Po czwartym dniu rajdu Dakar Olivier Pain został nowym liderem klasyfikacji motocyklistów. Kuba Przygoński wywalczył awans do pierwszej dziesiątki. Łaskawiec nadrabia straty. Samochodowa załoga Adam Małysz, Rafał Marton jedzie coraz szybciej.

Wtorkowy etap prowadził z Nazca do Arequipa. Trasa liczyła niespełna 290 km odcinka specjalnego i 429 km dojazdówki. Na zawodników czekał bardzo ciężki teren i przeprawy przez monstrualne wydmy, których szczyty przelewały się na wysokości ponad 2 tysięcy m n.p.m.

Niepokonany podczas rywalizacji na IV etapie rajdu był Joan Barreda Bort. To już drugie etapowe zwycięstwo trzydziestoletniego zawodnika z Hiszpanii. Drugi na mecie zameldował się Olivier Pain, który tym wynikiem zapewnił sobie pozycję lidera wśród motocyklistów. Francuz przyznał, że podczas wczorajszej rywalizacji starał się dobrze bawić i jechać tak, aby nie odnieść kontuzji. Dotychczasowy lider stawki Cyril Despres uzyskał zaledwie 14-sty czas, co kosztowało go spadek na trzecią lokatę w generalce.

Kuba Przygoński nie odpuszczał gazu i gonił rywali. Udało mu się wywalczać dziewiąty czas i tym samym awansować w klasyfikacji generalnej. Zawodnik ORLEN Team wbił się do pierwszej dziesiątki i aktualnie zajmuje dziewiątą pozycję. Jacek Czachor jak zawsze jedzie zapobiegawczo. Podczas IV etapu rajdu uplasował się na 33-cim miejscu i awansował na 28-mą pozycję w generalce. Marek Dąbrowski nie ma szczęścia i ukończył dzień na 101-szym miejscu.

W rywalizacji quadów bez wielkich zmian. Po raz kolejny zwyciężył Marcos Patronelli, umacniając pozycję lidera. Drugi na mecie zameldował się Sebastian Husseini, który obronił drugą lokatę w generalce.

Łukasz Łaskawiec zabrał się za odrabianie strat. Na IV etapie rajdu Dakar wywalczył trzecie miejsce, dzięki czemu awansował na piątą pozycję w klasyfikacji rajdu. Także Rafałowi Sonikowi udało się awansować i aktualnie zajmuje trzecie miejsce.

Fantastyczna jazda Nassera Al-Attiyah zaowocowała zwycięstwem podczas IV etapu rywalizacji. Reprezentant Kataru zmniejszył stratę do lidera klasyfikacji samochodowej. Stephane Peterhansel, któremu jak na razie udaje się utrzymać prowadzenie, był trzeci. Podczas wczorajszego etapu znakomicie pojechał Guerlain Chicherit. Francuz miał tylko 36 sekund straty do zwycięzcy dnia.

Załoga Adama Małysza jedzie coraz szybciej. Małysz wywalczył 18-sty czas i zapewnił sobie tym awans na 19-stą pozycję w generalce. Piotr Beaupre i Jacek Lisicki awansowali wczoraj na 58-mą lokatę. Szymon Ruta zajął 51-sze miejsce, co dało mu spory awans, bo aż o 24 pozycje. Niestety jest to wciąż dość odległe miejsce, gdyż Ruta plasuje się na 70-tej pozycji. Dariusz Żyła z Pierrem Calmon spadli na 88-me miejsce.

Nowym liderem klasyfikacji samochodów ciężarowych został Ales Loprais, kierujący Tatrą. Mimo to wczorajszy etap był triumfem załóg ciężarówek Kamaz. Pierwszy na mecie zameldował się Ayrat Mardeev, natomiast drugi był Andrey Karginov.

Polska załoga Robert Szustkowski, Jarosław Kazberuk, Wojciech Białowąs awansowała wczoraj na 30-stą pozycję.  Natomiast Grzegorz Baran, Bartłomiej Boba i Robert Jachacy po czterech dniach rywalizacji znajdują się na 52-gim miejscu.