fbpx
A password will be e-mailed to you.

Dwudniowe testy, po ostatnim wyścigu w Walencji, upłynęły pod znakiem kapryśnej pogody i przelotnych opadów deszczu, dlatego we wtorek Pedrosa i Marquez w ogóle nie opuścili garażu ekipy Repsol Honda. W środę warunki poprawiły się na tyle, że pod koniec dnia większość zawodników wyjechała jednak na tor.REKLAMA Dani Pedrosa, który w sezonie 2012 sięgnął po […]

Dwudniowe testy, po ostatnim wyścigu w Walencji, upłynęły pod znakiem kapryśnej pogody i przelotnych opadów deszczu, dlatego we wtorek Pedrosa i Marquez w ogóle nie opuścili garażu ekipy Repsol Honda. W środę warunki poprawiły się na tyle, że pod koniec dnia większość zawodników wyjechała jednak na tor.


REKLAMA

Dani Pedrosa, który w sezonie 2012 sięgnął po tytuł wicemistrza świata MotoGP i odniósł najwięcej zwycięstw (aż 7 z 18 wyścigów), w środę skupił się na testach nowej, cięższej wersji modelu RC213V w specyfikacji 2013. Zgodnie z nowymi przepisami „królewskiej klasy” minimalna masa motocykla wzrosła z 157 do 160 kilogramów. Nie przeszkodziło to 27-letniemu Hiszpanowi zakończyć dzień z najlepszym czasem okrążenia.

– Mimo kapryśnej pogody mieliśmy szczęście, ponieważ mogliśmy spędzić dwie godziny na suchym torze – powiedział Pedrosa. – Czuję nieco większą masę motocykla podczas hamowania i na prostych, ale ogólnie nie robi ona dużej różnicy. Dobrze jest zakończyć rok z najlepszym czasem, ale najważniejsze, że wszystko działa prawidłowo i jesteśmy dobrze przygotowani do sezonu 2013.

Trzeci czas testów, ze stratą blisko pół sekundy do Pedrosy, uzyskał mistrz świata klasy Moto2 z roku 2011, który w minionym sezonie wywalczył tytuł debiutanta roku MotoGP, Stefan Bradl.

Choć dysponuje kontraktem z zespołem LCR Honda MotoGP na sezon 2013, podczas testów, Niemiec podpisał nową umowę na rok 2014 bezpośrednio z Hondą. Na jej mocy Bradl nadal będzie reprezentował barwy ekipy prowadzonej przez Lucio Cecchinello, dysponując jednak motocyklem w fabrycznej specyfikacji.

Uwaga wielu kibiców i dziennikarzy podczas testów w Walencji skupiona była na mistrzu świata Moto2, który w niedzielę wygrał ostatni wyścig sezonu mimo startu z ostatniej, 33. pozycji.

Marc Marquez na Hondę RC213V po raz pierwszy wsiadł dopiero w środę, z powodu deszczowej aury podczas pierwszego dnia testów, ale od razu imponował.


REKLAMAREKLAMA


19-letni Hiszpan podczas swojego pierwszego kontaktu z maszyną MotoGP, już po 28 okrążeniach ustanowił czas o zaledwie sekundę wolniejszy od najlepszego wyniku Daniego Pedrosy, kończąc testy na siódmej pozycji. Marquez dosiadł w Walencji modelu RC213V w specyfikacji 2012 – dokładnie tego samego motocykla, na którym w niedzielę Casey Stoner zakończył swoją karierę w MotoGP, finiszując na trzeciej pozycji w wyścigu o Grand Prix Walencji.

– Jestem bardzo szczęśliwy – powiedział Marquez. – Czekając aż tor przeschnie, zacząłem robić się trochę niecierpliwy, ale wreszcie mogłem przetestować moją nową Hondę. Jestem pod wrażeniem mocy motocykla i będę musiał zmienić trochę mój styl jazdy, ale stopniowo zdobywałem pewność siebie. To był dobry początek, a ja świetnie czuję się w moim nowym zespole.

Piąty czas testów ustanowił zawodnik ekipy Go & Fun Honda Gresini, Alvaro Bautista, który razem z Marquezem i Bradlem zaliczy jeszcze trzydniowe testy na torze Sepang w Malezji pod koniec listopada, zanim 1 grudnia rozpocznie się oficjalny, dwumiesięczny okres, podczas którego zawodnicy MotoGP nie mogą testować swoich motocykli.

Sezon MotoGP 2013 rozpocznie się 31 marca od nocnego wyścigu o Grand Prix Kataru.

KOMENTARZE


REKLAMA