fbpx
A password will be e-mailed to you.

Po zimowych testach nadszedł wreszcie czas na pierwsze w tym roku wyścigi. Inauguracyjna runda WMMP, Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostw Polski, będzie wyjątkowa z kilku powodów.

Po pierwsze polscy motocykliści zmierzą się w jej trakcie z europejską czołówką, która wystartuje w Poznaniu w ramach serii Alpe Adria. Po drugie kibice z całego świata będą mogli śledzić wszystkie wyścigi na żywo nie tylko w internecie, na stronie

, ale także na antenie stacji Motowizja, co pomoże jeszcze bardziej promować polski sport motorowy. Po trzecie i chyba najważniejsze, w międzynarodowej stawce nie zabraknie ogromnych emocji. Jednymi z tych, którzy je zapewnią, będą motocykliści prężnie rozwijającej się ekipy Pazera Racing.

W Poznaniu w jej barwach oficjalnie zadebiutuje najbardziej utytułowany polski zawodnik, powracający po kontuzji Paweł Szkopek. Dziesięciokrotny mistrz kraju, który jeszcze rok temu startował w pełnym cyklu mistrzostw świata World Superbike, na nowej Yamasze R1 zamierza walczyć o kolejną koronę

Jednym z rywali Szkopka w królewskiej klasie Superbike będzie zespołowy kolega, Piotr Prendota, który po dwóch podiach wywalczonych rok temu chce w tym sezonie jeszcze częściej stawać na pudle

Trzeciej R1-ki zespołu Pazera Racing dosiądzie debiutujący w mistrzowskiej klasie Superstock 1000 Rafał Dziki-Sereda, który rok temu sięgnął po Puchar Polski Rookie 1000.

Zespołowym czarnym koniem w klasie Superstock 600 będzie z pewnością młody Patryk Pazera. Ubiegłoroczny drugi wicemistrz Polski i świeżo upieczony maturzysta dosiądzie zupełnie nowej Yamahy R6, na której będzie chciał jeszcze bardziej wyśrubować swoje statystyki. W poprzednim sezonie Pazzi aż osiem z dwunastu wyścigów kończył na podium, z czego dwa na jego najwyższym stopniu.

Piątkę reprezentantów Pazera Racing uzupełni debiutant, Paweł Machij, który zmierzy się w Pucharze Polski Rookie 600.

Z mocnym przytupem w sezon wchodzi także kolejny zespół dosiadający motocykli Yamaha czyli Wójcik FHP YART Racing Team. W klasie Superbike nowej Yamahy R1M dosiądzie aktualny mistrz Polski klasy Superstock 1000, Marcin Walkowiak. W Superstock 1000 zmierzą się dwaj inni byli mistrzowie, Adrian Pasek i Bartek Wiczyński.

W Supersportach nowej R6-tki dosiądzie Marek Szkopek, a w Superstock 600 obrońca tytułu, Szymon Strankowski. Wschodzącą gwiazdą ekipy na nowej Yamasze R3 jest z kolei zaledwie 16-letni Daniel Blin, który na początku maja wygrał pierwszy wyścig Pucharu Polski Superstock 300 w Koszalinie. Skład zespołu uzupełni jeżdżący menedżer, Grzegorz Wójcik, który wystartuje nową R1-ką w Pucharze Polski Rookie 1000.

 W opozycji do japońskich motocykli podczas WMMP staną BMW S 1000RR  zespołu BMW Sikora Motorsport. Pierwszego „es tysiącia” dosiądzie Patryk „Kosa” Kosiniak. 28-letni Tarnowianin to aktualny mistrz międzynarodowej serii Yamaha R6 Dunlop Cup, który w tym sezonie postanowił przesiąść się na większy motocykl i stanąć do walki w najmocniejszej klasie Superbike. „Kosa” zrobi to za sterami BMW S1000RR właśnie w barwach BMW Sikora Motorsport, startując razem z zespołem nie tylko w pełnym cyklu prestiżowych międzynarodowych mistrzostw Niemiec IDM Superbike, ale także w wybranych rundach mistrzostw Polski i Alpe Adria, w tym w pierwszej rundzie w Poznaniu pod koniec maja.

Kosiniak ma za sobą udany debiut w IDM Superbike. Dwa tygodnie temu wywalczył bowiem punkty w swoim pierwszym starcie na torze Nurburgring, dzięki czemu jest najwyżej sklasyfikowanym debiutantem. Co więcej, piątkowe treningi „Kosa” zakończył wówczas na rewelacyjnym, szóstym miejscu. W Poznaniu 28-latek liczy na walkę o zwycięstwa w obu wyścigach klasy Superbike.

Drugiego BMW S1000RR przygotowanego przez BMW Sikora Motorsport przy współpracy z BMW Wilbers dosiądzie w tym roku lider i menedżer ekipy, Irek Sikora. Trzykrotny mistrz Polski klasy Superbike wciąż wraca do pełnej formy po ubiegłorocznym wypadku i kontuzji nogi podczas rundy IDM Superbike na torze Lausitzring. Decyzja o jego starcie w Poznaniu podjęta zostanie tuż przed zawodami po dokładnych konsultacjach z lekarzami, ale jedno jest pewne: zawodnik z Mikołowa chce walczyć w tym roku o kolejne zwycięstwa.

Pierwsza runda Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostw Polski połączona z Pucharem Polski i Alpe Adria odbędzie się na Torze Poznań w dniach 25-27 maja.

KOMENTARZE