fbpx
A password will be e-mailed to you.

Wayne Rainey nie tylko weźmie udział w słynnym Goodwood Festival of Speed, ale będzie podczas niego jeździł na motocyklu – w 30 lat od zdobycia ostatniego mistrzostwa świata i w 29 lat po fatalnym wypadku, który posadził go na wózku inwalidzkim.

Wayne Rainey zdominował rywalizację w klasie 500 ccm Motocyklowych Mistrzostw Świata na początku lat dziewięćdziesiątych. W sezonach 1990-1992 wygrał w sumie szesnaście wyścigów i trzy tytuły mistrza świata.

Rok później był na dobrej drodze, by zgarnąć kolejne mistrzostwo, ale karierę Amerykanina przerwał wypadek w GP Włoch na torze Misano. Po wypadku Rainey został sparaliżowany poniżej klatki piersiowej. Obecnie Wayne jest prezydentem MotoAmerica – serii wyścigów motocyklowych, która ma pomóc Amerykanom w powrocie do Grand Prix.

Teraz ogłoszono, że 61-latek nie tylko pojawi się wśród publiczności podczas legendarnego Goodwood Festival of Speed, ale dosłownie weźmie w nim udział! Rainey ma ponownie wsiąść na swoją Yamahę YZR500, na której zgarnął swój ostatni tytuł mistrza świata w 1992 roku. Choć trzy lata temu Amerykanin zaliczył nawet przejażdżkę na specjalnie zmodyfikowanej Yamasze YZF-R1, to od tego czasu nie siedział na motocyklu.„Cieszę się mogąc ogłosić, że w czerwcu będę na Goodwood ale nie będę tylko uczestnikiem – będę jeździł na mojej Yamasze YZR500 z 1992 roku” – mówił Rainey. „Kiedy organizatorzy Goodwood przedstawili mi pomysł, żebym pojawił się na moim motocyklu Grand Prix, byłem podekscytowany, a koła zaczęły się kręcić. Pomyślałem, że jeśli się uda, to będzie to coś niesamowitego”.

„Chcę podziękować Yamasze za przygotowanie mojej YZR500 1992 i przystosowanie jej dla mnie do jazdy. Dziękuję MotoAmerica za pomoc w organizacji tego projektu, a księciu Richmond za sprawienie, że ten projekt stanie się rzeczywistością i za danie mi szansy jazdy na moim motocyklu Grand Prix podczas Goodwood Festival of Speed. To jedyna taka szansa w życiu i nie mogłem jej przepuścić. Nie mogę doczekać się spotkania ze wszystkimi kibicami, którzy przyjadą na Goodwood” – dodawał trzykrotny mistrz świata. 

Słynny Goodwood Festival of Speed odbędzie się w dniach 23-26 czerwca. W ten sam weekend będzie miała miejsce runda MotoGP na torze w Assen.

KOMENTARZE