fbpx

Choć czas gna nieubłaganie, to właśnie oddajemy do Waszych rąk czwarty już w tym roku numer „Świata Motocykli”. W kwietniowym, odświeżonym wydaniu, szczególnie polecamy premierowy test Triumpha Speed Triple 765 R oraz RS, sprawdzian Yamahy YZ450F, czy też trójkołowca od Piaggio – MP3 530 HPE Exclusive. Coś dla siebie znajdą zarówno fani historii, jak i poszukiwacze odpowiedzi na nurtujące ich pytania. My za to z ogromną przyjemnością zachęcamy Was do zabrania ze sobą naszego magazynu na motocyklowy wyjazd – sezon w końcu wystartował. Miłej lektury!

Premiera: Triumph Street Triple 765 R / RS

Zastanawialiście się kiedyś, ile stron ma… kotlet? Andrzej zrobił to samo i nawet próbował znaleźć odpowiedź na to nurtujące pytanie. Jak bowiem sam mówił, patrzył i nie wierzył, że to, co widzi, to nowy model Triumpha. W końcu wygląda tak samo, wyposażony jest tak samo, więc jedyne, co przychodzi do głowy to kotlet. Odgrzewany kotlet. Okazuje się jednak, że… nie do końca!  

Sprawdzian: Yamaha YZ450F 2023

Nowa rama, nowy silnik i nowa elektronika – to według Yamahy najprostszy przepis na najlepszą czterysta pięćdziesiątkę na motocrossowym runku. Eliasz sprawdził w boju, jak sprawuje się się nowa YZ450F 2023 i czy rzeczywiście zasługuje na miano „the best” w swoim segmencie. 

Sprawdzian: Junak SR 400

Pojawienie się Junaka SR 400 jest w pewnym sensie momentem przełomowym w historii marki. Po raz pierwszy bowiem Junak przekracza barierę pojemności silnika wyznaczoną przez legendarnego przodka. Lech sprawdził, jak sprawuje się ten motocyklowy zwiastun nowej ery.

Strefa bez prawka: Piaggio MP3 530 HPE Exclusive

Trójkołowce z założenia traktuje się jako zło konieczne. Tym cięższe zadanie miał przed sobą Paweł, któremu przyszło obiektywnie ocenić najnowszy flagowy pojazd Piaggio – MP3 530 HPE Exclusive. Na tydzień musiał zamknąć w głowie klapkę z napisem „motocyklem” i stać się dojrzałym „samochodziarzem”, chcącym poczuć wiatr we włosach, albo po prostu szybko docierać do swojego biura w centrum zatłoczonego miasta.

Oldtimer: Laverda 750 SFC Replica

Obecnie na włoskim rynku motocyklowym funkcjonuje zaledwie kilka firm o krajowym rodowodzie. Nie zawsze tak było – jeszcze w latach 70. działało ich tam multum. Tym razem prezentujemy producenta specjalizującego się w maszynach ze sportowym zacięciem. Lech przypomina historię Laverdy i jeden z modeli, który uosabiał jej twardy charakter.

Historia motocykli wg Lecha: Maszyny zza Buga, cz. II

Czas na kontynuację historii „Motocykli zza Buga”, będącą częścią serii „Historia motocykli według Lecha”. Jak przyznaje autor, określanie dzisiaj tych maszyn jako „ruskie” nie ma już racji bytu, bo przecież Związek Radziecki rozpadł się na kilka niepodległych krajów, a maszyny były budowane na terenach obecnej Rosji i Ukrainy. Nie zmienia to faktu, że latach ich świetności przypadają na okres funkcjonowania słusznie minionego ZSRR.

Motolegendy: Kawasaki GPZ 750 Turbo

Lata osiemdziesiąte były bardzo ciekawym etapem w historii motocyklizmu. Producenci prześcigali się jeden przez drugiego, proponując coraz większe i mocniejsze silniki. Pikanterii dodawał fakt, iż prawie całkowicie zapomniano o zawieszeniu i hamulcach, które w pewnym momencie nie nadążały za możliwościami jednostek napędowych. W tych szalonych, nieograniczanych kwestiami ekologii czasach, pojawiły się także motocykle turbodoładowane. Kawasaki GPZ 750 Turbo okazało się najciekawszą konstrukcją. Czas lepiej poznać tę historię!

Custom: Ducati Monster 1200 „dB25” – deBolex Engineering

„Jest tylko jedna racja, i ja, my ją mamy! […] Jedna jest racja, ta która jest przy nas! […] Moja jest tylko racja, i to święta racja. Bo nawet jak jest twoja, to moja jest mojsza niż twojsza. Że własnie moja racja jest najmojsza!”. Obok „Wesela” Wojtka Smarzowskiego, „Dzień świra” Marka Koterskiego, to najlepsza autodiagnoza nas samych. Niezależnie od języka i miejsca urodzenia, człowiek uwielbia być posiadaczem racji. Takie modus operandi wpisane jest w nasze ludzkie DNA.

Używki: BMW S 1000 RR

Przed pojawieniem się S 1000 RR, motocykle BMW nie miały wiele wspólnego z profesjonalnym sportem. Owszem, ścigano się na S 1200 R, ale przycierające osłonami głowic boksery można uznać za taką samą egzotykę jak torowe baggery z kuframi znanem z USA. Niemiecki producent postanowił w końcu powalczyć w klasie Superbike – na torze i w statystykach sprzedaży. Projetk S 1000 R zaczął się od pustej kartki, a efekty przerosły oczekiwania.

Jak to działa: Napęd zaworów

Większość współczesnych motocykli ma wałek lub walki rozrządu umieszczone w głowicy. W ramach tej konstrukcji istnieje kilka sposobów przekazania napędu z krzywek na zawory. Pogoń za oszczędnością przestrzeni i szybkobieżnością sprawiła, że na przestrzeni lat pojawiły się nowe wariacje tej samej konstrukcji. Nierzadko różne rozwiązania są łączone w ramach jednego silnika. Teraz Paweł wyjaśnia, o co chodzi z całym tym zaworowym zawrotem głowy.

Sport: Czym jest motocross?

Zastanawialiście się kiedyś, czym jest motocross? To rodzaj wyścigów na motocyklach terenowych po zamkniętych torach pełnych skoków, dziur i różnego rodzaju zakrętów. Trasy budowane są najczęściej z piasku, gliny oraz różnych mieszanin ziemi, wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu. Podczas zawodów rozgrywane są dwa wyścigi, w których udział bierze 40 zawodników ruszających jednocześnie z jednej linii po opadnięciu maszyny startowej. W zależności od rangi zawodów, wyścigi trwają około 30 minut plus dwa okrążenia… Więcej szczegółów znajdziecie w materiale Eliasza!

Sąsiedzi: Czechy

Podejrzewamy, że na przedostatni, marcowy weekend czekała większość z Was, a aplikacje i strony z prognozami pogody były częściej sprawdzane niż wątki typu „jaki olej do…”. Wojciech Sienkiewicz na ten weekend czekał bardzo, bo chciał pojechać na swoje czeskie, „stare śmieci”, na których nie był kilka miesięcy: na Rejviz. Sprawdźcie, co wyniknęło z tej wyprawy.

Za horyzont: Nepal

Nawet tak egzotyczny kraj, jak Nepal, ma swoje utarte szlaki turystyczne. EKIPA postanowiła zboczyć ze znanych ścieżek i poznać prawdziwe oblicze kraju u stóp Himalajów. Tej wyprawy na pewno nie zapomną na długo!

Po więcej zapraszamy do najnowszego, kwietniowego wydania naszego magazynu, które kupicie m.in. w:

Zamówienie prenumeraty: sklep.swiatmotocykli.pl

KOMENTARZE