fbpx
A password will be e-mailed to you.

Petronas SRT Yamaha to kolejna już ekipa, która zaprezentowała swoje barwy na nadchodzący sezon 2021 MotoGP. Team zmienia skład, bo do wicemistrza świata Franco Morbidellego dołącza jego mentor i legenda Grand Prix – Valentino Rossi.

Nadchodzący sezon MotoGP będzie dla ekipy Petronasa dopiero trzecim w MotoGP, ale skład ma już na swoim koncie sześć wygranych wyścigów i w sumie piętnaście finiszów na podium. Po dwóch latach rywalizacji z Franco Morbidellim i Fabio Quartararow składzie przyszedł czas na zmiany. Francuz przechodzi do fabrycznej ekipy, a w jego miejsce przychodzi Valentino Rossi – najbardziej utytułowany zawodnik w stawce.

Advertisement

W minionym roku team Petronas Yamaha SRT wywalczył drugie miejsce w klasyfikacji zespołów. W latach 2019-2020 był jednocześnie najlepszą ekipą satelicką.Valentino Rossi i Franco Morbidelli – prezentacja Petronas Yamaha SRT na sezon 2021 MotoGP

Doktor gotowy na nowe wyzwanie w satelickim składzie

Po wielu latach w ekipie fabrycznej Valentino Rossi szykuje się do swojego pierwszego sezonu jako zawodnik teamu satelickiego. Włoch wciąż jednak będzie miał do dyspozycji fabryczny motocykl. W teorii Doktor nie powinien więc odczuć większej zmiany, bo jego relacje z Yamahą nadal są świetne. 

W tym roku 42-letni już Rossi ma też sporo do udowodnienia, zwłaszcza że sezon 2020 był zdecydowanie najgorszym w jego karierze. Włoch na podium stał tylko raz, notując przy okazji 199. w karierze finisz w TOP3. W walce o wyższe lokaty nie pomagały nie tylko problemy Yamahy, ale też upadki samego zainteresowanego w wyścigach. Do tego wszystkiego trzeba dodać zarażenie koronawirusem i opuszczone z tego powodu dwie rundy. W efekcie, 9-krotny mistrz świata w klasyfikacji generalnej był zaledwie piętnasty!

Valentino Rossi

„To dla mnie nowe doświadczenie i nie mogę się już go doczekać” – mówił Rossi, dla którego nadchodzący sezon będzie dwudziestym szóstym w Grand Prix! „Chcę być konkurencyjny, walczyć o podia, walczyć o zwycięstwa i walczyć o dobrą lokatę w mistrzostwach”.

„Jesteśmy bardzo skoncentrowani na naszych celach i na tym, by dawać z siebie wszystko. Myślę, że razem z Franco stworzymy interesujący duet, bo bardzo dobrze się znamy. Cały zespół jest niesamowicie zmotywowany, a ja dam z siebie wszystko, by osiągać jak najlepsze wyniki. Jesteśmy gotowi!” – dodawał Valentino, który po 6-7 wyścigach nadchodzącego sezonu zamierza zdecydować, czy w 2021 nadal będzie się ścigał w MotoGP.

Valentino Rossi

Franco Morbidelli największą nadzieją Yamahy?

W sezonie 2020 Franco Morbidelli był najlepszym zawodnikiem Yamahy, w sumie pięciokrotnie stając na podium i wygrywając po drodze trzy wyścigi. To także on niemalże do samego końca walczył o mistrzowski tytuł, ustępując Joanowi Mirowi o zaledwie 13 punktów.

I nie byłoby to aż tak zaskakujące, gdyby nie fakt, że Morbido korzystał z Yamahy w specyfikacji 2019! Teraz udało mu się przekonać zarząd, by nadal mógł jeździć na starszej wersji M1-ki, a nie na najnowszej konstrukcji. Czy to okaże się strzałem w dziesiątkę i Franco znów okaże się najlepszym zawodnikiem Yamahy?

Franco Morbidelli

„To będzie mój trzeci rok z zespołem. Co prawda malowanie jest podobne do tego z poprzednich lat, ale teraz mam nowego team-partnera. Spodziewam się i liczę na to, że to będzie dla Vale i mnie świetny rok. Przyjaźnimy się od wielu lat, a teraz będziemy się od siebie uczyć” – tłumaczył były mistrz świata Moto2.

„Mój cel na sezon 2021 to być lepszym, poprawić się jako osoba, zawodnik i sportowiec. Wiem, że to trudne, bo rok temu byliśmy całkiem szybcy, zaliczając świetne wyścigi i notując świetne wyniki. Tak czy inaczej, będę chciał poprawić się względem 2020 roku. Mój główny cel, to robienie postępów z roku na rok” – dodawał pierwszy i najbardziej, jak dotychczas, utytułowany wychowanek Akademii VR46. Kto by pomyślał jeszcze kilka lat temu, że w 2021 roku Rossi i jego podopieczny będą razem startowali w tym samym zespole w MotoGP…

Franco Morbidelli

Ekipa Petronas Yamaha SRT jest kolejną, która zaprezentowała swoje barwy na sezon 2021. Niewiadomą pozostaje jedynie to, jak prezentować się będą zawodnicy Aprilii (prezentacja 4 marca) oraz Suzuki (6 marca). 

Już w dniach 6-7 marca odbędą się testy w Katarze. Następnie zawodnicy wyjadą na kolejne próby, także w Losail, w dniach 10-12 marca. Pierwszy wyścig sezonu odbędzie się 28 marca – stawka MotoGP walczyć będzie w GP Kataru.

Zobacz, jak na sezon 2021 MotoGP prezentują się Franco Morbidelli, Valentino Rossi oraz ich Yamahy M1 w barwach Petronasa:

 

 

KOMENTARZE