La Manche na trasach z Francji: Calais/ Dunkierka – Dover, rejs ok.2h

– do Anglii przez Morze Północne na trasie z Holandii: Hoek van Holland – Harwich, rejsy ok. 6h i 30min lub Rotterdam – Hull , rejs ok. 10h i 45min

– na Wyspę Man przez Morze Irlandzkie: Liverpool – Douglas, rejs od 2h i 45 min szybkim promem

– do Irlandii z Francji na trasie Cherbourg – Rosslare, rejs od 16h

– do Irlandii z Anglii na trasie Holyhead – Dublin, rejs ok. 3h i 15 min lub Liverpool – Belfast, rejs ok. 8h

– na Korsykę z Włoch na trasie Livorno – Bastia, rejs ok.4h

– na Sardynie z Włoch na trasie Livorno – Olbia, rejs ok. 8h

– do Norwegii z Danii na trasie Hirtshals – Kristiansand, rejs. ok. 3h

– do Szwecji z Polski na trasie Świnoujście – Ystad, rejs. ok. 6h i 30min

– do Finlandii z Estonii na trasie Tallinn – Helsinki, rejs. ok. 2h

– na Alandy z Szwecji na trasie Helsinki – Mariehamn rejs. ok. 11h i 15 min

– na Alandy z Finlandii na trasie Sztokholm – Mariehamn, rejs. ok. 6h i 25min

– do Maroko z Hiszpanii na trasie Algeciras – Ceuta , rejs ok 1h i 15 min lub Algeciras – Tangier Med., rejs. ok 2h

Jak kupić bilet na prom dla motocyklisty?

Bilet na promy dla siebie i motocykla najlepiej kupić wcześniej online. Nie tylko z powodu, że bilet będzie tańszy, ale też zapewnimy sobie miejsce na promie, szczególnie jeśli chcemy podróżować latem na popularnych trasach. Jeśli nie mamy jednak precyzyjnych planów co do długości naszej trasy, to oczywiście bilet można kupić w porcie. Warto pamiętać, że niektóre trasy promowe przewożą tylko pieszych pasażerow, dlatego jeśli w opcji wyboru pojazdu, podczas rezerwacji biletu online, nie znajdziemy motocykla, tzn. nie ma możliwości przeprawy z naszym pojazdem. W przypadku podróżowania w grupie większej niż 9 osób, warto zakupić bilet grupowy.

Jak wygląda odprawa promowa w porcie?

Terminale promowe w różnych krajach mogą mieć różne zasady odprawy często zależne od przewoźnika lub portu. Przed dojazdem do portu warto upewnić się z jakim przewoźnikiem płyniemy i mieć adres właściwy do terminalu armatora. Niektóre porty mają kilka terminali zlokalizowanych na różnych nabrzeżach. Generalnie należy stawić się na odprawie co najmniej 2h przed planowanym odjazdem promu. Do odprawy paszportowo – biletowej należy kierować się pasem odpowiednim do rodzaju pojazdu i armatora. Piktogram motocykla i samochodu przeważnie znajduje się na jednym znaku i dotyczy tego samego pasa wjazdowego. Podczas odprawy należy przedstawić dokument tożsamości oraz bilet na prom lub wydrukowany email z numerem referencyjnym rezerwacji na prom. Czasami podniesienie wizjera nie wystarczy i trzeba ściągnąć kask z głowy w celu identyfikacji. Podczas odprawy otrzymamy kartę pokładową z numerem, który odnosi się do miejsca na postoju na parkingu, na którym czeka się na wjazd na prom. Obsługa portu pomaga w nawigacji dojazdu na właściwe miejsce. Ogólnie proces odprawy promowej przypomina trochę przejazd przez strzeżone przejście graniczne.

Parkowanie motocykla na promie

Personel terminalu będzie pomagał w wjeździe na prom i kierował nas na odpowiedni pokład do zaparkowania motocyklu. Każdy prom powinien mieć specjalne miejsce przeznaczone do parkowania wyłącznie dla motocykli. Wszystkie pojazdy wyłącznie z motocyklami ustawione są w pasach równoległych do burt promu i zgodnie z kierunkiem kierunku jazdy promu. Przewoźnik powinien zapewnić specjalne taśmy zabezpieczające motocykl, które przymocowują pojazd do podłogi. Warto jednak wziąć własne pasy, tak na wszelki wypadek. Taśmy zabezpieczające mogą zarysować nadwozie, czy uszkodzić siedzenie, dlatego zaleca się wcześniej podłożyć jakiś rodzaj materiału lub gąbki w miejsca gdzie będzie przechodziła taśma. W zależności od promu motocykl będzie przymocowany taśmą w poprzek lub równolegle z przodu i tylu. Przymocowanie motocykla taśmami spoczywa na kierowcy. Dla tych, którzy pojadą pierwszy raz, mogą poprosić o pomoc obsługę, innych motocyklistów lub tirowców. W przypadkach podroży przez wzburzone morze, przewoźnik może zastosować dodatkowe zabezpieczenia do stabilizacji pojazdów lub w ekstremalnych warunkach pogodowych odwołać rejs. Warto zobaczyć: http://www.youtube.com/watch?v=4dE174eaTi0

Opuszczając motocykl należy zabrać wartościowe rzeczy, dokumenty, w tym kask. Podczas rejsu nie ma możliwości zejścia na pokład parkingowy. Warto też zapamiętać/ zapisać numer pokładu, na którym zaparkowaliśmy pojazd, aby nie było problemu z jego znalezieniem na czas zjazdu z promu.

Udogodnienia na promie

Im dłuższy rejs, tym więcej udogodnień na promie. Do standardu należą: restauracje, bary, toalety, kantor i sklepy. Na dłuższych przeprawach na pokładach promu znajdziemy także kino, salony gier, dyskotekę, rozrywkę na żywo, a nawet spa. Wykupienie kabiny lub fotela sypialnego jest często wymagane na nocnych rejsach. Niektórzy przewoźnicy dysponują specjalnymi przechowalniami bagażu na statkach. Przeważnie są one zamykane przed odpłynięciem z portu i otwierane na czas zejścia z promu.

Więcej informacji o trasach promowych i cenach biletów można znaleźć online, m.in. na stronie AFerry.pl

KOMENTARZE