W nasze ręce trafił ostatnio daleki krewny Hondy CB1000R w postaci jej mniejszej wersji. Honda CB125R, bo o niej mowa, to przedstawiciel nowej linii Neo Sports Cafe.

Wygląd motocykla jest raczej surowy – to naked z klasycznym zacięciem. Aluminiowa osłona chłodnicy, silnik pokryty czarnym lakierem, nisko osadzony tłumik, chromowane wykończenia i okrągły ledowy reflektor – to wszystko sprawia, że maszyna jest przyjemnym dla oka widokiem.

A co mamy w środku?

Chłodzony cieczą, jednocylindrowy, dwuzaworowy silnik z jednym wałkiem rozrządu (SOHC) o pojemności 124,7 cm3. Wytwarza on moc maksymalną o wartości 13,3 KM (9,8 kW) przy 10 000 obr./min. Moment obrotowy przy 8000 obr./min utrzymuje się na poziomie 10,4 Nm. Zastosowano tu też standardowy dla Hondy, elektryczny wtrysk paliwa (PGM-FI).

Możliwe jest dopasowanie tylnego zawieszenia – dostępnych mamy pięć stopni regulacji. Przednie zawieszenie to 41-mm odwrócone widelce.
CB125R mieliśmy do tej pory okazję przetestować tylko na torze, podczas jazd „Honda Fun&Safety”. Zaskoczyło nas, z jaką łatwością prowadzi się ten motorek i nie ukrywamy, że ze wszystkich dostępnych w tym dniu modeli ten najbardziej przypadł nam do gustu.

Elastyczny silnik, sztywne i precyzyjne zawieszenie, dobre hamulce (z przodu – mocowany radialnie z falistą, pływającą tarczą i czterotłoczkowym zaciskiem, z tyłu – falista tarcza o średnicy 220 mm z zaciskiem dwutłoczkowym, dwuobwodowy układ ABS). Dodajmy do tego świetne opony (seryjne Dunlopy) – niewiele więcej do szczęścia nam potrzebne.
Chętnie sprawdzimy, jak sprawuje się stodwudziestkapiątka Hondy w mieście – mamy nadzieję, że będziemy tak samo pozytywnie zaskoczeni, jak na torze!

KOMENTARZE
Redakcja Świat Motocykli

Recent Posts

Avon Tyres. Ponad 140 lat tradycji, od klasyki po sport

Avon Tyres to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek w branży oponiarskiej. W swojej ponad 140-letniej…

24 lutego 2026

Harley-Davidson Pan America 1250 ST. Daily Harry

Harley-Davidson Pan America 1250 został dobrze przyjęty w świecie motocykli klasy adventure. Amerykański producent udowodnił,…

24 lutego 2026

TOP Tygodnia: Spowiedź niegeriatryczna, Ściganie na nakedach… – O czym czytaliście najchętniej w ostatnich dniach?

Uniwersalność, która wreszcie doczekała się właściwej formy. Historia człowieka, który z motocykli nigdy nie wyrósł.…

23 lutego 2026

MotoGP: Co wiemy po testach w Tajlandii?

Zimowe testy MotoGP są już historią – dwa dni jazd w Tajlandii zamknęły przygotowania przed…

22 lutego 2026

WSBK: Nicolo Bulega z hat-trickiem w Australii. Czy tak będzie wyglądał cały sezon?

Phillip Island bywa kapryśne – wiatr, deszcz, zmienne warunki i nieprzewidywalne wyścigi to tu norma.…

22 lutego 2026

Używane Suzuki VZ1500L0. Nawet nie próbujcie mnie zatrzymać

Moda i potrzeby rynku potrafią zdominować motoryzacyjne salony, kreując potrzebę i obraz tego, co akurat…

21 lutego 2026