Po kilkumiesięcznych oczekiwaniach, sezon 2021 MotoGP wystartował! Zawodnicy mają za sobą dwa pierwsze treningi wolne na torze Losail International Circuit. Podczas nich, najszybsi z MotoGP zbliżyli się do nieoficjalnego rekordu toru, uzyskanego podczas zimowych prób.
Na razie na czele plasuje się Jack Miller, który to podczas dwóch sesji testowych w Katarze także był najszybszy. Na koniec dnia, Australijczyk o zaledwie 0,035 sek wyprzedził swojego team-partnera z fabrycznego składu Ducati – Francesco Bagniaię. Czołową trójkę dopełnił Fabio Quartararo debiutujący w fabrycznym zespole Yamahy.
Maszyny Desmosedici mocno jednak zyskują nad Yamahami w ostatnim sektorze, a w zasadzie na prostej startowej. Wydaje się, że w niedzielę – o ile planów nie pokrzyżuje im zapowiadany, silny wiatr – zawodnicy jeżdżący na Ducati będą na wygranej pozycji.
W sumie czołową siódemkę, w której znaleźli się jeszcze Johann Zarco, Alex Rins, Maverick Vinales oraz Franco Morbidelli, rozdzieliły niecałe trzy dziesiąte sekundy. Morbido był najszybszy w pierwszej sesji, a Vinales – któremu niedługo ma urodzić się córka – kilkukrotnie przy wyjeździe z alei serwisowej ćwiczył starty, które były jego piętą achillesową rok temu.
W TOP10, mającej prowizoryczny awans bezpośrednio do drugiej części kwalifikacji, po piątkowych treningach są jeszcze: nadal imponujący na Aprilii Aleix Espargaro, najstarszy w stawce Valentino Rossi oraz debiutujący na Hondzie Pol Espargaro.
Pol Espargaro ma zresztą za sobą trudny dzień, bo zaliczył dwa upadki. Najpierw w pierwszej sesji przewrócił się w szóstym zakręcie, a pod koniec drugiego treningu – w piętnastce. W gronie piątkowych pechowców znaleźli się też trzej zawodnicy Ducati – Johann Zarco i Jack Miller w pierwszej sesji upadli w czwórce, a Enea Bastianini – w zakręcie numer jeden.
Dopiero jedenaste miejsce, z nieco ponad półsekundową stratą, zajął broniący tytułu mistrzowskiego Joan Mir. Biorąc pod uwagę fakt, że w trzeciej sesji treningowej warunki raczej nie będą sprzyjały poprawie czasów, może okazać się, że Hiszpana czekać będzie jazda w Q1.
Zaimponowali z kolei debiutanci, z których najszybszy był Jorge Martin. Hiszpan zajął co prawda trzynaste miejsce, ale do lidera stracił mniej niż 0,8 sekundy! Minimalnie wolniejszy był, ostatecznie piętnasty, Bastianini. Lukę Mariniego oddzieliła od Millera sekunda. Stawkę zamknął z kolei Lorenzo Savadori.
W sobotę odbędą się dwa treningi wolne oraz kwalifikacje MotoGP.
| LP | ZAWODNIK | KRAJ | ZESPÓŁ | CZAS/STRATA |
| 1 | Jack Miller | AUS | Ducati Team (GP21) | 1:53.387s |
| 2 | Francesco Bagnaia | ITA | Ducati Team (GP21) | +0.035s |
| 3 | Fabio Quartararo | FRA | Monster Yamaha (YZR-M1) | +0.188s |
| 4 | Johann Zarco | FRA | Pramac Ducati (GP21) | +0.199s |
| 5 | Alex Rins | SPA | Suzuki Ecstar (GSX-RR) | +0.236s |
| 6 | Maverick Viñales | SPA | Monster Yamaha (YZR-M1) | +0.252s |
| 7 | Franco Morbidelli | ITA | Petronas Yamaha (YZR-M1) | +0.289s |
| 8 | Aleix Espargaro | SPA | Aprilia Gresini (RS-GP) | +0.340s |
| 9 | Valentino Rossi | ITA | Petronas Yamaha (YZR-M1) | +0.487s |
| 10 | Pol Espargaro | SPA | Repsol Honda (RC213V) | +0.514s |
| 11 | Joan Mir | SPA | Suzuki Ecstar (GSX-RR) | +0.527s |
| 12 | Alex Marquez | SPA | LCR Honda (RC213V) | +0.728s |
| 13 | Jorge Martin | SPA | Pramac Ducati (GP21)* | +0.791s |
| 14 | Takaaki Nakagami | JPN | LCR Honda (RC213V) | +0.812s |
| 15 | Enea Bastianini | ITA | Avintia Ducati (GP19)* | +0.841s |
| 16 | Brad Binder | RSA | Red Bull KTM (RC16) | +0.984s |
| 17 | Luca Marini | ITA | Sky VR46 Avintia Ducati (GP19)* | +1.045s |
| 18 | Stefan Bradl | GER | Repsol Honda (RC213V) | +1.247s |
| 19 | Miguel Oliveira | POR | Red Bull KTM (RC16) | +1.369s |
| 20 | Danilo Petrucci | ITA | KTM Tech3 (RC16) | +1.387s |
| 21 | Iker Lecuona | SPA | KTM Tech3 (RC16) | +1.711s |
| 22 | Lorenzo Savadori | ITA | Aprilia Gresini (RS-GP)* | +2.287s |
* gwiazdką oznaczono debiutantów
zdjęcie: Ducati Lenovo Team
Harley-Davidson Pan America 1250 został dobrze przyjęty w świecie motocykli klasy adventure. Amerykański producent udowodnił,…
Uniwersalność, która wreszcie doczekała się właściwej formy. Historia człowieka, który z motocykli nigdy nie wyrósł.…
Zimowe testy MotoGP są już historią – dwa dni jazd w Tajlandii zamknęły przygotowania przed…
Phillip Island bywa kapryśne – wiatr, deszcz, zmienne warunki i nieprzewidywalne wyścigi to tu norma.…
Moda i potrzeby rynku potrafią zdominować motoryzacyjne salony, kreując potrzebę i obraz tego, co akurat…
Na rok 2026 gama ATV Kawasaki powiększa się o nową wersję modelu Brute Force 450…