fbpx
A password will be e-mailed to you.

Ten poniedziałek jest wyjątkowo kiepski dla kierowców, którzy lubią jeździć po mieście z większymi niż dozwolone prędkościami. Od dzisiaj, czyli od 18 maja można stracić uprawnienia za rażące przekroczenie prędkości.

Kary za prędkość


REKLAMA

Za jazdę w terenie zabudowanym z prędkością większą od dozwolonej o ponad 50 km/h kierowcy zostanie odebrane prawo jazdy. Przypominamy, że policjant odbierze uprawnienia na trzy miesiące. Jeżeli kierowca w tym czasie zostanie przyłapany to okres bez prawa jazdy wydłuży się do sześciu miesięcy. Ustawodawca przewidział też, że w razie złapania kierowcy ponownie przed upływem tego terminu zostaną mu odebrane uprawnienia i będzie musiał ponownie zdać egzamin państwowy.

Warto też wspomnieć, że od dzisiaj prowadzenie pojazdu bez prawa jazdy, odebranego np. za rażące przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym, traktowana jest jako przestępstwo i grozi za to grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do lat 2.

Prowadzenie pojazdu na podwójnym gazie

Zaostrzają się też przepisy dotyczące pijanych kierowców. Osoby zatrzymane po raz pierwszy za jazdę w stanie nietrzeźwości będą mogły trafić do więzienia na 2 lata i stracą prawo jazdy na okres od 3 do 15 lat. Do tego ustawodawca przewidział konieczność zapłacenia nawiązki w wysokości co najmniej 5 tys. złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.


REKLAMAREKLAMA


Nowością są też blokady alkoholowe. Montowane one będą w samochodach osób starających się o przywrócenie uprawnień odebranych za jazdę pod wpływem alkoholu.

Zbyt duża liczba pasażerów

Nowa ustawa zaostrza też kary za przewożenie większej liczby pasażerów niż jest to dopuszczone w dowodzie rejestracyjnym. Jeżeli kierowca zabierze dwóch pasażerów ponad limit poza mandatem karnym, przewidzianym w obowiązujących już dziś przepisach, zostanie mu zatrzymane prawo jazdy na okres trzech miesięcy.

KOMENTARZE

REKLAMA