fbpx
A password will be e-mailed to you.

Nowe przepisy weszły w życie z początkiem miesiąca, a ich zadaniem było ułatwienie i usprawnienie pracy funkcjonariuszy policji poprzez wprowadzenie zmian w systemie weryfikacji uprawnień kierowcy. Co zmieniło się w tej kwestii?

Ministerstwo Cyfryzacji chwali się, że zmiany w kontrolach policji, które zostały wdrożone z początkiem miesiąca zdecydowanie ułatwiają pracę i przyspieszają kontrolę kierowców. Do tej pory w trakcie kontroli, funkcjonariusze w celu potwierdzenia danych osobowych oraz uprawnień kierowcy musieli kontaktować się z „centralą” i czekać na informację zwrotną. Nie ma co ukrywać – taka procedura była czasochłonna. Z początkiem lipca, policjanci uzyskali bezpośredni dostęp do bazy danych o uprawnieniach kierowców, co według zapewnień Ministerstwa Cyfryzacji zdecydowanie przyspieszy kontrolę drogową.

To usprawnienie daje funkcjonariuszowi dostęp i możliwość kontroli uprawnień w Centralnej Ewidencji Kierowców. Ponadto policjanci dowiedzą się z tego systemu czy:

  • Wobec kierowcy nie zastosowano zakazu poruszania się pojazdami.
  • Prawo jazdy/uprawnienia kierowcy lub motorniczego są ważne.

Wprowadzenie zmian i usprawnienie kontroli było naturalną koleją rzeczy wobec kolejnych zmian. Już niedługo do życia zostaną powołane przepisy zwalniające kierowców z konieczności posiadania przy sobie klasycznych dokumentów. Ich miejsce zajmie aplikacja mObywatel.

Kiedy wyjedziemy bez prawa jazdy?

Testy nowego systemu rozpoczęły się z końcem czerwca i wszystko wskazuje na to, że usługa mPrawo Jazdy w aplikacji mObywatel praktycznie jest już gotowa do użycia. Musimy jednak pamiętać, że aby poruszać się bez fizycznego dokumentu prawa jazdy, będą potrzebne odpowiednie zmiany w prawie regulujące tą kwestie. Z wprowadzeniem zmian łączy się również cała masa sytuacji pt. „co w przypadku jeśli…”. Mamy nadzieję, że ustawodawcy szybko rozwiążą te zagadnienia, a aplikacja niebawem faktycznie zastąpi klasyczny dokument. Sceptyków uspokajamy: klasyczne prawo jazdy nadal będzie istnieć i obowiązywać, więc nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby posługiwać się tym samym dokumentem, którym posługiwaliśmy się do tej pory.

Nie znamy konkretnej daty wdrożenia nowych przepisów. W tej kwestii możemy spotkać się z informacjami pt; „już niebawem” oraz „jeszcze w tym roku”.

Obecnie za brak posiadania dokumentu prawa jazdy w trakcie kontroli policji, grozi mandat karny w wysokości 50 zł.


źródło: Moto.pl

KOMENTARZE