fbpx
A password will be e-mailed to you.

Zarówno władze lokalne, organizatorzy jak i mieszkańcy wyspy Man byli zgodni: w związku z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa, TT Isle of Man 2020 należy odwołać. 

Tak naprawdę chyba wszyscy się tego spodziewaliśmy. Planowo wyścigi na Mountain Course miały się odbyć w dniach 31 maja – 12 czerwca. Niestety nie otrzymaliśmy informacji o zmianie planowanej daty, a całkowitym odwołaniu zawodów. To najprawdopodobniej związane jest z warunkami atmosferycznymi, które na wyspie Man są dosyć ciężkie – organizacja wyścigów mogłaby być trudna (lub wręcz niemożliwa) do zrealizowania we wrześniu czy październiku. Poza tym dochodzi bardzo skomplikowana i dynamiczna sytuacja związana z rozwojem epidemii koronawirusa w Europie.

>>>Poznaj motocykle biorące udział w TT na Wyspie Man<<<

Wiadomość o odwołaniu wyścigów, przekazał Howard Quayle, główny minister Wyspy Man i wydawać się może, że jest to jedyna słuszna droga do minimalizowania ryzyka. Musimy pamiętać, że na wyścigi zjeżdżają tysiące osób z całego świata, które zbierają się tłumnie przy trasie wyścigów – to zbyt duże ryzyko.

Sprawę skomentował również Laurence Skelly, minister ds. Przesiębiorczości:

 „-Decyzja o anulowaniu zawodów nie została podjęta pochopnie, a wszystkie możliwe rozwiązania, w tym odroczenie i opóźnienie decyzji, zostały szczegółowo przeanalizowane. Przedstawiciele rządu wyspy Man omówią konsekwencje ze wszystkimi przedsiębiorstwami, zainteresowanymi stronami i osobami, których dotyczy kwestia odwołania wyścigów.(…)  Decyzja ma również zapewnić naszych mieszkańców i pracowników służby zdrowia, że ​​zdrowie i dobre samopoczucie mieszkańców wyspy Man jest najważniejszym priorytetem i celem rządu.

Odwołanie TT może okazać się ogromnym ciosem dla gospodarki wyspy, której duży procent przychodu związany jest właśnie z wyścigami Tourist Trophy. Bez wątpienia decyzja ta odbije się na turystyce oraz działalności pojedynczych firm, które zwyczajnie nie zarobią. Rok temu podobna decyzja wprowadziłaby w osłupienie chyba wszystkich fanów motorsportu, dzisiaj nikogo nie dziwi i wydaje się jedynym słusznym rozwiązaniem. Co więcej, anulowania TT 2020 domagali się sami mieszkańcy wyspy.

>>>Tak było na wyścigach TT w 2018 roku!<<<

Wyścigi Tourist Trophy na wyspie Man odbywają się od 1907 roku z małymi wyjątkami. Do pojedynku między najszybszymi zawodnikami nie doszło w trakcie drugiej wojny światowej oraz w roku 2001 z powodu choroby wściekłych krów. W latach 1949-1976 wyścigi na wyspie Man wchodziły w skład Motocyklowych Mistrzostw Świata. W 1977 w związku z kontrowersjami dotyczącymi bezpieczeństwa, postanowiono, że TT nie będzie częścią Grand Prix.

Obecnie na wyspie nie odnotowano zachorowań na COVID-19. Wszystkie osoby znajdujące się na wyspie zostały poddane obowiązkowej kwarantannie.

KOMENTARZE