fbpx
A password will be e-mailed to you.

Statystyki wypadków nadal nie wyglądają różowo, ale już ze wstępnych wyliczeń policji wynika, że rok 2015 był najlepszy pod tym względem aż od 30 lat!

O statystykach wypadków motocyklistów już Wam pisaliśmy. Mimo bumu na małe jednoślady o pojemności do 125 ccm i ciągle powiększającej się ilości większych motocykli na naszych drogach dane policyjne za zeszły rok prezentowały się zadziwiająco dobrze.

Komenda Główna Policji podała także wstępne, jeszcze niepełne statystyki dotyczące wszystkich wypadków na naszych drogach. Okazuje się, że 2015 był najlepszym rokiem od 30 lat.

W zeszłym roku na drogach w Polsce doszło do 33 tys. wypadków, w których rannych zostało 39,8 tys. osób, a 2,9 tys. poniosło śmierć. Dla porównania w 2014 te liczby przedstawiały się odpowiednio: odpowiednio 34,9 tys., 42,5 tys. oraz 3,2 tys., a w najgorszym odnotowanym roku, czyli 1997 r.: 66,6 tys., 83,2 tys. i 7,3 tys.

Oczywiście nadal pozostajemy w ogonie Europy jeśli chodzi o śmiertelność na drogach, ale dane napawają pewnym optymizmem.

Policja twierdzi, że za poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach odpowiedzialne są przede wszystkim zmiany w prawie oraz bezpośrednie działania mundurowych. Chodzi tu przede wszystkim o przepisy dotyczące zabierania praw jazdy za przekroczenie prędkości (w 2015 około 4,5 tys. kierowców czasowo straciło możliwość prowadzenia pojazdu) oraz wyższe mandaty. Kolejnym bardzo istotnym, jeśli nie najważniejszym, czynnikiem jak twierdzi policja jest poprawa infrastruktury drogowej.

KOMENTARZE