fbpx
A password will be e-mailed to you.

Idea wyścigów unimoto drag racing lub – jak niektórzy je nazywają – „rydwanów szatana” zrodziła się w latach 80. ubiegłego wieku, jak wiele arcyciekawych rzeczy, z nudów, w barze…

Na pomysł wpadł William Nassau, znudzony spotkaniami podczas Daytona Bike Week, przesiadując przy piwie w barze. Ogólne zasady spisał na podkładce pod piwo. Były bardzo proste: jechać tak szybko, jak to możliwe motocyklem z jednym kołem i silnikiem. Wygrywa ten, który w czasie przejazdu ani przednimi płozami, ani kolanem nie dotknie ziemi, ”zrobi najlepszy czas i przeżyje„. Tak zaczęła się historia tych spektakularnych wyścigów.

W Europie pierwsze wyścigi odbyły się w Szwajcarii, w 1994 roku. W roku 1996 odbył się pierwszy, legendarny wyścig w Sumiswald, organizowany przez Dead Riders MC. W roku 2002 zawody w Sumiswald otrzymały status mistrzostw świata. W kolejnych latach bakcyla unimoto złapały: Niemcy, Francja, Holandia. Belgia, Litwa, Estonia, Hiszpania, Włochy i wreszcie Polska. W 2011 roku na mistrzostwach Europy, odbywających się koło Drezna, polska ekipa zajęła 16. miejsce na 49 biorących udział.

W ubiegłym roku powstała Światowa Organizacja Unimoto w Niemczech – W. U. D. O. Jednym z jej pomysłodawców jest Unimoto Drag Racing Team 18 z Polski. Co najważniejsze – ustalono datę pierwszych, międzynarodowych zawodów unimoto w Polsce! LOTOR CUP odbędzie się w Gdańsku, na Wyspie Sobieszewskiej, podczas V Świętojańskiego Zlotu Motocyklowego 20-22 czerwca.

Więcej informacji o tej dyscyplinie i jej zasadach – na www.unimotodragracing.com, www.lotor.com.pl.

KOMENTARZE

Nie ma więcej wpisów