fbpx
A password will be e-mailed to you.

Zabranie prawa jazdy i mandat karny to podwójne, niepotrzebne karanie kierowców?

Rzecznik Praw Obywatelskich po raz kolejny apeluje o zmianę przepisów dotyczących zabierania prawa jazdy. jak argumentuje obecnie kierowca ponosi tak naprawdę dwie kary – administracyjną w postaci odebrania prawa jazdy na trzy miesiące oraz w postaci mandatu. Jak twierdzi Rzecznik „występowanie dwóch albo więcej rodzajów odpowiedzialności prawnej równolegle za ten sam czyn, budzi wątpliwości w świetle zasady demokratycznego państwa prawa”.

Poza tym wątpliwości RPO budzi też fakt, że funkcjonariusz z założenia musi odebrać prawo jazdy na trzy miesiące jeśli kierowca przekroczy prędkość o 50 km/h. Rzecznik twierdzi,  że jest to zrównanie piratów drogowych z ludźmi, którzy np. spieszą się bo odwożą kogoś do szpitala. W przypadku mandatu karnego są przewidziane natomiast odpowiednie „widełki” i policjant może zdecydować w tym zakresie o wymiarze kary, stosownym do okoliczności.

W związku z tym Rzecznik zaproponował zmianę obowiązujących przepisów tak by policjanci nie nakładali podwójnych kar na kierowców i sami mogli zdecydować czy zabranie prawa jazdy na okres trzech miesięcy jest konieczne.

Przypomnijmy, że od wejścia w życie nowych przepisów zabrano już 33,5 tys. praw jazdy.

 

KOMENTARZE