Categories: SportWorld SBK

WSBK: Bautista vs Razgatlioglu o niedzielny triumf w Moście

W wyścigu Superpole świetnie z czwartego pola wystartował Axel Bassani i to on początkowo objął prowadzenie. W pierwszym zakręcie doszło do sporego zamieszania, gdy najpierw (po udanym starcie) Danilo Petrucci wyjechał szeroko, a chwilę później za jego plecami upadli Lorenzo Baldassari, Philip Oettl i Oliver Konig. Chociaż Bassani wyrobił sobie bezpieczną przewagę, Jonathan Rea i Toprak Razgatlioglu w kilka chwil dojechali do Włocha. Na czwartym okrążeniu Turek najpierw wyprzedził sobotniego triumfatora, a po chwili także Bassaniego, obejmując prowadzenie.

Ostatecznie na ostatnich dwóch okrążeniach Razgatlioglu uciekł od Rea i pewnie minął metę na pierwszym miejscu, wygrywając kolejny wyścig Superpole w tym roku. Rea był drugi, a odrabiający straty po kwalifikacjach Alvaro Bautista w ostatnim zakręcie wyprzedził Bassaniego i przypieczętował pozycję w TOP3. Tym samym Toprak utrzymał pole position do drugiego wyścigu, a Rea i „Bauti” przeskoczyli do pierwszej linii.

Po południu wydawało się, że Bautista nieco zaspał na starcie, ale i tak był w stanie objąć prowadzenie. Na drugie miejsce przeskoczył Bassani, a TOP3 zamykał Rea. Razgatlioglu początkowo musiał bronić się przed atakami piątego Michaela Rubena Rinaldiego, ale wkrótce sytuacja w czołówce wyklarowała się. Bassani popełnił błąd i wyjechał w żwir, spadając pod koniec pierwszej dziesiątki, a Razgatlioglu uporał się z Rea.

Razgatlioglu jechał nieco szybciej od Bautisty, dzięki czemu przewaga liderującego Hiszpana malała z każdym okrążeniem. Jednocześnie od zawodnika Yamahy coraz więcej tracił Rea, mający bezpieczną przewagę nad Rinaldim. Na 16. okrążeń przed metą Toprak niespodziewanie zaatakował Bautistę w trzynastym zakręcie, a Hiszpan nie był w stanie skontrować. Zawodnik Ducati próbował to zrobić na prostej startowej, ale Turek okazał się lepszy na hamowaniu. Do końca wciąż pozostawało jednak 15 okrążeń.

Kolejne kółka to kilkukrotne ataki Bautisty i natychmiastowe odpowiedzi Turka, który za wszelką cenę próbował pozostawać liderem wyścigu. Co okrążenie to Alvaro mijał metę na pozycji lidera z minimalną przewagą nad Toprakiem, ale na hamowaniu do jedynki to zawodnik Yamahy był górą.

Wydawało się, że plan Turka był prosty: zwycięstwo albo upadek. Na siedem okrążeń przed metą przewaga Razgatlioglu wynosiła już nieco ponad pół sekundy po tym, jak Bautista popełnił błąd i pojechał szeroko w jednym z zakrętów. Wtedy jednak, na sześć kółek przed metą Toprak upadł na wyjściu z pierwszej szykany, oddając zwycięstwo Bautiście!

Tym samym po zwycięstwo w wyścigu numer dwa sięgnął Alvaro Bautista, jednocześnie powiększając przewagę w tabeli generalnej nad Toprakiem Razgatlioglu do 74 punktów. Dla Hiszpana to jubileuszowe, pięćdziesiąte zwycięstwo w World Superbike. Jednocześnie obrońca tytułu mistrzowskiego ustanowił nowy rekord największej liczby zwycięstw w jednym sezonie WSBK. Do końca tegorocznej rywalizacji nadal pozostało jednak XXX rund.

Rzutem na taśmę drugi na finiszu był Danilo Petrucci, zgarniając swoje drugie podium w Moście. Włoch w drugiej części wyścigu narzucił świetne tempo, a w przedostatnim zakręcie wyprzedził jeszcze Jonathana Rea! Brytyjczyk próbował kontrować w ostatnim łuku, ale „Petrux” świetnie napędził się po zewnętrznej i zgarnął drugie miejsce. Na ostatnim kółku do tego duetu dojechał jeszcze Axel Bassani, ale nie był w stanie wyszarpać lokaty w TOP3, chociaż od Rea oddzieliło go zaledwie 0,061 sekundy.

Karuzela World Superbike udaje się na wakacje. Kolejna runda odbędzie się w dniach 8-10 września na francuskim torze Magny Cours.

WSBK Most 2023 – wyniki 2. wyścigu:

ZAWODNIK KRAJ TEAM STRATA
1 Alvaro Bautista SPA Aruba.It Racing Ducati 22 okr.
2 Danilo Petrucci ITA Barni Spark Racing Team +4.652s
3 Jonathan Rea GBR Kawasaki Racing Team WorldSBK +4.725s
4 Axel Bassani ITA Motocorsa Ducati +4.786s
5 Michael Ruben Rinaldi ITA Aruba.It Racing Ducati +7.538s
6 Remy Gardner AUS GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team +10.717s
7 Andrea Locatelli ITA Pata Yamaha Prometeon WorldSBK +12.455s
8 Scott Redding GBR ROKIT BMW Motorrad WorldSBK Team +13.273s
9 Xavi Vierge SPA Team HRC WorldSBK +17.925s
10 Loris Baz FRA Bonovo Action BMW +18.091s
11 Dominique Aegerter SWI GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team +18.501s
12 Iker Lecuona SPA Team HRC WorldSBK +18.586s
13 Philipp Oettl GER GoEleven Ducati +23.138s
14 Alex Lowes GBR Kawasaki Racing Team WorldSBK +25.547s
15 Michael Van Der Mark NED ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Team +41.166s
16 Roberto Tamburini ITA PETRONAS MIE Racing HONDA Racing +50.118s
17 Isaac Vinales SPA TPR by Vinales Racing +53.767s
18 Tito Rabat SPA Puccetti Kawasaki +54.616s
19 Hannes Soomer EST PETRONAS MIE Racing HONDA Racing +1 okr.
20 Garrett Gerloff USA Bonovo Action BMW +2 okr.
21 Toprak Razgatlioglu TUR Pata Yamaha Prometeon WorldSBK DNF
22 Oliver Konig CZE Orelac Racing Kawasaki DNF
23 Lorenzo Baldassarri ITA GMT94 Yamaha DNF
24 Eric Granado BRA PETRONAS MIE Racing HONDA Racing DNF

WSBK Most 2023 – wyniki wyścigu Superpole (TOP9):

ZAWODNIK KRAJ TEAM STRATA
1 Toprak Razgatlioglu TUR Pata Yamaha Prometeon WorldSBK 10 okr.
2 Jonathan Rea GBR Kawasaki Racing Team WorldSBK +1.203s
3 Alvaro Bautista SPA Aruba.It Racing Ducati +2.968s
4 Axel Bassani ITA Motocorsa Ducati +3.180s
5 Michael Ruben Rinaldi ITA Aruba.It Racing Ducati +5.310s
6 Remy Gardner AUS GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team +8.205s
7 Alex Lowes GBR Kawasaki Racing Team WorldSBK +8.375s
8 Danilo Petrucci ITA Barni Spark Racing Team +9.021s
9 Garrett Gerloff USA Bonovo Action BMW +10.165s

 

KOMENTARZE
Redakcja Świat Motocykli

Recent Posts

MotoGP: Czy Marc Marquez znów zdominuje GP Aragonii?

Czy to Marc Marquez po raz kolejny okaże się najlepszy na torze MotorLand Aragon, na…

27 sierpnia 2026

Limitowana Honda CBR1000RR-R Fireblade SP na 30 lat startów Johna McGuinnessa w Isle of Man TT

W tym roku John McGuinness obchodzi 30. rocznicę startów w Isle of Man Tourist Trophy.…

27 sierpnia 2026

Konfrontacja: Harley–Davidson Road Glide Limited / Street Glide Limited / Pan America. Wiem, że nie wiem

Dwa dni po testach Indiana wskoczyłem na nowości Harleya. Szukałem odpowiedzi, który amerykański producent cruiserów…

26 sierpnia 2026

MotoGP: Kontraktowe szaleństwo trwa! Kto dziś podpisał umowę na 2027?

Wraz z podpisaniem porozumienia pomiędzy producentami MotoGP a Liberty Media na sezony 2027-2031, ruszyła machina…

26 sierpnia 2026

Motocykliści mają problem z hamowaniem. Doświadczenie i szkolenia tu nie pomogą

Niemiecki Instytut Bezpieczeństwa Motocyklistów (Institut für Zweiradsicherheit) z Essen przeprowadził badanie, w którym sprawdzono, czy motocykliści…

25 sierpnia 2026

Dwa oblicza motocykli 125 od Suzuki. Sportowe wrażenia czy miejski spryt?

Motocykle Suzuki GSX-S125 i GSX-R125 są z nami już od 10 lat. W tym czasie…

25 sierpnia 2026