Ząbkowanie opon motocyklowych to zjawisko, które często towarzyszy zużywaniu się ogumienia. Charakterystyczne ząbki na powierzchni bieżnika mogą mieć spory wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Jak dokładnie wygląda ząbkowanie i co przyczynia się do tego procesu?

Co to jest ząbkowanie opony motocyklowej?

O ząbkowaniu opony motocyklowej mówimy wtedy, gdy występuje nierównomiernie ścieranie bieżnika opony. Warto zaznaczyć, że zjawisko to jest nie tylko widoczne, lecz także wyczuwalne. Wystarczy przesunąć dłonią po powierzchni gumy, a wyczuje się niewielkie „ząbki” – to sygnał alarmowy, który oznacza, że powinniśmy zacząć działać natychmiast. Ząbkowanie występuje bardzo często, bezpośrednio wpływając zarówno na bezpieczeństwo, jak i komfort jazdy.

Ząbkowanie na oponach motocyklowych – kiedy należy się przejmować?

Ząbkowanie to stosunkowo częsta przypadłość w jednośladach – wynika to z faktu, że opony motocyklowe zużywają się szybciej niż ogumienie samochodowe. To z kolei efekt dużej prędkości jazdy i specyfiki nawierzchni, po których jeździ się motocyklami. Co istotne, ząbkowanie opon nie jest problematyczne, jeśli występuje po wielu latach użytkowania ogumienia – to standardowa oznaka zużycia. Gdy jednak opona przejechała dopiero kilka tysięcy kilometrów, a już mamy do czynienia z tym zjawiskiem, warto skontaktować się z serwisem wulkanizacyjnym.

Eksploatacja opon

Jeśli na oponie pojawiają się ząbki, które można wyczuć bądź zobaczyć gołym okiem, należy najpierw ustalić, co jest przyczyną. Powodów może być kilka. Możliwe, że nie były dobrane do sposobu ich użytkowania. Jeśli problem leży w oponach, wystarczy wymienić je na inny model – dzięki temu jazda motocyklem na nowo będzie bezpieczna i komfortowa.

Sam typ i styl jazdy jest szczególnie ważny, ale warto zwracać również uwagę na aspekty czysto techniczne. Często problem leży w zaniedbaniu kontroli ciśnienia w oponach. Nie może być ono ani za wysokie, ani za niskie – w przeciwnym wypadku ogumienie zużywa się szybciej, co powoduje pojawianie się ząbków. Dodatkowo opona będzie wtedy narażona na uszkodzenia mechaniczne, a cały pojazd będzie znacznie mniej stabilny. Ząbkowanie pojawia się również wtedy, gdy podczas jazdy masa nie jest dobrze rozłożona: widać to na przykład w przypadku motocyklistów, którzy często jeżdżą z ciężkimi bagażami.

Problemy z zawieszeniem

Eksploatacja opony jest głównym problemem, który prowadzi do ząbkowania. Czasami jednak przyczyna leży w innym miejscu. Jeżeli pomimo zmiany ogumienia problem powraca, winne mogą być amortyzatory. Wówczas konieczna będzie wymiana oleju i uszczelnienia w przednich amortyzatorach. To wpłynie na stan zawieszenia, poprawiając jego parametry, i obniżając tendencję do ząbkowania opon. 

Zwrócenie uwagi na pracę amortyzatorów jest kluczowe. Poziom gum na krawędziach nie powinien być podniesiony – jeśli jednak tak się dzieje, w najbliższym czasie można spodziewać się awarii. Sprawdzenie stanu zawieszenia nie tylko zmniejszy szanse na pojawianie się ząbkowania opony, lecz także poprawi stan motocykla, co bezpośrednio przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa w trakcie jazdy.

Ryzyko przy dalszym korzystaniu z ogumienia

Wyząbkowane opony obniżają komfort jazdy. Mogą również zaburzać stabilność. Ząbkowane opony wycierają się przy gwałtownych, szybkich ruchach. Taka opona może znacząco ucierpieć przy szybkiej jeździe bądź przy agresywnym hamowaniu.

Opon z wyraźnym ząbkowaniem nie można naprawiać. Jedyną bezpieczną metodą jest wymiana opon na nowe. Przed wymianą należy sprawdzić sprawność poszczególnych komponentów pojazdu, w szczególności amortyzatorów, aby upewnić się, że motocykl nie potrzebuje więcej wymian czy napraw.

 

KOMENTARZE