fbpx
A password will be e-mailed to you.

Powraca temat finansowania przez kierowców leczenia ofiar wypadków. Nowy parapodatek podwyższy znacznie koszty obowiązkowych polis ubezpieczeniowych dla zmotoryzowanych.

Ministerstwo Zdrowia postanowiło zrobić kolejny zamach na kierowców. Część pieniędzy pochodząca ze sprzedaży składek OC miałaby zasilić szpitalne oddziały ratunkowe. Jak argumentuje resort kierowcy powodują wypadki, ofiary tych zdarzeń trzeba leczyć zatem słuszne jest dodatkowe obciążenie kierowców odpowiednimi kosztami. Tu warto zaznaczyć, że według szpitali tylko 10 – 20 procent osób trafiających na oddziały ratunkowe to ofiary wypadków komunikacyjnych.

Mimo tego ustawa w sprawie kolejnej daniny od użytkowników motocykli i samochodów jest już przygotowywana. Oczywiście na razie ministerstwo nie podaje nawet przybliżonej daty kiedy nowe przepisy mogłyby zacząć obowiązywać.

Przypomnijmy, że taki parapodatek od OC nie jest to tak naprawdę nowym pomysłem. Wcześniej obowiązywał tzw. podatek Religi, a jego stawka wynosiła 12%. Jak twierdzą eksperci w nowej wersji może być podobnie. Oznacza to, że polisy zdrożałyby o co najmniej 10%.

KOMENTARZE