fbpx
A password will be e-mailed to you.

BMW ma kolejny pomysł na zwiększenie bezpieczeństwa motocyklistów na drogach i do swoich jednośladów planuje wprowadzić strefę zgniotu, która przyjmie na siebie energię uderzenia.

Dla motocyklistów poruszających się po drogach najniebezpieczniejsze są zdecydowanie są zderzenia z samochodami, które najczęściej są następstwem wymuszeń pierwszeństwa kierowców aut. W takich sytuacjach, przy uderzeniu koło najpierw się cofa przez zgięcie widelca/ główki ramy, a następnie skręcone zostaje przednie koło, które przez to nie ma możliwości przyjęcia na siebie zbyt dużej siły.

Kontrolowana strefa zgniotu w motocyklach

BMW postanowiło znaleźć sposób, żeby zwiększyć udział poszczególnych elementów motocykla w przyjmowaniu na siebie energii powstałej w wypadku. Ich pomysłem na to jest stworzenie w swoich jednośladach strefy zgniotu podobnej do tej znanej z samochodów. Patent BMW zakłada zastosowanie wzmocnienia w kształcie litery V za przednim kołem, która zapobiegnie jego skręceniu podczas wypadku, przyjmie dużą część siły uderzenia i przekaże na kolejne podzespoły motocykla.

Tak wygląda patent BMW na strefę zgniotu w motocyklu


REKLAMAREKLAMA


bmw strefa zgniotu

Na papierze wygląda to bardzo obiecująco, więc już nie możemy się doczekać pierwszych prototypowych motocykli wykorzystujących ten system. W końcu bezpieczeństwo motocyklistów jest najważniejsze i każdy pomysł na jego zwiększenie jest na wagę złota.

KOMENTARZE


REKLAMA