MotoGP: Mistrz Pecco Bagnaia najszybszy podczas testów w Portimao

Miesiąc po zimowych testach w Sepang, stawka MotoGP wróciła na tor. Tym razem przez dwa dni sprawdzali swoje maszyny na torze w Portugalii, gdzie za dwa tygodnie wystartuje sezon 2023. Największe powody do zadowolenia po tych próbach może mieć bez wątpienia mistrz świata MotoGP z 2022 roku Pecco Bagnaia. Włoch podkreśla, że świetnie czuje się na swoim Desmosedici GP23 i widać to po wynikach. Zawodnik Ducati jako pierwszy w historii zszedł w Portimao z czasem poniżej 1 minuty i 38 sekund! 

Bagnaia „dołożył” najbliższemu rywalowi aż trzy dziesiąte sekundy! Drugi czas testów padł łupem Johanna Zarco, a czołową trójkę uzupełnił Fabio Quartararo. Po fatalnych próbach w Malezji, rzutem na taśmę ostatniego dnia w Portugalii mistrz z 2021 roku znalazł kilka odpowiednich rozwiązań. Wszystko dzięki powrotowi do części elementów z M1-ki w wersji 2022. W najszybszej piątce znalazł się jeszcze duet Mooney VR46 Racing – Luca Marini oraz Marco Bezzecchi

Kolejne trzy lokaty padły łupem kolejnych trzech zawodników Ducati. Szósty był Enea Bastianini, który w sobotę miał sporo problemów technicznych, a sytuacji nie poprawił także upadek. Zaraz za nim, ze stratą nieco ponad czterech dziesiątych do lidera, znaleźli się jeszcze Alex Marquez oraz Jorge Martin. Po sobotnim upadku zakończonym bez złamań, w niedzielę na tor nie wyjechał mocno poobijany team-partner Marqueza z Gresini Racing – Fabio di Giannantonio.

Chociaż pierwszego dnia testów w Portugalii to zawodnicy Ducati i Aprilii zdominowali czołową dziesiątkę, w niedzielę doszło do pewnych przetasowań. Na dziewiątej pozycji zameldował się najszybszy reprezentant KTM-a Brad Binder, a dziesiątkę zamknął Aleix Espargaro. Hiszpan, choć szybki, narzeka na problemy z ręką (objawy podobne do pompującego przedramienia) i prawdopodobnie już w poniedziałek przejdzie operację. Aprilia raz jeszcze zszokowała wszystkich, dostarczając swoim zawodnikom jeszcze bardziej rozbudowany system skrzydełek.

Najszybszym z zawodników Hondy był tymczasem trzynasty Joan Mir. Hiszpan, który wciąż dopasowuje się do RC213V, był nieznacznie szybszy od dwóch kolejnych zawodników HRC – Marka Marqueza oraz Alexa Rinsa. Co ciekawe, aż osiemnastu motocyklistów zmieściło się w jednej sekundzie! 

Pełną analizę testów w Portugalii, w tym informacje o szaleństwie z aerodynamiką, Fabio Quartararo znajdującym rozwiązanie części kłopotów, problemach Aleixa Espargaro z ręką i zbyt dużych kamykach w pułapkach żwirowych toru Algarve – znajdziecie na naszej stronie już wkrótce.

Tymczasem sezon 2023 MotoGP rozpocznie się od GP Portugalii na torze Algarve International Circuit już w weekend 24-26 marca!

Łączne wyniki testów MotoGP 2023 w Portimao:

ZAWODNIK KRAJ TEAM STRATA
1 Francesco Bagnaia ITA Ducati Lenovo (GP23) 1m 37.968s
2 Johann Zarco FRA Pramac Ducati (GP22) +0.296s
3 Fabio Quartararo FRA Monster Yamaha (YZR-M1) +0.334s
4 Luca Marini ITA Mooney VR46 Ducati (GP22) +0.342s
5 Marco Bezzecchi ITA Mooney VR46 Ducati (GP22) +0.383s
6 Enea Bastianini ITA Ducati Lenovo (GP23) +0.405s
7 Alex Marquez SPA Gresini Ducati (GP22) +0.434s
8 Jorge Martin SPA Pramac Ducati (GP23) +0.466s
9 Brad Binder RSA Red Bull KTM (RC16) +0.512s
10 Aleix Espargaro SPA Aprilia Racing (RS-GP23) +0.601s
11 Miguel Oliveira POR RNF Aprilia (RS-GP22) +0.616s
12 Maverick Viñales SPA Aprilia Racing (RS-GP23) +0.710s
13 Joan Mir SPA Repsol Honda (RC213V) +0.794s
14 Marc Marquez SPA Repsol Honda (RC213V) +0.810s
15 Alex Rins SPA LCR Honda (RC213V) +0.814s
16 Raul Fernandez SPA RNF Aprilia (RS-GP22) +0.886s
17 Jack Miller AUS Red Bull KTM (RC16) +0.941s
18 Pol Espargaro SPA Tech3 GASGAS (RC16) +1.006s
19 Franco Morbidelli ITA Monster Yamaha (YZR-M1) +1.098s
20 Takaaki Nakagami JPN LCR Honda (RC213V) +1.341s
21 Fabio di Giannantonio ITA Gresini Ducati (GP22) +1.673s
22 Augusto Fernandez SPA Tech3 GASGAS (RC16)* +1.699s
23 Michele Pirro ITA Ducati Test Rider (GP23) +2.131s
24 Stefan Bradl GER Honda Test Rider (RC213V) +2.194s

Zdjęcie: MotoGP/Dorna Sports

KOMENTARZE
Redakcja Świat Motocykli

Recent Posts

Tor Poznań – fakty i mity. O co hałas?

W kwietniu gruchnęła druzgocąca wiadomość o zamknięciu Toru Poznań, który jest jedynym profesjonalnym torem wyścigowym…

25 maja 2026

Automarket AF Racing Team wyrusza na Brno! Druga runda EuroMoto już w ten weekend

Po zwycięskiej inauguracji sezonu przed Automarket AF Racing Team pojawia się kolejne wyzwanie. Już w…

25 maja 2026

Paryż–Dakar na motocyklach. Śladami dawnych rajdów

W gronie bliskich znajomych zastanawiamy się nad kolejną wyprawą. Motocyklowo znamy się jak łyse konie,…

23 maja 2026

Limitowany motocykl BMW M 1000 RR Isle of Man TT na 115 lat Tourist Trophy

Niemiecka technologia spotyka brytyjską elegancję - tak pokrótce można określić nową, limitowaną edycję motocykla BMW M 1000 RR.…

23 maja 2026

Supermoto wjeżdża do Bydgoszczy! Oglądaj na żywo 2. rundę Mistrzostw i Pucharu Polski

W weekend 23–24 maja Kartodrom Bydgoszcz zamienia się w arenę widowiskowej walki o punkty w…

23 maja 2026

MotoJunior: Milan Pawelec rozpoczyna sezon mistrzostw Europy Moto2

Milan Pawelec rozpoczyna w ten weekend obronę tytułu motocyklowego mistrza Europy klasy Moto2. Pierwsza runda…

22 maja 2026