fbpx
A password will be e-mailed to you.

Pomimo fatalnych informacji, które obiegły świat wyścigów motocyklowych jeszcze w lutym, tegoroczne wyścigi motocyklowe w Irlandii Północnej – w tym prestiżowe zawody North West 200 i oczekujące na wznowienie Ulster Grand Prix – jednak się odbędą! Udało się zebrać fundusze potrzebne na pokrycie kosztów ubezpieczenia!

Nieco ponad miesiąc temu oficjalnie ogłoszono, że tegoroczne wyścigi motocyklowe w Irlandii Północnej nie odbędą się. Bezpośrednim powodem było niezwykle duży wzrost kosztów ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Jak się bowiem okazało, te rosnące stawki za ubezpieczenie i tak od lat stanowiły spory problemem, jednak dotyczyło to zwykle mniejszych imprez wyścigowych. Przed sezonem 2023, jak donosiło BBC, kwota ta wzrosła jednak aż trzykrotnie – ubezpieczenie pięciu imprez motocyklowych miało kosztować ponad 400 tysięcy funtów!

Kibice nie zamierzali się poddawać i wkrótce uruchomili zbiórkę, by wspomóc organizatorów i uratować tegoroczne wyścigi. W niedługim czasie udało się uzbierać kwotę blisko 90 tysięcy funtów! To jednak wciąż byłoby za mało, by wyścigi mogły się odbyć. „Jestem poruszony hojnością kibiców wyścigów drogowych” – przyznawał John Dillon, szef MCUI (Motorcycling Union of Ireland) – organizatora wyścigów w Irlandii Północnej.

Teraz jednak poinformowano, że wyścigi motocyklowe w Irlandii Północnej w sezonie 2023 odbędą się zgodnie z planem! Niemalże zgodnie z planem, ponieważ na pewno zorganizowane zostanie North West 200 – będące swoistą rozgrzewką przed Isle of Man TT, a także Cookstown 100 i Armoy Race of Legends. Już teraz odwołano jednak zmagania Tandragee 100, a także nie wiadomo, co z planowanym przywróceniem do kalendarza zawodów Ulster Grand Prix. 

Advertisement

Wpływ na zmianę sytuacji miała nie tylko kwota zebrana przez kibiców, ale też osiągnięcie porozumienia z nową firmą ubezpieczeniową. „Jako że sezon 2023 jest tuż za rogiem, chciałbym poprosić wyścigową społeczną o dalsze wsparcie naszych wydarzeń, dzięki czemu ten rok zapamiętamy na długo” – dodawał John Dillon.

North West 200 ma odbyć się za niecałe dwa miesiące – w dniach 7-13 maja.

KOMENTARZE