fbpx
A password will be e-mailed to you.

Mimo wprowadzanych coraz bardziej restrykcyjnych przepisów, mających poprawić bezpieczeństwo pieszych na drogach nie jest wiele lepiej. W 2019 roku kierowcy spowodowali 3112 wypadków na przejściach dla pieszych.

Spośród 3264 ofiar zginęło ponad 200 osób. W zdecydowanej większości to właśnie kierowcy odpowiedzialni za taki stan rzeczy, bo byli sprawcami ponad 85% wypadków na przejściach dla pieszych. Do śmierci pieszego dochodziło w co piątym potrąceniu wskutek nadmiernej prędkości auta. Główną przyczyną potrąceń było nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu – informuje Komenda Główna Policji.

Dzięki coraz ostrzejszym przepisom i poprawie infrastruktury drogowej liczba wypadków z udziałem pieszych w roku 2019 zdecydowanie zmalała, jednak statystyki nadal budzą grozę. W 2018 r. na przejściach dla pieszych w Polsce zginęło 271 osób, rok wcześniej było 259 ofiar śmiertelnych.

Wzięli sprawy w swoje ręce!

Większość krajów europejskich prawnie gwarantuje bezpieczeństwo pieszych na przejściach, zapewniając im ochronę już od momentu widocznego zamiaru przejścia w wyznaczonym do tego miejscu, w Polsce również trwają prace nad taką ustawą. Zanim parlament upora się z zawiłościami prawnymi, śląska policja postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i popularyzuje krótki spot z udziałem znanej aktorki Kingi Prais, obrazujący najczęstszy powód potrąceń na pasach – omijanie pojazdów ustępujących pierwszeństwa pieszemu.

Kampania ma za zadanie dotarcie do świadomości kierowców i propagowanie właściwych zachowań. Omijanie zwalniających, czy zatrzymujących się przed przejściami dla pieszych pojazdów to nagminna wada naszych kierowców. Niestety nie dotyczy jedynie samochodziarzy, ale także i motocyklistów.Apelujemy więc do naszych czytelników: obejrzyjcie z uwagą spot:

i głęboko weźcie go sobie do serca!

KOMENTARZE