fbpx
A password will be e-mailed to you.

Autostrada A2 to jedna z najczęściej uczęszczanych i największych trasy szybkiego ruchu w naszym kraju. Obecnie trwają prace nad jej rozbudową. GDDKiA podpisała umowę zlecającą projekt oraz wykonanie nowego odcinka trasy na dystansie 12 kilometrów.

Już niebawem nowym odcinkiem autostrady A2 pojedziemy z Kałuszyna aż do węzła Groszki. To pierwsza z trzech umów, które podpisze GDDKiA z wykonawcami rozbudowy na trasie Mińsk Mazowiecki – Siedlce. Kolejne dwa etapy prac to budowa drogi na odcinkach Groszki – Gręzów oraz Gręzów – Siedlce. Obecnie trwa postępowanie przetargowe, które ma na celu wyłonienie wykonawców pozostałych dwóch etapów.

– Autostrada A2, która połączy zachodnią i wschodnią granicę naszego kraju, jest inwestycją o istotnym znaczeniu dla rozwoju gospodarczego Polski. Podpisana dziś umowa jest kolejnym dowodem na konsekwentną realizację przez obecny rząd obietnicy budowy spójnego systemu nowoczesnych połączeń drogowych, zwiększającego bezpieczeństwo i komfort podróży – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Autostrada A2 aż do granicy z Białorusią?

Pierwszy etap rozbudowany trasy poprowadzi firma Intercor, do której zadań należeć będzie przygotowanie projektu budowlanego, uzyskanie decyzji oraz finalne poprowadzenie budowy autostrady A2. Trasa będzie złożona z z dwóch pasów w każdą stronę, z możliwością rozbudowy o trzeci pas.

W ramach inwestycji powstanie również węzeł Groszki. Ponadto zbudowana zostanie sieć równoległych dróg do obsługi autostrady oraz infrastruktura drogowa (ekrany akustyczne oraz bariery energochłonne).

Cała operacja będzie kosztować 499,8 mln. zł i ma zostać wykonana w ciągu 36. miesięcy od daty podpisania umowy. Nowy odcinek powinien zostać oddany do użytku w drugiej połowie 2023 roku.

To jednak nie koniec: GDDKiA planuje rozbudowę trasy A2 aż do granicy z Białorusią. Trwają prace nad koncepcją projektową dla odcinków: Siedlce – Biała Podlaska – granica państwa o łącznej długości 95,5 km. Plan ich zakończenia to wiosna 2020.

Podwyżka cen na A2! Dowiedz się więcej!
KOMENTARZE