fbpx
A password will be e-mailed to you.

36 Rajd Dakar wystartuje 5 stycznia 2014 r. z Rosario w Argentynie, by przedrzeć się następnie na północ i przez terytorium Boliwii wjechać do Chile. Metę zaplanowano w Valparaiso, 18 stycznia.

Podczas trzydziestu pięciu edycji Rajdu Dakar, aż 29 imprez odbyło się na terytorium Afryki, jeden raz – w 2008 roku – rajd nie wystartował, a trasy pięciu ostatnich zawodów biegły przez terytorium Ameryki Południowej. Boliwia będzie 28 krajem goszczącym tę najtrudniejszą przeprawę motoryzacyjną świata.

Podobnie jak w przeszłości, rajd wystartuje z dużego miasta. Tym razem będzie to Rosario w Argentynie, w którym żyje ponad milion mieszkańców. Zawodnicy rozpoczną ściganie kierując się na zachód, po czym zaczną piąć się na północ kontynentu, pokonując wymagające kaniony i piaszczyste doliny. W tych warunkach wjadą do Boliwii, przez którą dotrą do piasków pustyni Atacama. Następnie przejadą do zachodniego wybrzeża, wzdłuż którego trafią do chilijskiego Valparaiso, gdzie czeka na nich meta.

– Jestem ciekawy, jak w szczegółach będzie wyglądała nowa trasa. Jak dowiedziałem się od boliwijskich zawodników, to w głównej mierze pojedziemy przez góry – komentuje na gorąco kapitan ORLEN Team, Jacek Czachor. – Nawigacja będzie szlakowa, co dla mnie, jako nawigatora w załodze samochodowej oznacza jeszcze bardziej skomplikowane zadanie. Reszta trasy kolejnej edycji rajdu jest mi dość dobrze znana. Startujemy z Argentyny, zaraz na początku wjeżdżamy w wymagające góry, oczywiście organizator nie zapomniał o ekstremalnie trudnym odcinku Fiambala. Później wkraczamy w nieznane, czyli boliwijskie tereny, a następnie kierujemy się nad chilijskie wybrzeże, gdzie będziemy musieli zmierzyć się z pustynią, piaskami fesz-fesz i otwartymi przestrzeniami.

W 2014 organizator zapowiada więcej etapów maratońskich (dni rajdowych, pomiędzy którymi nie można korzystać z pomocy mechaników, a motocykliści mogą dokonywać napraw dysponując wyłącznie częściami, które zabrali ze sobą) oraz jeszcze dłuższe odcinki specjalne.

W Rajdzie Dakar nieprzerwanie od 2000 roku polskie barwy reprezentuje ORLEN Team.

KOMENTARZE