Od kilku lat zima staje się dla motocyklistów coraz łaskawsza. Z roku na rok obserwujemy mniejsze opady śniegu i wyższą temperaturę, dzięki czemu przez coraz większą część roku możemy cieszyć się z jazdy na motocyklu. Co jednak zrobić, gdy w końcu nadejdzie prawdziwa zima? Jak przygotować motocykl do zimowania pod chmurką? W jaki sposób skutecznie chronić go przed złodziejami? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na wszystkie te pytania!

Zimowanie motocykla to problematyczna kwestia dla wielu motocyklistów. W idealnym scenariuszu mielibyśmy do dyspozycji ogrzewany garaż z pewnymi zabezpieczeniami, który zapewniłby naszemu motocyklowi optymalne i bezpieczne warunki do przeczekania zimy. Niestety w wielu przypadkach sprawa nie wygląda tak kolorowo. W końcu nie każdy z nas może pozwolić sobie na takie luksusy. Czynników jest cała masa. Motocykliści mieszkający w bloku nie zawsze mają do dyspozycji garaż podziemny, a nastoletni właściciele jednośladów mogą nie posiadać odpowiedniego budżetu na zimowanie pojazdu w wynajmowanej hali. Całe szczęście istnieją sposoby, aby zagwarantować motocyklowi godne przeczekanie zimy. I dzisiaj zajmiemy się właśnie tym tematem!

Jak przygotować motocykl do zimowania?

Przygotowaliśmy dla was listę 6 kroków, dzięki którym wasz motocykl bez uszczerbku na stanie technicznym i wizualnym przetrwa każdą zimę.

Krok 1. – Dokładne czyszczenie motocykla

Przygotowania do zimowania rozpocznij od dokładnego wyczyszczenia motocykla, nie zapominając o żadnej szczelinie. Dobrze sprawdzi się specjalistyczna chemia motocyklowa, na przykład uniwersalny płyn Bling Cleaner od firmy Blink Blink Cosmetics, lub domowe środki odtłuszczające (np. płyn do mycia naczyń). Do czyszczenia hamulców możesz użyć dedykowanego preparatu Oxford Mint Brake Cleaner. Aby dokładnie usunąć zabrudzenia z instalacji i połączeń elektrycznych wykorzystaj specjalny środek Silkolene Contact Cleaner, który dodatkowo pokryje je filmem zabezpieczającym przed brudem i korozją. Nie zapomnij także o wyczyszczeniu napędu – do tego przyda się specjalna szczotka.

Krok 2. – Zabezpieczenie przed korozją i oksydacją metali

Po dokładnym usunięciu pozostałości smaru i oleju, a także innych zabrudzeń, zabezpiecz wszystkie możliwe elementy przed niszczycielskim działaniem wilgoci. Na elementy lakierowane i chromowane dokładnie nałóż warstwę wosku (np. Motul Wash&Wax), a owiewki i inne plastikowe elementy potraktuj np. środkiem zabezpieczającym Oxford Mint General Protectant. Następnie porządnie nasmaruj wcześniej wyczyszczony łańcuch napędowy. W Inter Motors znajdziesz szeroki przekrój smarów od uznanych producentów, m.in. Motul, Silkolene i Castrol. Nie zapomnij również o dźwigniach i innych elementach ruchomych – do ich nasmarowania zastosuj smar silikonowy.

Krok 3. – Uzupełnianie i wymiana płynów eksploatacyjnych

Jeśli chcesz optymalnie zadbać o wnętrze wszystkich układów motocykla powinieneś zwrócić dużą uwagę na płyny eksploatacyjne. Oto, co rekomendujemy zrobić z cieczami w twoim jednośladzie:

  • Płyn chłodniczy. Na czas zimowania motocykla w układzie chłodzenia powinien znajdować się specjalny płyn bezwodny. Jeśli nie wiesz, co pływa w chłodnicy motocykla, najlepiej wymień go dla pewności. 
  • Płyn hamulcowy. Nie rekomendujemy wymiany płynu hamulcowego przed zimowaniem, ponieważ jest on higroskopijny (wchłania wodę z otoczenia). Dlatego nawet jeśli przyszedł najwyższy czas na wymianę, to poczekaj z tym do wiosny, kiedy nastanie mniej wilgotny okres.
  • Olej silnikowy. W przypadku oleju silnikowego sprawa tak samo, jak przy płynie hamulcowym. Jeśli zamierzasz zimować motocykl pod chmurką lub w nieogrzewanym pomieszczeniu, wstrzymaj się z jego wymianą do końca zimy. W oleju silnikowym również może zbierać się woda, pochodząca z wilgotnego wnętrza bloku silnika.
  • Benzyna. Benzyna oprócz niepowtarzalnego zapachu ma to do siebie, że lubi się utleniać i pozostawiać osad wewnątrz gaźników. Dlatego jeśli chcesz zadbać o układy, w których występuje przepływ paliwa (czyli zasilania i paliwowy), to koniecznie zakręć kranik i opróżnij komory pływakowe. Jeśli chcesz to zrobić szybciej, po prostu uruchom silnik po zakręceniu kranika i poczekaj aż wypali się całe paliwo. Aby uchronić wewnętrzną powierzchnię zbiornika paliwa przed korozją uzupełnij benzynę pod sam korek.

Krok 4. – Zabezpieczenie przed wilgocią

Paradoksalnie największym wrogiem motocykla podczas zimowania pod chmurką nie jest śnieg, a właśnie wilgoć. Dlatego warto zaślepić odpowietrzniki, wloty powietrza i wydech (możesz kupić specjalną zatyczkę/korek tłumika), aby nie dostała się ona do środka układów.

Krok 5. – Zabezpieczenie akumulatora na czas zimy

Zimując motocykl pod dachem sprawa jest banalnie prosta: podłączasz akumulator do specjalnej ładowarki, a ta utrzymuje optymalny poziom naładowania. Jednak gdy jednoślad jest skazany na kilka miesięcy postoju na mrozie powinieneś zdemontować akumulator i postawić go w ciepłym miejscu lub skorzystać ze wspomnianej ładowarki. Jeśli bateria w twoim motocyklu kwalifikuje się do wymiany poczekaj z zakupem nowej do wiosny, aby nie narażać jej na kontakt z niskimi temperaturami.

Krok 6. – Zabezpieczenie opon na czas zimowania

Podczas kilku miesięcy postoju opony narażone są zdeformowanie na skutek jednopunktowego nacisku i obniżenia ciśnienia w oponach/dętkach – w końcu im niższa temperatura powietrza, tym mniejsza jego objętość, co więcej dochodzą do tego wszelkiego rodzaju nieszczelności. Jeśli chcesz, aby twoje opony nie straciły swoich właściwości, masz trzy opcje. Możesz postawić motocykl na podnóżce centralnej lub zainwestować w specjalne stojaki pod przednie i tylne koło. Jeśli obie opcje są poza twoim zasięgiem, pozostaje ci jedynie postawić motocykl na stopce bocznej i co jakiś czas przepychać go o kilkanaście centymetrów. 

Zimowanie pod chmurką. Jak ochronić motocykl przed śniegiem i deszczem?

Tak jak ustaliliśmy, to wilgoć, a nie śnieg czy deszcz, jest największym wrogiem motocykla podczas zimowego postoju pod gołym niebem. Nie oznacza to jednak, że może on być zasypany białym puchem przez 2-3 miesiące i nie będzie to miało nieprzyjemnych konsekwencji. Dlatego warto zainwestować w wysokiej jakości pokrowiec, który skutecznie zabezpieczy pojazd przed wszelkiego rodzaju opadami. W Inter Motors znajdziesz szeroki wachlarz pokrowców popularnej marki Oxford.

Oxford od lat zabezpiecza motocykle na całym świecie, dzięki czemu zna potrzeby użytkowników i jest świadom wyzwań, jakie stawiają przed pokrowcami zmienne warunki pogodowe. Nie bez znaczenia jest również wielkość pojazdu i akcesoria, w jakie jest wyposażony. W Inter Motors znajdziesz pokrowiec zarówno na skuter z wysoką szybą ochronną, jaki na dużego quada lub motocykl turystyczny z kufrem centralnym. Podstawowy pokrowiec Oxford na motocykl o przeciętnych rozmiarach to koszt około 100 zł.

Najgorsze zagrożenie dla motocykla zimującego pod chmurką

Najbardziej niepokojącym zagrożeniem czyhającym na jednoślad przez cały rok jest kradzież. W trakcie zimowania nasz motocykl jest obiektem zainteresowania złodziei, a fakt, że w tym okresie nieco o nim zapominamy i zostawiamy go często w niestrzeżonym miejscu, wzmaga ryzyko kradzieży. Dlatego warto zabezpieczyć się na każdą ewentualność, w czym pomaga coraz większa oferta zabezpieczeń antykradzieżowych.

Jakie opcje zabezpieczeń zastosować, aby uchronić się przed kradzieżą?

  • U-lock to solidne zabezpieczenie w kształcie litery “U”, dzięki któremu możecie przypiąć motocykl do elementów otoczenia lub zablokować koło, uniemożliwiając tym samym przepychanie pojazdu.
  • Łańcuch z zapięciem jest podstawową formą zabezpieczenia motocykla. Możecie go użyć w taki sam sposób jak U-lock’a. Łańcuch daje jeszcze większe pole do popisu, ponieważ jest dłuższy i można go zapleść wokół elementów o większej średnicy.
  • Blokada tarczy hamulcowej z linką “przypominaczem” to niepozorne zabezpieczenie o niewielkich rozmiarach, które uniemożliwi złodziejom przepychanie waszego motocykla. Do zabezpieczenia warto kupić linkę przypominającą o założonej blokadzie, aby w pośpiechu nie uszkodzić elementów układu hamulcowego.
  • Kotwa to optymalne zabezpieczenie dla osób, które mogą w miejscu zimowania motocykla wywiercić w podłożu kilka otworów. Zapewnia solidne mocowanie koła jednośladu, jednak nie wszędzie można ją zastosować.

Udane zimowanie motocykla z Inter Motors

Wszystko, czego potrzebuje twój motocykl do optymalnego zimowania znajdziesz w sklepie Inter Motors. Specjalistyczne środki do czyszczenia i konserwacji pojazdu, szeroki wybór pokrowców marki Oxford oraz zabezpieczenia, które nie ugną się przed złodziejami – wszystko w jednym miejscu!

KOMENTARZE