fbpx

Rozwijanie ekologicznych źródeł energii stało się w ostatnim czasie bardzo ważnym przedsięwzięciem dla większości krajów starego kontynentów. Rządy państw w trosce o środowisko chcą w ciągu kolejnych kilkudziesięciu lat wycofać z użytku pojazdy zasilane silnikami spalinowymi. W tym „wyścigu” prowadzi Wielka Brytania, która chce skrócić czas na zmiany o 5 lat. Według tego planu, pojazdy spalinowe zostaną wycofane z UK już w roku 2035!

Plan jest ambitny. Unia Europejska chce osiągnąć w roku 2050 zerową emisję spalin netto, a Wielka Brytania chce to już zrobić w roku 2035. Oznacza to, że zarówno UE jak i Wielka Brytania prędzej czy później totalnie zrezygnuje z motocykli, samochodów oraz innych pojazdów spalinowych. Datą przełomową miał być początkowo rok 2040. Wielka Brytania postanowiła dodatkowo podkręcić tempo i przyspieszyć zakończenie procesu do roku 2035.

Zyskają na tym pojazdy elektryczne?

Nową datę zaproponowano przy okazji przygotowań do szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow, który odbędzie się w listopadzie. To jednak nie koniec ciekawostek: wycofanie z rynku pojazdów spalinowych również oznacza wycofanie pojazdów hybrydowych. „Na szczęście” motocykle będą mogły być sprzedawane na wyspach 5 lat dłużej, czyli tak jak wstępnie zakładano do roku 2040.

Żeby tego było mało wyspiarze pozostawili sobie możliwość dodatkowego skrócenia tego okresu, dlatego obecnie nie jesteśmy w stanie w 100% określić dokładnej daty wycofania pojazdów spalinowych. Jedno jest pewne: w UK już niedługo na popularności zyskają pojazdy wyposażone w napęd elektryczny lub inne alternatywne napędy. Brzmi to trochę jak science fiction, prawda?

 

 

KOMENTARZE