EICMA 2018 – Benelli 502C, Dia(b/v)elny sprzęt

Jedno jest pewne, Benelli 502C to potężny strzał z działa przeciwpancernego. Chyba nikt o zdrowych zmysłach nie spodziewał się, że „Włosi” zaprezentują cruisera w stylu power cruiser i to inspirowanego najbardziej znanymi modelami tej półki

Silnik

Silnik zamontowany w ramie 502C to bardzo dobrze znany fanom marki rzędowy twin chłodzony cieczą i zasilany wtryskiem paliwa. Jednostka ma 500 cm3 pojemności i rozwija moc na poziomie 48 KM. Chociaż z power cruiserami ma ona niewiele wspólnego to doskonale wpasuje się w ograniczenia mocy dotyczące prawa jazdy kategorii A2, a co za tym idzie ten model może wygenerować w naszym kraju wielu klientów.

Rama, hamulce, przeznaczenie

Za tłumienie nierówności odpowiada widelec w systemie Upside-down o średnicy rur 41 i skoku 125 mm, za tłumienie w tylnej osi odpowiada amortyzator centralny. W przedniej osi znajdziemy tarczowy układ hamulcowy o średnicy 260 mm z czterotłoczkowym zaciskiem hamulcowym, w tylnej również znajduje się tarcza, tym razem z jednotłoczkowym zaciskiem hamulcowym.

Silnik umiejscowiony jest w kratownicowej ramie, która potęguje podobieństwo z Ducati Diavelem. Co ciekawe 502C dysponuje aż 21-litrowym zbiornikiem paliwa, co przy dosyć niskim spalaniu (w przypadku TRK 502) daje prawdopodobnie bardzo duży zasięg tego motocykla. Pomimo, że motocykl jest dwuosobowy (wskazują na to podnóżki pasażera) ciężko sobie wyobrazić, aby osoba podróżująca z tyłu pokonała możliwy (przez 21-litrowy zbiornik paliwa) zasięg motocykla. Zadupek motocykla kończy się tuż za siedzeniem kierowcy i podkreśla agresywną linię motocykla

Trzeba przyznać, że 502C zapowiada się niezwykle ciekawie i będzie nie lada gratką dla osób poszukujących ciekawego stylistycznie motocykla, który jednocześnie nie będzie dysponował przesadnie wysoką mocą i nie będzie bardzo drogi w zakupie.

KOMENTARZE

Tobiasz Kukieła

Człowiek - skrajność. Właściciel najbrzydszego motocykla w redakcji, ale i najładniejszej WSK-i. Autor cyklu „Dookoła komina”, gdzie rześko zwiedza krajowe trasy. Poza tym doświadczony podróżnik i emerytowany mechanik. Zjeździł kawał świata i widział naprawdę wiele, czasami twierdzi, że zbyt wiele!

Recent Posts

Tor Poznań – fakty i mity. O co hałas?

W kwietniu gruchnęła druzgocąca wiadomość o zamknięciu Toru Poznań, który jest jedynym profesjonalnym torem wyścigowym…

25 maja 2026

Automarket AF Racing Team wyrusza na Brno! Druga runda EuroMoto już w ten weekend

Po zwycięskiej inauguracji sezonu przed Automarket AF Racing Team pojawia się kolejne wyzwanie. Już w…

25 maja 2026

Paryż–Dakar na motocyklach. Śladami dawnych rajdów

W gronie bliskich znajomych zastanawiamy się nad kolejną wyprawą. Motocyklowo znamy się jak łyse konie,…

23 maja 2026

Limitowany motocykl BMW M 1000 RR Isle of Man TT na 115 lat Tourist Trophy

Niemiecka technologia spotyka brytyjską elegancję - tak pokrótce można określić nową, limitowaną edycję motocykla BMW M 1000 RR.…

23 maja 2026

Supermoto wjeżdża do Bydgoszczy! Oglądaj na żywo 2. rundę Mistrzostw i Pucharu Polski

W weekend 23–24 maja Kartodrom Bydgoszcz zamienia się w arenę widowiskowej walki o punkty w…

23 maja 2026

MotoJunior: Milan Pawelec rozpoczyna sezon mistrzostw Europy Moto2

Milan Pawelec rozpoczyna w ten weekend obronę tytułu motocyklowego mistrza Europy klasy Moto2. Pierwsza runda…

22 maja 2026