fbpx
A password will be e-mailed to you.

Czy autostrada A1 z Łodzi do Częstochowy zostanie oddana jeszcze w tym roku? Tak zapewnia GDDKiA.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapewnia, że odcinek trasy A1, łączący województwo łódzkie z województwem śląskim zostanie ukończony do końca grudnia 2020 roku. Co prawda nie możemy mówić o pełnym otwarciu autostrady (GDDKiA zapowiada, że udostępni kierowcom trzy pasy ruchu drogowego oraz pas awaryjny – a to oznacza po dwa pasy w obu kierunkach), ale wreszcie będziemy mogli w miarę komfortowo podróżować między Łodzią a Częstochową.

 

Inwestycja to ponad 80 kilometrów dróg, podzielonych na pięć odcinków. Finalne zakończenie prac związanych z budową  autostrady A1 przewidziano na rok 2022.

Do końca roku celem jest przełożenie ruchu na całym ciągu A1 od Tuszyna do Częstochowy. W sumie to ponad 80 km nowej jezdni na wszystkich pięciu odcinkach. Tak, aby kierowcy mogli korzystać z bezpiecznej drogi, dwa pasy w każdą stronę

– zapewni p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, Tomasz Żuchowski.

Autostrada A1 to jedna z najbardziej oblegany dróg w kraju. W odcinku Łódź – Częstochowa autostrada będzie pokrywać się ze starą „Gierkówką”, która od wielu lat nie prezentowała się najlepiej. Spore koleiny na prawym pasie, liczne łaty oraz utrudnienia drogowe skutecznie spowalniały kierowców jadących z Warszawy/Łodzi na Śląsk. Planowana długość autostrady A1 to 584 kilometry. Trasa finalnie połączy północ Polski z południem i wieść będzie przez Trójmiasto, Toruń, Łódź, Piotrków Trybunalski, Częstochowę oraz Katowice. Obecnie  wykonawcy oddali do użytku 446 kilometrów drogi. Niedawno otwarto również obwodnicę Częstochowy, która zdecydowanie usprawniła podróż na południe polski (prace końcowe nad tą częścią trasy nadal trwają). Do całkowitego scalenia autostrady brakuje ostatniego odcinka drogi pomiędzy Tuszynem, a Częstochową.


źródło: GDDKiA.pl

KOMENTARZE