Categories: Cross countrySport

Dakar 2025: Sanders utrzymuje prowadzenie po etapie maratońskim

Uczestnicy 47. Rajdu Dakar mają za sobą sześć, a w zasadzie siedem (licząc z prologiem) dni rywalizacji i przejechanych ponad 2500 km odcinków specjalnych. Za nimi już wymagający, dwudniowy etap 48h Chrono, podczas którego pokonali blisko 1000 km, a także mające charakter maratoński etapy 4 i 5. Po dotarciu na biwak w środę po 4. etapie, uczestnicy mogli pracować nad motocyklami tylko przez godzinę (pół godziny w przypadku zawodników klasy RallyGP) i mogli wzajemnie sobie pomagać, ale nie mogli liczyć na wsparcie swoich zespołów.

Na umownym półmetku rywalizacji liderem Rajdu Dakar 2025 nieprzerwanie jest Daniel Sanders, który wygrał w tegorocznej edycji prolog oraz trzy etapy. Na odcinkach numer trzy i pięć, kiedy musiał otwierać trasę, finiszował poza TOP10, a w czwartek dodatkowo zgarnął osiem minut kary za trzykrotne przekroczenie prędkości na dojazdówkach. Trzeci etap wygrał Lorenzo Santolino na Sherco, dla którego był to pierwszy triumf na dakarowym OS-ie od czasu jego debiutanckiego występu w rajdzie w 2019 roku. Etap numer pięć, który zakończył dwudniowy odcinek maratoński, padł z kolei łupem Luciano Benavidesa z ekipy Red Bull KTM Factory Racing. Co prawda w czwartek na etapie najszybszy był Adrien van Beveren na Hondzie, ale dwuminutowa kara sprawiła, że w ostatecznym rozrachunku stracił 47 sekund do Argentyńczyka.

Lorenzo Santolino zadebiutował w Dakarze w 2019 roku, ale dopiero w tym sezonie po raz pierwszy zgarnął etapowe zwycięstwo.

W klasyfikacji generalnej rajdu Daniel Sanders jest liderem wśród motocyklistów z przewagą siedmiu minut nad Toschą Schareiną z Hondy, który wciąż czeka na swój pierwszy wygrany etap na Dakarze – w środę zabrakło mu zaledwie piętnastu sekund. Hiszpan jednak celowo wówczas zwolnił pod koniec dystansu, by kolejnego dnia nie otwierać trasy. Trzeci w „generalce” jest jadący z „jedynką” urzędujący mistrz świata W2RC Ross Branch. Reprezentant Hero Motosports ma jednak blisko 18 minut straty do lidera, a jednocześnie niewielką przewagę nad rywalami tuż za nim. Mniej niż minutę traci do niego Adrien van Beveren, a piątkę ze stratą 20 minut do lidera uzupełnia Skyler Howes. Tym samym Honda ma na razie aż trzech swoich reprezentantów w TOP5. Zwycięzca Rajdu Dakar 2024 Ricky Brabec zajmuje szóste miejsce i traci 21 minut do Sandersa.

Liderem w klasie Rally 2 jest z kolei genialny debiutant Edgar Canet, który w swoim pierwszym Dakarze od razu wskoczył do fabrycznego składu KTM-a. 19-letni Hiszpan po pięciu etapach zajmuje z kolei świetną, dziesiątą lokatę w klasyfikacji łącznej. Na dziewiątą pozycję w Rally 2 awansował z kolei Konrad Dąbrowski, który jest jednocześnie drugim najszybszym Juniorem. Drugi z polskich motocyklistów – Bartłomiej Tabin przesunął się na 44. lokatę w Rally 2.

Ross Branch jedzie jak na mistrza przystało – nie popełnia błędów, zawsze jest szybki i spokojnie czeka na to, co zrobią rywale.

W piątek uczestników 47. Rajdu Dakar czeka dzień przerwy w Ha’il, skąd ruszą wymagającymi bezdrożami Arabii Saudyjskiej do mety w Shubaytah. Przed motocyklistami wciąż ponad 4000 km do przejechania, z czego ponad połowę stanowić będą odcinki specjalne (z pomiarem czasu). W sobotę będą mieli do pokonania ponad 800 km (605 km odcinka pomiarowego) z Ha’il do Al Duwadimi.

Klasyfikacja generalna (motocykle) Rajdu Dakar 2025 po 5. etapie:

# Zawodnik Team Czas Strata
1 4 Daniel Sanders Red Bull KTM Factory Racing 30:20:15
2 68 Tosha Schareina Monster Energy Honda Team 30:27:17 +00:07:02
3 1 Ross Branch Hero Motorsport Team Rally 30:38:03 +00:17:48
4 42 Adrien van Beveren Monster Energy Honda Team 30:38:46 +00:18:31
5 10 Skyler Howes Monster Energy Honda Team 30:40:14 +00:19:59
6 9 Ricky Brabec Monster Energy Honda Team 30:41:16 +00:21:01
7 77 Luciano Benavides Red Bull KTM Factory Racing 30:44:30 +00:24:15
8 7 Pablo Quintanilla Monster Energy Honda Team 30:53:04 +00:32:49
9 11 Jose Ignacio Cornejo Hero Motorsport Team Rally 31:04:05 +00:43:50
10 (1*) 73 Edgar Canet* Red Bull KTM Factory Racing 31:21:59 +01:01:44
22 (9*) 26 Konrad Dąbrowski* Duust Rally Team 32:51:36 +02:31:21
62 (44*) 59 Bartłomiej Tabin* Moto Racing Group (MRG) 43:28:02 +13:07:47

* klasa Rally2


Zdjęcia: Red Bull Content Pool, Monster Energy

KOMENTARZE
Redakcja Świat Motocykli

Recent Posts

TOP Tygodnia: Spowiedź niegeriatryczna, Ściganie na nakedach… – O czym czytaliście najchętniej w ostatnich dniach?

Uniwersalność, która wreszcie doczekała się właściwej formy. Historia człowieka, który z motocykli nigdy nie wyrósł.…

23 lutego 2026

MotoGP: Co wiemy po testach w Tajlandii?

Zimowe testy MotoGP są już historią – dwa dni jazd w Tajlandii zamknęły przygotowania przed…

22 lutego 2026

WSBK: Nicolo Bulega z hat-trickiem w Australii. Czy tak będzie wyglądał cały sezon?

Phillip Island bywa kapryśne – wiatr, deszcz, zmienne warunki i nieprzewidywalne wyścigi to tu norma.…

22 lutego 2026

Używane Suzuki VZ1500L0. Nawet nie próbujcie mnie zatrzymać

Moda i potrzeby rynku potrafią zdominować motoryzacyjne salony, kreując potrzebę i obraz tego, co akurat…

21 lutego 2026

Nowy Kawasaki Brute Force 450 EPS na rok 2026

Na rok 2026 gama ATV Kawasaki powiększa się o nową wersję modelu Brute Force 450…

21 lutego 2026

Honda Adventure Roads 2026 – Krótsze wyprawy, więcej motocyklistów

Program Honda Adventure Roads w 2026 roku zmienia charakter – zamiast jednej ekstremalnej ekspedycji pojawią…

21 lutego 2026