fbpx
A password will be e-mailed to you.

Prezentujemy Wam drugą część wyników wielkiego testu motocykli i skuterów o pojemności 125 cm3! Tym razem w tabelach znajdziecie medianę wyników w kategori: silnik oraz komfort!

Tak ocenialiśmy!

Każdy z testujących po wykonaniu kilkunastu kółek na wybranym przez siebie pojeździe musiał wypełnić formularz, w którym oceniał maszynę w 6 kategoriach: pierwsze wrażenie, ergonomia, komfort, silnik/osiągi, prowadzenie, hamulce, oraz stosunek jakości do ceny. Skala ocen wynosiła od 1 do 10. Tu ujawniły się pierwsze różnice w ocenach między „zawodowcami” a „amatorami”. Testerzy o niewielkim doświadczeniu chętniej korzystali z pojazdów, które wydawały się prostsze w obsłudze. Zaczynali więc oczywiście od skuterów. Mając do dyspozycji jedynie rollgaz i dźwignię hamulca zdecydowanie łatwiej można było koncentrować się na samej jeździe. Pod tym względem automatyczne, bezstopniowe przekładnie zdecydowanie wygrywały z motocyklami i ich klasycznymi skrzyniami biegów. Bardziej doświadczeni wybierali motocykle i to te o najatrakcyjniejszym wyglądzie. „Zawodowcy” przede wszystkim zwracali uwagę na jakość hamulców, zawieszeń i parametrów silnika. Tu nasuwa się pierwszy wniosek – motocykl (nawet tak niewielkiej pojemności) należy dobierać przede wszystkim do poziomu własnych umiejętności. Praktyka wykazała, że i „stodwudziestkapiątka” potrafi niewprawnego jeźdźca „ponieść w siną dal”, gdy fantazja weźmie górę nad umiejętnościami.

Wypełnione przez testujących formularze pozwoliły nam na przeprowadzenie analiz i usystematyzowanie wyników sensowne (naszym zdaniem) zestawienia. Mono przy tym należy podkreślić, że przyznawane przez testerów punkty były wynikiem jedynie ich subiektywnych ocen, a nie przeprowadzanych badań z użyciem chronometrażu, czy hamowni. Wyniki w poszczególnych kategoriach są więc medianą ocen testerów zarówno z dużym, jak i małym doświadczeniem. Bezwzględnie najchętniej testowanym motocyklem była Honda Monkey, która jest tegoroczną nowością na naszym rynku. Niemal równie chętnie dosiadane były Aprilia SX, Honda CB 125R i Peugeot Satelis. W ocenie ogólnej najwyższą notę uzyskał Suzuki GSX-S 125, ale trzeba przyznać, że w pierwszej ósemce było bardzo ciasno a konkurentów dzieliły niekiedy drugie miejsca po przecinku.

Silnik – klasyfikacja ogólna

Silnik – klasyfikacja z podziałem na motocykle i skutery

Komfort – klasyfikacja ogólna

Komfort – klasyfikacja z podziałem na motocykle i skutery

KOMENTARZE