fbpx
A password will be e-mailed to you.

Pisząc o najmniejszych, składanych minimoto­cyklach, przyszło mi do gło­wy, że przecież istnieje sze­roka gama jednośladów o niewielkich pojemnościach silników bardziej zasługują­ca na miano motorowerów niż popularne motorynki, Simsony czy Jawki. Już sama nazwa wskazuje, że po­winien być to bardziej rower niż motocykl. A w przypad­ku wyżej wymienionych? Mo­tocykl ewidentnie, tylko trosz­kę mniejszy. 

Dzisiaj poznacie jednego z moim zdaniem najpięk­niejszych przedstawicieli ga­tunku motorower – moped firmy ITALJET. Swoim szla­chetnym wyglądem przypo­mina klasyczne rowery z lat 20., jest jednak pojazdem no­woczesnym i wygodnym.

Sprytnie zamaskowany osło­nami silnik sprawia wraże­nie, jakby go wcale nie było. Jednak 1,3 KM, ,,wyduszone” z 50 ccm jest w stanie dać wystarczające wytchnienie zmęczonym nogom cyklisty. Również zbiornik paliwa, zdolny pomieścić 2,2 litra benzyny, wstydliwie udaje puszkę na­rzędziową. Nie jest to wiele, ale wystarczy do spokojnego przejechania ponad 100 km!

Jak przystało na nowo­czesny prawie-rower, komfort jazdy zapewniają waha­cze pchane przedniego zawieszenia i dobrze resoro­wane siodełko. O bezpieczeństwo dbają solidne bęb­nowe hamulce obu kół. Po­nieważ pojazd przeznaczo­ny jest do jazdy przeważnie z „nożnym” napędem, prą­du do obu (zwykłych rowerowych) lamp dostarcza nie­wielkie dynamo.

Skrzynię biegów zastąpiono tradycyj­ną przerzutką. Klasyczna rama, osłony łańcuchów i kilka stylowych malunków powodują, że moped firmy ltaljet staje się konstrukcją bardzo przyjemną dla oka. Całość gotowa do drogi waży 34 kg, a więc przeciętnie silny kierowca może takie cacko bez większego proble­mu wtaszczyć do piwnicy lub na balkon – tradycyjne miejsca garażowania rowerów.

Pojazd produkowany jest zarówno w wersji żeńskiej (Tiffany), jak i męskiej (Class). Jak przyznaje sam producent – przeznaczony jest dla wszystkich tych, któ­rzy kochają miasto, a nie znoszą korków ulicznych. Po­zostaje nam tylko ubolewać nad smutnym faktem, że jest on absolutnie niedostępny na polskim rynku. Z pewnością znalazłby tu swoje miejsce. 

KOMENTARZE