fbpx
A password will be e-mailed to you.

Rząd postanowił wprowadzić kilka zmian ułatwiających życie kierowcom. Pakiet nowelizacji ustaw, który zostanie wprowadzony w drugim kwartale 2020 roku pozwoli na poruszanie się po drogach publicznych bez posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy, możliwość posiadania jednej tablicy rejestracyjnej na całe życie pojazdu oraz likwidację naklejki na przednią szybę auta. Będzie łatwiej?

Wydaje się, że tak. Wprowadzenie zmian dotyczących zniesienia obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia bardzo spodobało się kierowcom, którym po prostu jest wygodniej. Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy ułatwi życie jeszcze bardziej. Oczywiście nie oznacza to, że nie będziemy musieli mieć przy sobie żadnego dokumentu – przecież ten będzie niezbędny do wylegitymowania kierowcy podczas kontroli. Dodatkowo, Ministerstwo planuje wprowadzić aplikację, w której znajdzie się wirtualne prawo jazdy. Być może dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mogli poruszać się bez jakichkolwiek dokumentów – czas oczywiście pokaże czy to rozwiązanie będzie bezpieczne i czy będzie się sprawdzać.

Jedna tablica?

Poza tą zmianą szykuje się kolejna. To jedna tablica rejestracyjna na całe życie pojazdu. Ustawodawca do tej pory borykał się z wadliwym działaniem systemu CEPiK. Problemy zostały jednak zażegnane i wprowadzenie jednej tablicy rejestracyjnej na całe życie pojazdu jest już możliwe. Do tej pory mogliśmy korzystać z jednej tablicy rejestracyjnej, kiedy kupowaliśmy samochód czy motocykl, z tego samego powiatu, w którym będziemy go rejestrować.

To nie koniec zmian. W planach resortów znajduje się również zniesienie wydawania kart pojazdów! To pewnie ucieszy wszystkich tych, którzy po kilku latach jazdy motocyklem, zawsze mają problem z odnalezieniem karty pojazdu w dniu sprzedaży. Karty pojazdu zostaną zastąpione dostępem do bazy CEPiK 2.0. Ostatnia informacja to zniesienie naklejek kontrolnych na szybę pojazdu, ale to bardziej dotyczy kierowców samochodów.

 

 

 

KOMENTARZE