fbpx
A password will be e-mailed to you.

Nie we Wschowej, jak pierwotnie planowano, a w Obornikach została rozegrana ostatnia runda motocrossowych Mistrzostw Polski. Pomimo krótkiego czasu na przygotowania organizatorzy stanęli na wysokości zadania przygotowując rundę podczas której została rozegrana walka o ostatnie punkty sezonu i tytuły nowych Mistrzów Polski.

Sobotnia pogoda nie rozpieszczała zawodników, bo do południa padał deszcz, ale dobrze przygotowana nawierzchnia toru poradziła sobie z nadmiarem wody i zawodnicy, jak sami podkreślali, mogli skupić się na walce o punkty.

Advertisement

Kto zdobył tytuł?

W klasie MX65 najlepszym okazał się Piotr Kajrys (GAMK Gdańsk). Drugi na „pudle” tej rundy staje Mieszko Polnar (MX Lipno), a trzeci Bartosz Jaworski (CAMK Poltarex Człuchów). Podium z tabliczkami nowych Mistrzów wygląda jednak inaczej. Czerwoną tabliczkę i tytuł Mistrza Polski zdobywa Bartosz Jaworski, V-ce Mistrzem zostaje Mieszko Polnar, a II V-ce Mistrzem Polski Dawid Zaremba (KMX Kaszuby).

Zawodniczki klasy MX Kobiet w pierwszym wyścigu w specjalnych koszulkach oddały hołd zmarłym nie tak dawno Łukaszowi Lonce i Wiktorii Wicińskiej. Ten spontaniczny gest był wyrazem solidarności środowiska polskiego motocrossu.

Oba wyścigi w tej klasie wygrała Joanna Miller (CAMK Poltarex Człuchów). Druga dwukrotnie na metę przyjeżdżała koleżanka klubowa Asi – Anna Stecjuka. Trzeci stopień podium przypadł również zawodniczce z Człuchowa Adriji Skudutyte.

Tytuł Mistrzyni Polski przypadł oczywiście Joannie Miller, V-ce Mistrzynią została Anna Stecjuka, natomiast II V-ce Mistrzynią Karolina Jasińska (Automobilklub Gorzowski).

MX125. Emocje i walka

Tego dnia walczyli również zawodnicy klasy MX125. Sporo było emocji i walki na torze, z której zwycięsko tego dnia wyszedł Semen Nerush z Ukrainy. Drugi na podium staje Daniel Volovich (CAMK Poltarex), który tego dnia był naprawdę szybki, jednak gorszy start w pierwszym wyścigu odebrał mu szansę na pierwsze miejsce. Trzeci na podium zawodów staje Dariusz Rapacz (MTR Osielec). Mistrzem tej klasy zostaje po raz pierwszy w swojej karierze Marcin Bandosz (MX Lipno), wygrywając z drugim w klasyfikacji Dariuszem Rapaczem i trzecim Klaudiuszem Górnym.

Najszybszą klasą tego dnia była oczywiście klasa MX Open. Tutaj pierwsze skrzypce grał Tomasz Wysocki (CAMK Poltarex Człuchów), który wygrał oba wyścigi i zdobył po 9-letniej przerwie swój kolejny tytuł Mistrza Polski. Drugi w Obornikach był Maciej Więckowski (KM Cross Lublin), a trzeci z problemami w drugim wyścigu Szymon Staszkiewicz, który ostatecznie zdobył tytuł V-ce Mistrza Polski, a Maciej Więckowski II V-ce Mistrza Polski. Właśnie ta trójka zawodników reprezentować będzie nasz kraj na Drużynowych Mistrzostwach Świata MXON 2019 w Holandii już w dniach 28-29 września.

Przewaga

Niedzielne zmagania rozpoczęli zawodnicy klasy MX Masters. Zawody wygrał Paweł Wizgier (ŁKM Łowicz), przed Pawłem Szturomskim (AK Głogów). Na trzecim miejscu kończy zawody w Obornikach Radosław Matuszczak (MKS Nekla). Mistrzem Polski 2019 zostaje Paweł Szturomski, V-ce Mistrzem Paweł Wizgier, a II V-ce Mistrzem Marek Jaskulski (MTR Osielec).
W klasyfikacji Masters +50 tytuł Mistrza Polski przypada Jackowi Lonce, którego przewaga nad pozostałymi zawodnikami klasy Masters +50 była tak duża, że nawet jego nieobecność na tych zawodach nie odbiera mu kolejnego tytułu. V-ce Mistrzem zostaje Janusz Piotrowski (WKM Wschowa), a II V-ce Mistrzem kraju Andrzej Szalbierz (MKS Nekla).


Emocje czekały kibiców w wyścigach klasy MX85. Aktualny lider Olaf Włodarczak wygrał pierwszy wyścig, powiększając przewagę do 17 pkt nad drugim w klasyfikacji Damianem Zdunkiem. Ambitnie walczący do samego końca o zwycięstwo w zawodach Włodarczak upadł jadąc na drugiej pozycji na trzy okrążenia przed metą. Mocno poobijany próbował dojechać do mety. Niestety ból nie pozwolił mu na szybką jazdę, w wyniku czego spadł na 18 pozycję tracąc tytuł Mistrza Polski. W Obornikach wygrał Jakub Kowalski( CAMK Poltarex). Mistrzem Polski zostaje Damian Zdunek (CAMK Poltarex złuchów), Olaf Włodarczak V-ce Mistrzem Polski, a II V-ce Mistrzem zostaje Aleh Makhnou z Białorusi.

Dwa dobre wyścigi klasy MX2 oglądali kibice zgromadzeni w Obornikach. Emocji nie brakowało bo tutaj zawodnicy walczyli zarówno w klasyfikacji MX2 jak i MX2 Junior.

W tej pierwszej niezwyciężonym okazał się Tomasz Wysocki, który z kompletem punktów wygrywa zawody w Obornikach. Drugi jest Szymon Staszkiewicz, który wygrywa oba start. Trzeci w Obornikach przyjeżdża Karol Kruszyński( LKS Jastrząb Lipno).

Mistrzem Polski w klasie MX2 zostaje Tomek Wysocki, V-ce Mistrzem Szymon Staszkiewicz, a tytuł II V-ce Mistrza Polski przypada nieodżałowanemu ś.p. Łukaszowi Lonce. To jego ostatni tytuł w karierze, szkoda, że tak nagle przerwanej.

W klasyfikacji MX2 Junior tytuł mistrzowski zdobywa Szymon Staszkiewicz. Srebro zgarnia Karol Kruszyński, a brązowy medal odbiera Wiktor Jasiński.

Szczegółowe wyniki V rundy

Motocrossowe Mistrzostwa Polski wspiera sponsor tytularny – PKN ORLEN. Szczegółowe informacje dotyczące ORLEN MX Mistrzostw Polski są dostępne na: facebook.com/ORLENMXMP.

KOMENTARZE